matto ja vesipullon häkissä?

hopealapsi

Miten te muut, joilla on kanin häkissä matto alustana olette ratkaiseet vuotavan vesipullon ongelman?

Eli haluaisin laittaan kanin häkkiin maton koko alueelle (vessa laatikko tietty on) mutta nyt en tiedä mihin saan vesipullon. Meillä oli aikaisemmin matto osassa häkkiä ja kun vesipullo oli sen päällä, vesi tippui maton alle ja sinne alkoi kertyä hometta. Jotain olisi siis pakko saada vesipullon alle. Yritin laittaa pullon vessalaatikon päälle, että olisi tiputellut sinne, mutta tällöin laatikko ei mahtunut alkuperäiselle paikalleen ja lopulta kani pissasi aivan väärään paikkaan... Lisäksi pullon suuosa (miksi sitä ikinä kutsutaankin) on niin lyhyt että todellisuudessa vesi valuu häkin reunan ja vessalaatikon välistä, eli virityksestä ei ole mitään hyötyä...

Epämääräinen selitys, mutta pointti on se, että tiedän, että toiset pitää mattoa kanin häkissä, mutta miten heillä ei vesi valu maton alle homehtumaan? :P Uskon, että tähän on joku yksinkertainen selitys, mutta näyttää siltä, että en itse keksi sitä :D

8

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuotavapullanen

      meil on matto, ja se vuotaa aina aluksi kun sen asettaa paikalleen. siitä se sitten rauhottuu. ei meillä mitään hometta oo maton alle, eikä päälle muodostunut. :O kattele netistä pulloja jossa on alhaalla semmonen kuppi, johon ne tipat jäävät. en tiiä onko niitä kaneille, mutta koirille on niitä matkapulloja, mitä lie. millasta mattoa pidit siellä häkin pohjassa? meillä on tavallisia räsymattoja.

      ps. vuotaako pullonne KOKO AJAN? jos kyllä, osta uus ei vuotava pullo. jos vain tuollon alussa ennenku se asettuu paikalleen, laita sen alle joku pikku pyyhe myttyyn johon se vesi imeytyy. :)

      älä tee tästä isompaa asiaa mitä se on. :D

    • hopealapsi

      Olen samaa mieltä että pienestä asiasta on tulossa ihan naurettavan iso :P

      Meillä on siis mattona sellanen kumipohjanen kynnysmatto. Sen alla rupeaa kyllä homehtumaan... en tiedä toimisiko meillä räsymatto vai söisikö kani sen pahasti... voisihan sitä kokeilla.

      Pullo on hyvä, eikä vuoda kun muutaman pisaran aina kun kani siitä juo, mutta sekin riitti homehtumiseen. Pyyhe taas ei pysy paikallaan kun tuon meidän kanin on pakko saada järjestää koko ajan :D

      Kiitos vinkeistä :) Eiköhän tämä tästä.

    • _vinkki_

      Meidän kanilla on häkin pohjalla tavallisesta vanhasta (mummon kutomasta;) räsymätöstä leikattu sopivan kokoinen pala. Ei peitä koko pituutta, mutta toisessa reunassa onkin vessalaatikko. Vesipullo jouduttiin kerran vaihtamaan kun meinasi tiputtaa. Nykyinen pullo on hyvä eikä tiputa yhtään. Eli pullomerkeissä ja ihan pulloissakin voi olla eroja.

    • hopealapsi

      Vaihdoin häkkiin räsymaton ja uskon että se oli ratkaisu tähän ongelmaan :) Yksinkertainen ratkaisu, mutta eipä vaan tullut mieleen että ongelma on siinä. Kiitos vinkeistä!

      • _vinkki_

        Minkä merkkinen pullo teillä on?

        Itse juuri testailin tässä kysymyksestäsi innoittuneena, että tuntuuko matto märältä tai edes kostealta kanin juomisen jälkeen. Ei, Ihan kuiva on. Oletko varma, ettei pikku-tuholainen ole pissinyt matolle? ;-)


      • hopealapsi
        _vinkki_ kirjoitti:

        Minkä merkkinen pullo teillä on?

        Itse juuri testailin tässä kysymyksestäsi innoittuneena, että tuntuuko matto märältä tai edes kostealta kanin juomisen jälkeen. Ei, Ihan kuiva on. Oletko varma, ettei pikku-tuholainen ole pissinyt matolle? ;-)

        Aivan varma :) Pisarat tippuvat pullosta ja valuvat häkin reunaa pitkin. Mutta silti on paras pullo mikä meillä on koskaan ollut :D Se on SuperPet merkkinen lasipullo. Ei se paljoa tiputtele, mutta riitti siihen, että kumipohjaisen kynnysmaton alle alkoi kertyä hometta :/ Räsymatto on nyt ollut pari päivää ja toimii hyvin :) Se ei haittaa jos vähän kastuu.


    • meijänpupujuokupista

      suosittelen laittamaan veden kuppiin, siitä kanin on paljon miellyttävämpi juoda kun ei tairvitse koittaa pullosta litkiä kun siitä inhottava äänikin kuuluu. ja kuppi ei vuoda :))

      • ES_es

        Yks ongelma.
        Se, että jos kani vahingossa kaataa kupin niin eipä sitten ole yhtään vettä esimerkiksi yöaikana. :-/
        Muuten tosi hyvä idea,meilläkin yksi poikasista osasi vaan juoda kupista.Isompana kyllä oppi pullolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe