Käykääs lainaamassa kirjastosta Kaarlo-Juhani Pallasvaaran kirja Tiilenpäitä..
Minä sai siitä kirjasta paljon irti.Se auttoi minua "linna-kundin" omaista ymmärtämään edes hieman niitä tunteita joita läheiseni tuntee..
pallasvaaran kirja
6
733
Vastaukset 6
- Caveat Emptor
kerroppa lisää
- elämä opettaa
En usko että osaan selittää mitä minä kirjasta sain,mutta minua se auttoi. Sain edes jonkinlaisen kuvan minkälaista elämää läheiseni elää ja mitä hän tuntee. Toki olemme keskustelleetkin asioista, mutta Pallasvaaran kirjassa tunteet ovat eriteltyinä..
Tuli vaan mieleeni että kaikki ne jotka täälläkin kirjoittavat vankiloista ja vangeista voisivat kirjan lukea ja vieläpä sydämellä... - Pitääpä hommata kirja. :)
elämä opettaa kirjoitti:
En usko että osaan selittää mitä minä kirjasta sain,mutta minua se auttoi. Sain edes jonkinlaisen kuvan minkälaista elämää läheiseni elää ja mitä hän tuntee. Toki olemme keskustelleetkin asioista, mutta Pallasvaaran kirjassa tunteet ovat eriteltyinä..
Tuli vaan mieleeni että kaikki ne jotka täälläkin kirjoittavat vankiloista ja vangeista voisivat kirjan lukea ja vieläpä sydämellä...Minkälaisesta vangista ja vankilasta se kertoo?
ja löysin kirjan jostain divarista, tilasin ja sain tänään postissa.
Näkyy olevan pelkkiä runoja. Niitä on meikälläkin muutama sata
kappaletta pöytälaatikkoversioina. Ei tullut koskaan tarjottua
kustantajille. Täytyypä tänään perehtyä Tiilenpäitä teokseen,
onko ajatukset samantyylisiä kuin olivat omani aikoinaan. No meikän
sepustukset on jo alkaen; liki 40 vuoden takaa. Tosin eipä vangin
mieliala ja ajatusmaailma muutu juurikaan vuosikymmenissä, samoja
ratoja ja kehiä se kiertää kun sellissä on.Samaa, saman kaltaista ja tyylistä, kuten odotinkin. Silti totuudenmukainen.
Sisäpiiriläisittäin ajateltuna. Aivan kaikki ei avaudu siviili-ihmiselle sellaisenaan.
Mielenkiintoisin ja uudenlainen oli kirjan loppuosa; merkitty mies.
Siinä oli näkökulma jo vapautuneesta vangista. Peilausta mies / yhteiskunta.
Jos ei löydä kirjaa ja on kiinnostunut, pistän sen kiertoon. Itse en keräile
keräämisen tarpeesta. Luettu riittää.
- Anonyymi
No hieman kyseenalaista suositella ja kannustaa ihmisiä lukemaan tuollaisen nimimerkin takaa kirjoittelevan vaimoaan ja lapsiaan terrorisoineen ja seksuaalirikoksista myöhemmin tuomitun ihmisen kirjaa. Itse en halua tukea tuollaista henkilöä ostamalla hänen kirjojaan...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1061414Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91817- 54706
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35701Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja124634Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat32568Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö198538Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32536Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔32534- 61530