Voiko alle 15-vuotias ostaa junalipun

-

Elikkäs, voiko alle 15-vuotias ostamaa junasta/juna-asemalta juna lippun, ilman vanhemman mukana oloa ?

nimittäin äiti sano ettei se aijo tulla mukaan kun menen ostamaa lipun junasta/asemalta.. kun ei voi tilaa netistä, joku ihmeen bugi.. :D

8

2590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No totta kai voi. Aivan tavallisesti.

    • .......

      Ota mukaan henkilökortti, jolla todistat ikäsi, niin saat nuorisolipun, joka kulkee nimellä juniori, sen saa alle 16-vuotias.

      • ergdf

        Ei tarvi olla mitään todistusta mukana kun ostaa junnulipun. Junnulipun voi ostaa vaikka 90v invalidi jos siltä tuntuu ja päinvastoin, 9v voi ostaa eläkeläislipun jos haluaa.

        Eri asia onkin sitten sillä lipulla matkustaminen. Junassa se henkilöllisyys ja ikä pitää todistaa, ei lipunoston yhteydessä.


    • Älä luulekaan!

      Junien kulku on nykyisin niin epävarmaa, että se rinnastuu uhkapeleihin. Ja uhkapelejä ei saa alaikäinen pelata, joten ei sellainen saa ostaa lippuakaan. Sama kuin menisi lottoamaan. Perillepääsy aikataulussa on yhtä todennäköistä kuin 7 oikein.

      • -

        siis, mitä ?!


      • Vallilan Kake

        Siis mää niinku repesin..tää oli tosi magee juddu...tiiätsä niinku...jos sillai aattelee..


      • wefdf

        Olet kuten kaikki muutkin idiootit. Luet iltapäivälehdistä kuinka jossainpäin Suomea on joku juna myöhässä ja teet sen pohjalta jonkinmoisen päätöksen kuinka koko yhtiö on perseestä ja kaikki junat myöhästelee. Joko sanoin, että olet idiootti? No sellainen joka tapauksessa olet... Suomessa on edelleenkin yksi euroopan täsmällisimpiä junayhtiöitä.

        Ihmiset vain pääsääntöisesti ovat idiootteja eivätkä osaa ajatella omilla aivoilla, varsinkaan talvella. Ei se juna kulje metrisessä lumikinoksessa, niinkuin ei kulje sinun kuppanen Corollasikaan, eikä myöskään siististi cool EB:kään.


    • ANONYMLFGKLDÖ

      xd no joo voi tietenki!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      147
      8120
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7151
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      142
      3311
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2824
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2358
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1936
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1576
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe