Alkaako maito loppumaan?

dgsgg

Tyttö juo 5-10 minuuttia per rinta. Ja haluaa 30 minuutin päästä lisää. Nukkuu päikkäreitä 30minuutista 1½ tuntia. Nyt illalla halusi kokoajan olla rinnalla ja huomasin ettei ainuttakaan nielaisua tullut ''juodessa''.

Tyttö on 2kk ja juo pelkkää rintamaitoa. Neuvolassa menee perustasoa ikäänsä nähden.

2

188

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älähän hätäile!

      Hei! Jos olet onnistunut kaksi kuukautta imettämään hienosti, niin ei se maito sitten yhtäkkiä vain lopu. :) Kuulostaa vähän siltä, että vauva "tilaa" itselleen lisää maitoa. Jos vauva vain suostuu imemään, vaikkei saakaan maitoa (nielemistä ei kuulu), voit olla tosi tyytyväinen. Silloin rinta saa stimulaatiota ja viestin siitä, että maitoa pitää tuottaa lisää. Onhan se rankkaa, mutta jos jaksat, niin anna vauvan vain olla rinnalla niin paljon, kuin hän haluaa. Todennäköisesti imetysvälit taas pitenevät jossain välissä. Tuo, että vauva haluaa olla illalla rinnalla koko ajan on muuten aivan normaalia, sille on nimikin: iltamaratonit. Eli yleensä vauvat tankkaavat yötä varten ja myöskin tilailevat sitä maitoa. Joku voi viihtyä rinnalla vaikka monta tuntia ja sekin on normaalia, älä siis ole huolissasi.

      Ja vielä: jos vauva on kerran kasvanut normaalisti, maito todellakin riittää. Jos vauva kasvu hidastuisi dramaattisesti, niin silloin voisi olla aihetta huoleen. Teillä näin ei kuitenkaan ole, joten voit hyvillä mielin jatkaa imetystä!

      Ps. Jos haluat jatkaa täysimetystä, älä missään nimessä anna nyt lisämaitoa. Sille ei ole tarvetta, koska vauva on kasvanut hyvin. Jos annat lisämaitoa, viettää vauva vähemmän aikaa rinnalla ja näin rinnat taas saavat viestin, ettei maitoa tarvita niin paljon ja maidontuotanto voi hyvin alkaa hiipuakin. Tsemppiä!

    • ss

      Meillä oli sama homma 2-3 kk:n iässä, viihtyi rinnalla tosi paljon. On ihan normaalia. Jos tosiaan kasvaa normaalisti niin älä anna lisämaitoa jos haluat imettää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      141
      1324
    2. 73
      1223
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      105
      986
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      925
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      791
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      788
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      663
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      634
    10. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      70
      567
    Aihe