ihastunut vai huvittunut?

iliana

Auttakaa nyt pliis epätoivoista jooko. tuttavapiirissä on eräs mies joka on jo jonkun aikaa käyttäytynyt hieman oudosti. On puhelias ja supliikki mies, mutta minulle ei puhu juuri lainkaan oma-aloitteisesti. Kuitenkin hakeutuu seuraan ja "käväisee" usein lähelläni. Jos tulen samaan tilaan niin heti huomaa sen ja seuraa katseellaan niin pitkään että saamme tervehdittyä. Olen ihastunut häneen, mutta tämä tapahtui vasta sen jälkeen kun huomasin hänen hieman kummallisen käytöksensä ja tulin sen takia ajatelleeksi häntä hieman enemmän. En siis usko että käytös voisi alunperin johtua ihastuksestani, jonka olen lisäksi pyrkinyt peittämään. Toki uskon miehen kuitenkin ujosta käytöksestäni, sanojen takeltelusta ym. huomanneen tunteeni.

Välillä olen varma että mieskin on ihastunut minuun. Enimmän aikaa uskon kuitenkin epävarmana tyyppinä että häntä vain imartelee minun ihastukseni häneen, ja hän on huvittunut ja nauttii ihailustani. Ja että hän ei puhu minulle koska haluaa osoittaa että hänen puoleltaan tunteita ei ole. Voiko aikuinen ihminen käyttäytyä niin? Äh tästä tuli tosi sekava viestikin, sorry... kiva jos joku keksii tähän jotain älykästä kommenttia. :)

8

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ä

      Jpp ehkä pm ehkä wi

    • SR CORBORAATIPO

      epoiwrj edäpihjwqä


      dihwqipohj qw


      pewjf jidjiwjiewjhei wf lkjhwdfih


      ewi
      wpihj wworjuwporu


      öklhjöiuw999


      rakastaa sinua



      ennenkokemattoalla tavalla
      dfhäeofh 0oehdefoihäpihwe


      qweokihqwäiuqru0wqeryljdsfh

      awfkjgqwr

      runoilee

      'aswpiojqwräpqw

      rakkauslauluja

      eöofieöiryöoeiyrr eowyröqoiwyräåoqwibrqwer uiugtreiughkfn.löaeriotuaeöhye

      wroihyr, liity jäseneksi jos haluat voit käyttää nimimerkkiäsi


      öhdiw kun ymmärrät mikä on homman nimi

      odihewrihyifry jdszjdkhfjhgjfghsäDKL


      aslhjÄPS

    • kaskaskärpänen

      Kuule, ei elämässä asiat ole niin yksiselitteisiä, että voisit toisen käytöksen perusteella sanoa onko hän ihastunut vai ei.

      Se voi olla jollekin tosi kova paikka, jos on ihastunut ja ei pysty näyttämään sitä. Eihän ihastumisen tarvitse olla sitä että lyödään kaikki peliin ja täyttä höyryä eteenpäin, se voi olla myös jotakin todella kaunista. Siksi en ymmärrä pointtiasi aloituksessa ollenkaan.

      Miten niin ja jos olisikin imarreltu, onko se sulle joku peliase? Käsittele tunteesi ja laajenna näkökulmia.

      Suosittelen sulle sosiaalipsykologian opintoja vaikka avoimessa. Ainakin pääset johonkin järjelliseen paikkaan miettimään mistä kaikki tulee, miksi ja mihin ne ovat menossa.

      • kaskaskärpänen

      • Iliana
        kaskaskärpänen kirjoitti:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Sosiaalipsykologia

        Kiitos kommentista. Ei tietenkään olisi mikään peliase, en oikein tajua tuota ajatustasi. Kyse on siitä, että tilanne nolottaa minua, ja vielä enemmän nolottaa jos toinen naureskelee. Voisin olla rennommin jos voisin olla varma että hän ei välttele juttelemista kanssani siksi että vaikutan epätoivoiselta m*nahaukalta. :D Hän on kiva tyyppi ja juttelee ihanasti ja hauskasti muiden kanssa. Haluaisin toki päästä siitä osalliseksi. Jos voisin olla varma että hän hiljenee seurassani ujoudesta johtuen, voisin varovasti yrittää tehdä aloitteita jutteluun ja saada hänet rentoutumaan. Jos taas hän kokee ihastumiseni vaivaannuttavana, en toki halua enää enempää "jahdata" häntä.

        Mutta joo, käsitän kyllä miten hölmöä asian kysyminen täällä oli. Pakko vaan saada purkaa mieltänsä jonnekin.


