Apua kaivataan!

apuakaipaava

Hei,

mietin tällaista asiaa. Olen saanut isoäitini äidiltä nimen periytyvänä. Kuusivuotiaana sain häneltä perintönä hänen kaksi sormusta (en tiedä ovatko avioliiton sormuksia, ei ole kaiverrusta). En sillä tavalla oikein tiedä, miksi minulle on nämä sormukset niin pienenä annettu kuin, että olen siis ns. suorien jälkeläisten ainoa naispuolinen suvussa. Olisiko mautonta, jos ottaisin omaksi kihlasormuksekseni toisen näistä sormuksista ja se pienennettäisiin kokooni? Minua jotenkin stressaa, että onko hän näin tarkoittanut vai olisiko sitä vastaan (en tuntenut ihmistä kun olin niin pieni). Äitini ei osaa auttaa, koska ei kuulu tähän sukuun ja isä ei tiedä sormuksista. Sormukset ovat hyvin säilyneet ja 18karaatin kultaa. Olisiko mautonta ottaa sormus käyttööni? En halua loukata hänen muistoa. Eikö joissain suvuissa sormukset periydy?

3

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sema

      Ei mitenkään mautonta, jos poikaystäväsi tämän hyväksyy. Jos sormuksen aiempi käyttäjä oli oman isoäitisi äiti, hän on varmaankin jo kuollut (?) tuskin hänellä olisi mitään sitä vastaan että sormukset ovat käytössä eivätkä makaa lipaston laatikossa. Ja voithan laitattaa koristeeksi vaikka pienen timantin, niin sormukst tuntuvat omemmilta.

    • 1mimmuliini

      Minä ottaisin ehdottomasti käyttöön! Olisi muistona omasta sukulaisesta ja tavallaan kunnioittaisi hänen muistoaan.

    • käytä

      Tottakai voit ottaa käyttöön, ja tuollainen suvussa kulkenut perintösormus on erityisen arvokas myös muistoarvoltaan ja tarkoitettu käytettäväksi. Aikanaan ne on haluttu antaa juuri sinun käyttöösi, arvosta siis antajan tahtoa ja käytä sormuksia, kihlasormuksena tai muuten vaan. Antaja on halunnut että sormukset pysyvät suvussa, eikä niistä ole kenellekään iloa jossain laatikon pohjalla. On myös sopivaa muokata sormus omiin tarpeisiisi.

      Esim kuninkaallisilla on vuosisatoja suvuissa kulkeneita koruja, joita on hyvinkin paljon muuteltu kulloisenkin käyttäjän mukaan, on lisätty ja poistettu kiviä, muutettu kokoa tai rakennettu vanhoista koruista kokonaan uusia. Tällaisilla koruilla on elävä historia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe