kone hidastui äkisti - miten saan nopeammaksi

np4

Tää läppäri on kyllä varmasti nähnyt jo parhaimmat päivänsä, käytetty todella aktiivisesti puoltoista vuotta, mutta viimeaikoina tää on kuitenkin hidastunut todella nopeasti yhtäkkiä. Voi varmaan osittain johtua siitä että tällä on pyöritetty videoita, leffoja yms netissä aika paljon?

Nykyään kun kattoo jotain youtube videoa esim niin pätkii koko ajan, kuva ei liiku, välilehtiä ei voi olla ollenkaan yms ja lisäks ei edes pyöritä cd:itä joissa on kuvia, vaan alkaa ihan kauheesti hurisemaan ja ei sitten käynnistä niitä ja alkaa jotain omaa säätämään. Tietoturvajutut on ihan kunnossa, että tuskin on viruksistakaan kyse.

Miten saisin kuitenkin konetta nopeammaksi hieman? Mitä tiedostoja voi poistaa esim. temp tiedostot yms turhakkeet joita jää johonkin koneen muistiin esim surffaillessa ja miten pääsen näihin tiedostoihin käsiksi?
En mielellään haluaisi ladata mitään easy cleaneria (oon aika tietämätön koneiden kanssa), oon sen kuitenkin toiselle koneelle tehnyt joskus, varmaan auttoi vähän ainakin muistin tyhjentämisessä mutta se kone hajos pian sen jälkeen kun oli ihan loppuunkäytetty.

Muistiongelmaa ei tässä kuitenkaan pitäis olla, katoin just niin reilusti olis muistia vielä jäljellä ei ole kauheasti ladattu mitään ohjelmiakaan.
Poistan aina sivuhistoriaa mut se nyt ei kauheasti kyllä auta, roskakoriakin pidän melko tyhjänä.

Mutta pieniä niksejä miten saisin tätä nopeammaksi, olisin kiitollinen. :) vaikka kuten sanoin niin tää varmaan on aika loppuunkäytetty jatkuvan käytön takia.

23

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vapunen

      Tietokonetta saa nopeaksi näillä keinoilla:

      - Turhien ohjelmien poisto
      - Turhien tiedostojen poisto Ccleaner ohjelmalla
      - Virustorjunta ohjelman vaihto kevyempään ( Jos käytössä on jokin ilmainen)
      - Turhien ohjelmien poisto Windowsin käynnistyslohkosta ( Ccleaner)

      Lopuksi jos mikään ei auta niin Windowsin uudelleen asennus,

      • np4

        kiitos näistä!
        Yritän nyt lataa ton cclenaerin sitten vaikka ensin ajattelin etten mitään halua ladata, mutta varmasti parempi näin. :D Katotaan jos tää nyt hitaudeltaan siihen edes pystyy. Alkaa tosiaan menee hermo kun mikään ei toimi ja kukaan muu koneen monista käyttäjistä (ei siis ole oma läppäri) ei välitä tai mitään tee koskaan ongelmien ilmaantuessa. -.-

        windowsia en varmaan osaa uudelleen asentaa tai uskalla, että toivottavasti noilla pärjätään paremmin :D


    • vapunen
    • ???

      En ole ollenkaan tästä varma, mutta laitan kuitenkin: Kai olet levyn eheytyksiä tehnyt?

    • sadasasdasasas

      asiantuntijat unohtivat yhden asian...

      Kannattaisi imuroida sen läppärin tuuletusaukko ja tuuletin... Pöly on läppärin vihollinen...

    • ",)mMGW4

      Muutama asia tulee mieleen kun puhutaan äkkinäisestä nopeuden hidastumisesta.

      - Haittaohjelma syö tehoja.
      - Muistikamapa rikki ja kone ottaa vain ehjät käyttöön.
      - Jäähdytyssiili irronnut ja konetta ajetaan alinopeudella ettei ylikuumene.
      - Jossain on huono liitos.

      • lisäksiehkä

        Riittämätön RAM, siitä johtuva swappaus.
        Täysi kiintolevy.
        Huono nettiyhteyskin on monelle koneen hitautta.
        Turhaa näpertelyä on kaikki poistot ja cleanereitten ajot.
        Aloittajan puheista päätellen sanoisit syyksi korkeat lämmöt.