      • kaskaskärpänen
        Iliana kirjoitti:

        Kiitos kommentista. Ei tietenkään olisi mikään peliase, en oikein tajua tuota ajatustasi. Kyse on siitä, että tilanne nolottaa minua, ja vielä enemmän nolottaa jos toinen naureskelee. Voisin olla rennommin jos voisin olla varma että hän ei välttele juttelemista kanssani siksi että vaikutan epätoivoiselta m*nahaukalta. :D Hän on kiva tyyppi ja juttelee ihanasti ja hauskasti muiden kanssa. Haluaisin toki päästä siitä osalliseksi. Jos voisin olla varma että hän hiljenee seurassani ujoudesta johtuen, voisin varovasti yrittää tehdä aloitteita jutteluun ja saada hänet rentoutumaan. Jos taas hän kokee ihastumiseni vaivaannuttavana, en toki halua enää enempää "jahdata" häntä.

        Mutta joo, käsitän kyllä miten hölmöä asian kysyminen täällä oli. Pakko vaan saada purkaa mieltänsä jonnekin.

        Mutta tuohon nolostumiseen ym...Minä ajattelen, että se on hänen ongelmansa, jos on niin tyhmä, että naureskelee sille että joku on ihastunut, ihan totta!!!

        Sinulle se voi olla henkilökohtaisesti tietysti surullista, että moinen ääliö on osunut tiellesi, mutta sillä aikuisuudella, jota minä ymmärrän, noin ei toimita. Mennään takaisin eskari-ikäisten hyi tyttö, hyi poika asteelle :D.

        Sinänsä kirjoituksesi oli tuossa mielessä riipaiseva, että aikuisetkin ovat niin lapsellisia näiden tunteiden edessä -tarvitseeko tuota edes miettiä että nauraako toinen? Tuskin.

        Ehkä kyse on enemmän siitä että hän on lukossa sun suhteesi, eikä siksi osaa olla. Tuskin siihen auttaa edes rohkaisuyritykset, joita suunnittelit. Mutta mene ja tiedä, ihmiset ovat erilaisia.

        Tsemppiä sinulle yrityksessäsi. Mä lopetan tän kommentointini tähän. :)


    • kaskaskärpänen

      Kysymykseesi, voiko aikuinen ihminen käyttäytyä niin?

      Nyt tämä asia on niin moniselitteinen, että pitää taas turvautua sanakirjan apuun jotta voimme yhdentää mikä on normaali aikuinen.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Aikuisuus

      Ja taas, tässä puhutaan älykkyydestä...tärkeä asia, mutta en palaa siihen.

      Mutta tämä on mielestäni tärkeä asia joka pitää sisällään aika paljon tiivistettyä asiaa:


      "Formaalinen eli muodollinen ajattelu tarkoittaa kykyä ajatella loogisesti ja abstraktisesti.

      Usein formaalinen ja relativistinen, eli postformaalinen ajattelu täydentävät toisiaan. Sanotaan, että viisaus koostuu näiden kahden yhdistelmästä.

      Psykologi Jean Piagetin mukaan lapsi tulee formaalisten operaatioiden kaudelle suunnilleen kaksitoistavuotiaana. Nuori käyttää ajattelussaan symboleja ja vaihtaa ne uusiin luodessaan käsitejärjestelmiä. Tällöin nuori pystyy myös deduktiiviseen päättelyyn eli soveltamaan sääntöjä yksittäisiin tapauksiin."

      Avasin linkin puolestanne.

      Ap, sun pitää tutustua siihen jotenkin. Ei sitä muuten voi tietää ja kaikki eivät tiedä vaikka tietäisivätkin.

      • kaskaskärpänen

        "Relativismi (< lat. relativus, "suhteellinen") eli suhteellisuusajattelu[1] on nimitys useille käsityksille, joita yhdistää näkemys siitä, että jokin asia on suhteellinen johonkin toiseen seikkaan nähden tai tällaisesta riippuvainen. Esimerkiksi jotkut relativistit katsovat, että ihmiset voivat ymmärtää ja arvioida käyttäytymistä tai uskomuksia ainoastaan omassa historiallisessa tai kulttuurisessa kontekstissaan.

        Usein relativismilla tarkoitetaan totuusrelativismia, jonka mukaan ei ole olemassa mitään universaaleja, absoluuttisia totuuksia, vaan totuus on aina suhteessa johonkin viitekehykseen, kuten kieleen tai kulttuuriin. Antiikin aikana tällainen relativismi yhdistettiin usein sofisteihin, muun muassa sofisti

        Protagoraan on katsottu opettaneen relativismia, jossa asioiden totuudenmukaisuus tai eettisyys riippuu tilanteesta, opettaessaan: "Kaikkien arjen asioiden tarpeen mitta on ihminen, sellaisina kuin asiat ollessaan ovat, ja kun niitä ei ole, myös silloin"."

        Nämä kaksi viimeistä kappaletta voin allekirjoittaa ihan tältä seisomalta.

        Oppimatkalla, kiitos aloittajalle. Sanat tunteille ja ajatuksille .)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5489
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5056
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4166
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3850
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      42
      3493
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3133
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      72
      3006
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2187
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2128
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2088
    Aihe