Keltainen marketta,

jep jep.

tästä kysymys näin kesäkukkana ja siksi yritän tällä palstalla saada vastausta.
Eli puutarhalta eilen ostin (ulkomaisia) keltaisia marketoita. Kukka on valtavan suuri - läpimitta ainakin 5 cm tällä hetkellä! No, lehdetkin toki ovat suurempia kuin tavallisessa marketassa, joita minulla myös on. Taimet olivat kapeassa ruukussa, jonka korkeus 9 cm.

Ajattelinkin vasta nyt, kun olen jo ostanut ne taimet - hehe, että olivatkohan ne tarkoitettu kuitenkin kukkapenkkiin. Sillä noin syvä taimiruukku kai kertoo sen, että ne tarvitsevat syvän multatilan istutusruukussakin! No, en viitsi enää uusia ruukkuja ostaa - tai ehkä toiselle näistä kuitenkin, jos raaskin.

Mutta onko se syvä taimiruukku (joka myös oli täynnä juuria ainakin toisella näistä marketoista) että tarvittaisiin myös istutusruukussa tilaa syvyyssuunnassa?

Olen joskus aikaisemmin ostanut surfinian taimia myös tuollaisissa syvissä ruukuissa, ja laitoin ne vain tavalliseen parvekelaatikkoon, joka nyt ei kovin paljon syvempi tuota 9 cm ole, ja sielläkin pohjalla on lekasoraa ollut, eivätkä ne surfiniat kyllä kovin hyvin kasvaneet siinä!

No, tuolla jossakin joku kehui tukevansa kotimaista ja paikallista tuotantoa, kun ostaa puutarhalta. No, tässähän se nähtiin: ulkomaista tuotantoa niissäkin on tarjolla!
Se nyt vaan oli niin, että halusin ihan välttämättä niitä keltaisia, että pakko oli sen pitemmälle miettimättä ottaa - tosin melkein vaihdoin timanttikukkaan!

2

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huijatuksi tunnen tu

      Itse asiassa kun luin mitä siinä ruukussa on kirjoitettu (joo, olis pitänyt lukea jo siellä puutarhalla), alan olla sitä mieltä, ettei kyseessä edes ole marketta (vaikka sellaisena myytiin) vaan krysanteemi.

      Chrysanthemum frutescens.
      ... The trademark ............ was born from a passion for Argyranthemum (marguerites) and a passion for flowers we have had in our famiy for generations. We create new varieties for your every year, and keep omproving the excellence of the existing varieties with the same passion and dedication.

      Niin, tossahan se lukee heti lajikkeen nimessä "Chrysanthemum" ja vasta tekstissä puhutaan sitten marketoista... No, kauppapuutarhuri myy nyt sitten krysanteemia markettana.

      Eli ei tämä ihan samoissa oloissa tule kestämään kuin valkeat markettani!

      No, omaa tyhmyyttäni. Mutta kertoopa siitä, että ei se ole se taimitarha kun on paras kauppa! Kaiken lisäksi yli euron kalliimpaa kuin mitä olisi muualta saanut, jos vaan siellä markettoja vielä olisi ollut! Olivat nimittäin loppu...

      • ehkei huijattukaan.

        apua, nolottaa:
        No, nyt piti vielä googlata tuo Chrysanthemum frutescens, niin väittävätkin sen olevan synonyymi Argyranthemum frutescensille. Jaaha, SORIIIIIII, kai se sittenkin on joku pensaspäivänkakkara!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      136
      4726
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      250
      4361
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      27
      3930
    4. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      7
      3744
    5. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      181
      3429
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      78
      3143
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      81
      3069
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      222
      2725
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      134
      2700
    10. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2391
    Aihe