Tyylin vaihto kesken näytöksen

Suurkaakku

Terve

Olen tekemässä monologia lukiota varten ja pohdinkin seuraavaa: Voiko kesken monologin tehdä totaalisen tyylinvaihdon? Ajatuksena on, että näytöksen alku on pelkkää kevyttä komediaa ilman suurempia aatteita, mutta tarinan viimeinen kohtaus muuttuisi jyrkästi johtaen päähenkilön mielen järkkymiseen ja itsemurhaan. Onko tällainen sopivaa vai onko muutos liian jyrkkä tai ylipäätänsä tämänkaltainen tyylinvaihto olisi välteltävää?

Toinen kysymys olisi siitä, että voiko sormeen oikean haavan tekemistä käyttää tehokeinona vai sotiiko se teatterin periaatetta vastaan?

1

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+20=24

      Taiteessa kaikki on sallittua, joten siitä vaan! Kuitenkin sinun kannattaa tarkasti miettiä palveleeko tämä tyylinvaihto komeediasta tragediaan(?) varmasti monologiasi. Miksi tämä tyylinvaihto on tärkeää? Missä kohdassa tyyli muuttuu ja miksi? Mitä monologin esittäjän pään sisällä tapahtuu monologin ajan, miten hän ajatusmaailmassaan pääsee tuohon kohtaan missä hänen mielensä järkkyy ja mitä sen jälkeen seuraa? Mielestäni, vaikka alku olisi "kevyttä komediaa ilman suurempia aatteita", pitäisi sen kuitenkin olla perusteltua. Ehkä se jo ilmentää sitä mitä on tulossa?

      Mielestäni oikean haavan tekeminen tehokeinona on huono. Perustelen tätä sillä, että kysymyksessä tulisi olla teatterillinen haavan tekeminen, koska kysymyksessä on teatteriesitys. Jos sen tekee oikeasti, se ei enää ole teatteria. Lisäksi (omasta mielestäni) oikean haavan tekeminen vaikuttaisi shokkiarvon hakemiselta, jota saa tehokkaammin hyvällä tekstillä ja uskottavalla näyttelemisellä. Kyllähän teatterissa on kautta aikojen tehty tällaistakin, mutta tässä tilanteessa sinun tulisi aivan erityisesti perustella itsellesi, miksi haluat tehdä oikean haavan? Näyttelijäntyötä se tuskin ainakaan parantaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe