muutta / karata

OUluM123

Millainen paikka Ylivieska on asua? Mahdollisesti siellä alkaisi syksyllä koulutus. Juttujen perusteella melkoinen junttila, kuten kaikki pienet paikat yleensä on. ELi muuttaa vai paeta vielä kun voi?

5

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ison kaupungin friid

      kannattaa paeta, kaikki on täällä vähän yksinkertaisia esim. pyöräilevät säännöllisesti väärää puolta ja himmeinvaloin enkä nyt tarkoita pyörän valoja mutta mitä voi odottaa lestaseudun sisäsiittoisesta kansasta

    • nonni

      Menitpäs sohaseen muurahaispesään. Kohta joku kehottaa sua muuttaan Haapaveelle, siellä on sitä sun tätä. Oikeesti, Yka on ihan asiallinen paikka, pieni kaupunki, kaikki lähellä, ihmiset mukavia, (osa näistä kirjottajista täysiä huuliveikkoja, kivoja neki, mutt huviksensa kirjottelevat pelotellakseen outoja ihmisiä), nyt taisin mäkin sohasta ;), jostain syystä vaan haapavetiset ja ykalaiset on aina olleet, ku kissa ja koira. Itsekkään en asu Ykasa, vaan maalla vähä kauempana, mutt työskentelin siellä vuosia ja olen asunutki sielä aikaisemmin ja vieläkin jatkuvasti siellä käyn asioilla. Sekin on totta, että lestadiolaisia on paljon, mutt ihmisiä neki on, niinku muutki, joka kastista löytyy kaikenlaisia ihmisiä.

    • Just,

      Keskustelun avaus on oulumanin provo; pysy siellä missä oot, mutta pidä pienempää ääntä. Ei sua kukaan mihinkään toivo.

    • aatteleppaitejoskus

      Joo, hae vaan muualle kouluun, ko näytät, kirijotuksen perusteella, uskovan JUTTUJA.. Täälä voi kyllä kouluttautua semmoset ihimiset, jokka ossaa luottaa ommiin kokemiksiin, eikä jonku "juttuihin"

    • antijuntti

      Juu älä tänne hae kouluun, kirjoituksesi perusteella junntteus ei ainakaan vähene jos tänne tulet. Pikemminkin päinvastoin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12501
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5436
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4680
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      145
      3670
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2768
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      108
      1671
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      103
      1524
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1461
    Aihe