Liikenne sujuu silloilla

En lakkaa ihmettelemästä, miten suunittelijat ovat onnistuneet saamaan liikenteen kulkemaan niin mainiosti Turuntien ja Paasikiventien silloilla moottoritien katetyömaan kohdalla. Autoilijatkin joutuvat opettelemaan huomaavaisuutta ja antavat kiltisti tietä meille jalankulkijoille ja pyöräilijöille. Toivottavasti heillä opit pysyvät mielessä vielä senkin jälkeen, kun työmaa valmistuu. Vaikka jalankulkutiet silloilla ovat mutkittelevia, ne ovat asfaltoituja ja paremmassa kunnossa kuin muualla kaupungissa, ja kulkeminen niillä on tosi turvallista kaikkien aitojen ansiosta.
6167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onneks Ilkkala vastusti tätäkin. Olis ppitäny valita se halvempi urakoitsija jonka suunnitelma olis muuttanut koko kaupungin liikenteen kaaokseksi moneksi vuodeksi.

Äänestä
  • Jaa vastusti? Laitas vähän jotain linkkiä kun tietoa näyttää löytyvän?

    Äänestä

Totta. Sen halvemman suunnitelmissahan molemmat sillat olisivat olleet poikki kai peräti toista vuotta ja koko liikenne olisi kulkenut Lukiokadun kautta. Kyllä minä hämeenlinnalaisena mieluummin maksan vähän lisää tästä ratkaisusta!

Äänestä
  • Samaa mieltä ollaan varmaan kaikki täällä kaupungin länsipuolella. Liikenne sujuu silloilla ilman mitään ruuhkia. Ihmettelin ja ihailin sitä ripeyttä, millä vanhat sillat saatiin purettua pikavauhtia eikä mitään ongelmia tullut moottoritien liikenteenkään sujumisessa. Ilmeisesti aikataulussakin on pysytty työmaalla. Nostan hattua suunnittelijoille ja hyvä firma valittiin rakentajaksi.

    Äänestä

  • Hatunnosto täältä kirjoitti:

    Samaa mieltä ollaan varmaan kaikki täällä kaupungin länsipuolella. Liikenne sujuu silloilla ilman mitään ruuhkia. Ihmettelin ja ihailin sitä ripeyttä, millä vanhat sillat saatiin purettua pikavauhtia eikä mitään ongelmia tullut moottoritien liikenteenkään sujumisessa. Ilmeisesti aikataulussakin on pysytty työmaalla. Nostan hattua suunnittelijoille ja hyvä firma valittiin rakentajaksi.

    Kaupungin länsipuolella osa varoo kuin ruttoa, tuota härdelliä ja pyrkii ajamaan muita reittejä..., siinä sitten lisäjäynänä 10-tien siltaremontit mitkä kestää vuoden.

    Äänestä

Eräs päivä yksi suhari oikaisi hieman liikaa ja kylki osuikin reunabetoniin. Noh, toivoittavasti ei jäänyt riisikuppiin pahaa naarmua :)

Toki pakko myöntää, että koskaan ei ole tarvinnut harmitella liikenteen sujumattomuudesta, erittäin hyvin hoidettu tämä muutos! Hienoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyytyväinen kävelijä kirjoitti:

En lakkaa ihmettelemästä, miten suunittelijat ovat onnistuneet saamaan liikenteen kulkemaan niin mainiosti Turuntien ja Paasikiventien silloilla moottoritien katetyömaan kohdalla. Autoilijatkin joutuvat opettelemaan huomaavaisuutta ja antavat kiltisti tietä meille jalankulkijoille ja pyöräilijöille. Toivottavasti heillä opit pysyvät mielessä vielä senkin jälkeen, kun työmaa valmistuu. Vaikka jalankulkutiet silloilla ovat mutkittelevia, ne ovat asfaltoituja ja paremmassa kunnossa kuin muualla kaupungissa, ja kulkeminen niillä on tosi turvallista kaikkien aitojen ansiosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu