Miten saada NUVASTA täyskelpo lastenhoitaja?

minävain112

Onkohan täällä joku tietoinen, miksi nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaaja EI ole täysin pätevä päiväkotiin lastenhoitajaksi? Siis vakituiseksi sellaiseksi. Joskus tuntuu, ettei tää tutkinto oo täysin pätevä mihinkään muuhun kuin iltapäiväkerho-ohjaukseen tai vastaavaan. Nuorisotalotkin tietty, mutta ne eivät erityisesti kiinnosta kun tunnen olevani liian nuori sinne.

Vuoden sijaisuuksia yms pääsee kyllä tekemään, mutta miksi ihmeessä ei pääse vakituiseksi?

Toisinaan harmittaa, kun siinä uskossa opiskelin, että on mahis työllistyä myös päiväkotiin koska opettajat niin sanoivat. Ehkä sitten jossain Helsingissä päin missä vois olla enemmän pulaa työntekijöistä, mutta kun mennään tohon Hyvinkää - Nurmijärvi akselille niin nounou. Onko muuallakin?

Puuttuuko opinnoista sitten joku erityisesti lapsiin keskittyvä asia? Mietin, että onkohan mun sitten vaikka oppisopimuksella mahdollista opiskella tuo puuttuva osa? Vai pitääkö mun mennä opiskelemaan uudestaan melkein samat opinnot? :/ (lähihoitaja, lastenohjaaja). Onko muuten edes lastenohjaaja pätevä päiväkotiin? Mietin vaan, että kummasta tutkinnosta se puuttuva osa haetaan.

0

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        2005
      2. Msisa on eronnut

        Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        29
        1052
      3. Missä sinuun mies voisi

        näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
        Ikävä
        69
        878
      4. Venäläisiä keksintöjä?

        Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
        Maailman menoa
        261
        766
      5. Tiedän että on aika luovuttaa

        En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
        Ikävä
        65
        752
      6. Raviskalla tappo?

        Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
        Oulainen
        14
        735
      7. Sun mies on mun

        Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
        Ikävä
        83
        688
      8. Katumuksesta

        Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
        Sinkut
        132
        686
      9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

        KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
        Maailman menoa
        213
        673
      10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

        Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
        Ikävä
        26
        671
      Aihe