Meille tuli muutama päivä sitten uusi kissanpentu noin vuoden ikäisen uroskissan kaveriksi. Nyt huolettaa missä välin kissojen taisteluun pitää puuttua,tappelu alkaa leikkinä mutta muuttuu pian pikku kisun huutamiseksi josta vanha kissa tuntuu vain innostuvan eikä suostu jättämään pentua rauhaan. Kuinka pitkään kissojen voi antaa taistella ja voiko vanhempaan kissaan luottaa että se vain osoittaa määräämisvaltansa?
Uusi pentu ja sopeutuminen.
2
161
Vastaukset
- sama juttu meilläkin
Vanhempi kissa osoittaa pennulle paikan laumassa. ´Mikäli pentu on 12 viikkoinen niin kyllä pärjää-eli älä ole huolissasi. Kyllä tilanne tasaantuu parissa viikossa.
- ell opiskelija
Kissat eivät läheskään aina tule toimeen uusien tulokkaiden kanssa. Kissat eivät ole laumaeläimiä eikä niillä ole varsinaista hierarkiaa.
Onhan kummalekin kissalle omat ruoka- ja vesikupit erillään toisen kissan ruokapaikasta. Molemmille tarvitsee myös olla oma hiekkalaatikko ja nekin mieluiten eri huoneissa - vierekkäin olevat laatikot kissa mieltää yhdeksi vessaksi eikä ajatus silloin aja asiaansa.
Toivottavasti kissasi tottuvat toisiinsa! Onko uroksesi kastroitu? Kastroidut urokset tulevat helpommin toimeen uusien perheenjäsenien kanssa kuin kastroimattomat.
Jos touhu alkaa leikkinä, kissoista tulee varmaan ajan kanssa hyvät kaverukset. Pentu on vielä niin paljon pienempi että ei kestä 1-vuotiaan vauhdikkaita leikkejä ja alkaa siksi huutamaan. Kunhan siitä kasvaa ja siitä alkaa olla vastusta niin leikeistä tulee tasapuolisempia :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882513- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841388EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111202- 81923
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe34785Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102781- 54773
- 30706