      • !
        lisäksiehkä kirjoitti:

        Riittämätön RAM, siitä johtuva swappaus.
        Täysi kiintolevy.
        Huono nettiyhteyskin on monelle koneen hitautta.
        Turhaa näpertelyä on kaikki poistot ja cleanereitten ajot.
        Aloittajan puheista päätellen sanoisit syyksi korkeat lämmöt.

        Minä taas, että toinen muistikampa on levinnyt. Mutta arvailuahan tää vain on.


    • perushuoltoa

      Näytönohjaimen uusimmat ajurit kannattaa ladata, ja Vapusen ohjeilla puhdistaa ylimääräisestä sälästä... Videoiden ja leffojen katsominen ei hidasta tietokonetta/läppäriä, mutta mahdollisuus on että koneella on pöpöjä joten pistä antivirus jylläämään koko tietokoneen tarkistukselle. Ja kannattaa vielä ladata Malwarebytes ja sillä tarkistaa varmuuden vuoksi... http://www.malwarebytes.org/ "Download Now" nappia ja kun olet tarkistanut tietokoneen niin ohjelman voi poistaa :)

    • e1mullamuuta

      Läppäri tarvii avata että saa kunnolla kaikki pölyt pois.

      Päältä päin imurointi on sama kun kiillottaisi autoa ja kuvittelee sen kulkevan nopeampaa.

      Usein siellä on patja pölyä estämässä ilmankierron.

      Pöytäkoneissa tämä on helpompaa,samoin kun osien vaihto.

      • siivoojaksiko

        alapa nyt avaamaan läppäriä, jos et tiiä mitä oot tekemässä..heh..joten tyytyisin alottajana kiillotukseen.
        Tai ehkä ihan huolto olisi paikallaan..


    • Etsi syyllinen

      Kannattaa aloittaa tehtävienhallinnasta ja katsoa mikä prosessi vie tehoja ja sen jälkeen miettiä mitä pitäisi tehdä.

      • Kyllä ja...

        ..kohdasta "suorituskyky" ja "fyysinen muisti" näkee, paljon on RAM-muistia. Ne ilmoitetaan siinä megatavuina.


    • f.e.dzerzhinsky

      "äkisti" hidastuminen ilman mitään syytä viittaa selvästi johonkin laitevikaan. Vie kone huoltoon.

    • heindreich24

      mite asennetaa windows uudestaan?

    • wiindowws

      Laita asennuslevy asemaan. Käynnistä tietokone uudestaan, tee tarvittavat Bios-asetukset että käynnistyy levyltä. Asennustoiminto aukeaa, valitse kieli ja tee levyasetukset. Paina asenna, odota muutama tunti asennuksen valmistumista. Ota levy ulos asemasta, kun niin käsketään. Voila, upouusi Windows.

      Voit myös käyttää valmistajan rescuediskiä, mutta silloin koneeseen tulevat valmistajan bloatware-ohjelmat.

    • dieeeii

      varpunen se toisessa ketjussa kertoo kuinka MSE on hyvä virustorjunta ja vielä ilmanen.
      Sitte täällä se sanoo että kannattaa vaihtaa kevyempään jos käyttää jotain ilmasta. Ite ooon kyllä sitä mieltä että kakki maksulliset on pääsääntösesti paljon raskaampia kuin esim antivir tai mse.

      • ^.^

        Mutta sitä saa sitten miettiä että kumpi on tehokkaampi torjuja/puhdistaja, ilmainen vai maksullinen...


    • vapunen

      Maksullinen on sinänsä tehokkaampi kuin ilmainen, mutta niinkun sanottu, jos itse on sen verran viisas ettei lataa ohjelmia epäilyttävistä paikoista tai ei avaa Facebookissa tuntemattoa linkkejä niin haittaohjelmia ei pahemmin tule koneelle. Kaikki riippuu siis koneen käyttäjästä.

    • kone expertti

      ehdottaisin että poistat koneeltasi system32(c:/windows/system32) kansion. itselläni koneen teho nousi miltein 2x.

    • sharepoint

      Käytä konetta "vuosihuollossa" jos itse et hallitse optimointia.
      Ei ole niin kauhian kallista mutta on turvallista ja saat tietää myös onko jotain muuta huomioitavaa.

      • en ole vapunen

        Tuskin tuo mitään tekee, ketju on viime kesältä. Joku koiranleuka vaan nosti ketjun ylös.


    • Kannattaa katsoa, ettäkäytössä on vain yksi ja hyvä virustoimintaohjelma. Jos on ladattu "varuuden vuoksi" useampi ne sotkevat ja hidastavat toistensa ja muutakin toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe