Sekakäyttö ja mielenterveys

sekokäyttäjä - kö

Minä olen 28-vuotias mies ja olen ollut jonkinlainen juoppo jo vuosia. Itseasiassa aloitin alkoholin vakinaisen käytön noin 16-vuotiaana jolloin tuli vedettyä kännit aina viikonloppuisin. Siinä noin 23-vuotisena alko sitten mennä jo pari tai kolmekin kertaa viikossa alkoa ja nyt viime vuosina se on ollut tommosta 3-4 kertaa ja viimeisin oli (jos oikein muistan) viiden tai kuuden viikon putki.

Kolme vuotta sitten, kun olin 25-vuotias, aloin kärsiä tosi pahoista paniikkikohtauksista krapulassa. Sain lääkäriltä reseptin rauhoittaviin (Opamox 15mg) joita sitten olen syönyt tähän päivään asti, lähinnä krapulaoireiden lievitykseen. Kuvittelin että se ei ole sekäkäyttöä koska en tarkoituksella vetänyt niitä saman aikaisesti mutta sitä se kuulemma silti on.

Tuon mainitsemani viiden viikon putken aikana multa loppu lääkkeet yhtäkkiä ja korjasin tilaa juomalla lisää. Tosin se ei toiminut kovin kauaa ja sekosin täydellisesti. Olin hoidossa osastolla pari päivää, antovat diapamia ja tokenin siinä sitten. Sen jälkeen en ole juonut, tästä on tosin vasta viikko aikaa, mutta rauhoittavia menee kyllä, tommonen 4 kpl noita 15mg Opamoxeja päivässä.

Olo on sellanen (ollut jo vuosia) että mun mielenterveys ei ole ihan kohdillaan. Mulla on toki masennuslääkitys, ollut jo 8 vuotta. Tosin mun tilannetta ei ole koskaan kunnolla arvioitu. Mä oon epäilly (ja jotenkin pelännyt) että mulla olis puhkeamassa skitsofrenia, tai näin olen ajatellut jo kauan. Nyt olo on sellanen oudon sekava. Ihan kuin ajatukset melksais päässä ja en sais niitä kasaan. Mietin ihan outoja juttuja (esim. vaikka horoskooppeja, ja onkohan ne totta :) ) Joo... kyllä. Tosin mitään ääniä en kuule (vielä) enkä näe näkyjä. Mutta siis pää on jotenkin sekasin. Mitenkä sen paremmin selittäs.

Nyt jos jollakin on kokemusta vastaavanlaisesta toiminnasta mitä minä olen tehnyt niin osaisikohan sanoa että voisiko johtua ihan ns. sekakäytön vieroitusoireista?

11

2521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi sentään

      No olipa taas tyhmä kysymys! "voisiko johtua ihan ns. sekakäytön vieroitusoireista?" Kyllä tolla juomisella ja opamox käytöllä. Olet sotkenut pääsi ihan itse.

    • vieroitus
    • Nouhätää

      Se on ihan normaalia jos horoskooppeja miettii tollailla :) Melkeen kaikkihan niitä kelailee tollain.

    • Mika P

      Eipä tuossa nyt muuta ole, kunhan saat tuon alkoholin käytön katkeamaan. Siitä on helvetillisen vaikeaa päästä itse ja siinä on alkoholin tuoma masennus syynvä.

      Alkoholista myös vaikeaa irrottautua hiljalleen, sillä yleensä käyttäjä saa harha-aistimuksia tilanteestaan ja omista kyvyistään. Näiden harhojen vallassa on helppoa juoda lisää ja lisää. Alkoholin pahimmat ominaisuudet ovat juuri nämä harhat oman egonsa suhteen. Altistaa onnettomuuksille ja väkivallalle.

    • kokenut100

      Koita jaksaa ja vierottaudu alkoholista ensin esim.antabuksen avulla...kun saat juomisen kontrolliin voin luvata helvetilliset vieroitusoireet lääkkeistä,mutta kannattaa...kun lääkkeet poistuneet elimistöstä,lupaan,että viinanhimokin vähenee.Jos et yksin pysty,hakeudu sairaalavieroitukseen.ÄLÄ OLE YKSIN vieroituksen aikana!!!!
      Jo parin kuukauden jälkeen aivosi pelaavat ja harhat ovat kadonneet.
      Ajatuksin kanssasi.
      t.Pohjalta noussut nainen.

    • asiantuntja

      mullaji on kokemusta

    • dfghjkuytuut

      Bentsoihin jää koukkuun tuolla menolla. Ei missään nimessä päivittäin. Joka toinen päivä.

    • Henkistä heräämistä mää povailisin lähinnä

    • Anonyymi

      Pullo kirkasta kirkastaa sekavat ajatukset, palaset loksahtavat kohdalleen.

    • Anonyymi

      On kokemusta. Aikoinaan alkoholin kanssa kävi samalla tavalla, oli paniikkikohtauksia krapulassa ja muutenkin selvin päin ollessa. Sitä alettiin lääkitä bentsoilla ja siitä alkoi sekakäyttö. Sen myötä ongelmat vaan lisääntyi. Enemmän lääkitystä lyötiin kun alkoi tulla vaikka mitä oireita. Ja sitä enemmän menin sekasin mitä enemmän pillereitä popsin. Siihen aikaan mua ei tosin haitannut koska halusin olla sekaisin, mitä enemmän sen parempi. Meni lääkärin määräämät ja ylimääräisetkin. Voin kyllä sanoa että ei oo outoa että tulee jossain vaiheessa vaikka minkälaisia outoja ajatuksia, ihan skitsojakin eli luulosairautta ja harhoja ym. Pitkän taistelun jälkeen pääsin kaikesta " paskasta " eroon ja elämä on ollut paljon parempaa etenkin henkisesti. Fyysisesti on tosin laulujen lunnaiden maksun vuoro. Niin se elämä menee. Aina sanotaan että tyhmästä päästä kärsii koko ruumis. Vaan ei kaikki ole aina tyhmyyttä, viisaampikin saattaa olla ajoittain hölmö. Tyhmyys ja hölmöys ovat aivan eri asioita.

    • Anonyymi

      Juo lisää niin alkaa ääniä kuulumaan.
      Pääset eläkkeelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5151
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3632
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3200
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2509
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    10. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      88
      2245
    Aihe