Mistä ttiedän onko minulla työuupumus

vai olenko vaan laiska ??
13334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

siitä, että työ vie kaiken energian, ajatukset ja fyysisen jaksamisen. yöt miettii seuraavaa päivää aamulla ketuttaa...... ja sitten hoetaan, että ole ilonen ku on töitä!!

Äänestä
  • Nuo on yleensä yrittäjien ja johtajien ongelmia.

    Äänestä

  • Ja kun tiedstat nuo, menet lääkäriin juttelemaan, ne teettää sulle kyllä/ei testit ja sen perusteella sitte katotaa kui pitkälle saikulle jää.

    Äänestä

  • Duunariko kirjoitti:

    Nuo on yleensä yrittäjien ja johtajien ongelmia.

    Ja mistä niin päättelet? Normi duunarikin voi uupua, esim jos työyhteisö on huono.

    Äänestä

^sama kun työttömänä.

Äänestä

Samaa taas tulossa, mutta kesäloma pelastaa.

Äänestä

Työuupumuksen piikkiin laitetaan usein vapaa-ajan ongelmista johtuva uupumus. Eipä sitä voi erottaakkaan, kun aamulla väsyneenä menee työpaikalle, uupumus muuttuukin työuupumukseksi.

Itse olen sitä mieltä, että uupumus on kokonaisvaltaista ja sen aiheuttajat löytyvät ihmisestä itsestään, tarkemmin sanottuna korvien välistä.

Aika fakiiri pitää kuitenkin olla, että erottaa työuupumusta ja vapaa-ajan uupumusta aiheuttavat syyt.

Mitä mieltä olette, kukin päissänne?

Äänestä
  • Päissäni olen temarin kanssa täysin samaa mieltä,kyse on vapaa-ajan ongelmista.
    Vapaa-aikaa ei ole tarpeeksi,tulevia kunnallisvaaleja ajatellen,että kerkeisi ryypätä tarpeeksi jotta Urpilaisen jutut kuulostaisivat järkeviltä.

    Ja fakiirista puheen ollen,Suomi makaa pitkä piikkisellä matolla,Urpilainen ja Katainen alimmaisena ja muut jytkyt päällä.

    Mistä muuten luulet että tuo vapaa-ajan uupumus johtuu?
    Töistä kenties?

    Mutta mutta,Nokia kyntää pohja mutia,paperiteollisuus kohta eteläisessä ameriikassa niin jää aikaa perheelle eikä ole työuupumusta.

    Niin,mitäs tähän mutta voi sanoa kuin pasila,porilaisten marssi.
    Tai pösilöiden.

    http://www.youtube.com/watch?v=4DUpIhG0VsE

    Äänestä

piriä vaan, jättäkää ne työt ja luopukaa uskostanne olevanne yhteiskunnan tukipilareita, nuppi turvoksiin ja mestat paskaksi!!

Äänestä

Aivan selvästi sinulla on lorvikatarri.

Äänestä

Laiska

Äänestä

Ei sitä tarvitse ite mistään tietää kyllä sen kokee kun sellainen oikeasti on päällä joten luulen, että omalla kohdallasi et ole vielä sellaisesta edes kärsinyt....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei jaksaenää kirjoitti:

vai olenko vaan laiska ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu