Kiukaan vasuksen upottaminen veteen

bubberniggeli

Osoisiko kukaan viisaampi vastata, että voisiko kiukaan vasuksesta rakentaa paljun/uima-altaan lämmittimen,joka upotettaisiin veteen lämmittämään sitä ja sitten uimis vaiheessa otettaisiin ehkä pois?

Entäpä voiko säteily lämmitintä upottaa uim altaaseen sähkötön pää edellä?

14

1529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmispaketti löytyy

      Osta tynnyrilämmitin löytyy ihan tehdastekoisia käytetään rakennuksilla muurausvesien lämmittiminä ja ainakin nähnyt niitä ihan rakennuskonevuokraamoissa ainakin.

    • ''''''''''''''''''''
    • Hommiin vaan

      Tunke vaan vastukset ja infrapunat altaaseen. Ne kannattaa jättää myös kylvyn ajaksi koska vesi jäähtyy nopeasti. Vikavirtasuoja pitää ehdottomasti ohittaa jos sellainen sattuu haittoina olemaan. