Elikkäs, voiko alle 15-vuotias ostamaa junasta/juna-asemalta juna lippun, ilman vanhemman mukana oloa ?
nimittäin äiti sano ettei se aijo tulla mukaan kun menen ostamaa lipun junasta/asemalta.. kun ei voi tilaa netistä, joku ihmeen bugi.. :D
Voiko alle 15-vuotias ostaa junalipun
8
2590
Vastaukset
No totta kai voi. Aivan tavallisesti.
- .......
Ota mukaan henkilökortti, jolla todistat ikäsi, niin saat nuorisolipun, joka kulkee nimellä juniori, sen saa alle 16-vuotias.
- ergdf
Ei tarvi olla mitään todistusta mukana kun ostaa junnulipun. Junnulipun voi ostaa vaikka 90v invalidi jos siltä tuntuu ja päinvastoin, 9v voi ostaa eläkeläislipun jos haluaa.
Eri asia onkin sitten sillä lipulla matkustaminen. Junassa se henkilöllisyys ja ikä pitää todistaa, ei lipunoston yhteydessä.
- Älä luulekaan!
Junien kulku on nykyisin niin epävarmaa, että se rinnastuu uhkapeleihin. Ja uhkapelejä ei saa alaikäinen pelata, joten ei sellainen saa ostaa lippuakaan. Sama kuin menisi lottoamaan. Perillepääsy aikataulussa on yhtä todennäköistä kuin 7 oikein.
- -
siis, mitä ?!
- Vallilan Kake
Siis mää niinku repesin..tää oli tosi magee juddu...tiiätsä niinku...jos sillai aattelee..
- wefdf
Olet kuten kaikki muutkin idiootit. Luet iltapäivälehdistä kuinka jossainpäin Suomea on joku juna myöhässä ja teet sen pohjalta jonkinmoisen päätöksen kuinka koko yhtiö on perseestä ja kaikki junat myöhästelee. Joko sanoin, että olet idiootti? No sellainen joka tapauksessa olet... Suomessa on edelleenkin yksi euroopan täsmällisimpiä junayhtiöitä.
Ihmiset vain pääsääntöisesti ovat idiootteja eivätkä osaa ajatella omilla aivoilla, varsinkaan talvella. Ei se juna kulje metrisessä lumikinoksessa, niinkuin ei kulje sinun kuppanen Corollasikaan, eikä myöskään siististi cool EB:kään.
- ANONYMLFGKLDÖ
xd no joo voi tietenki!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1478120KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237151Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521423311Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092824Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442358- 1261936
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261576Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457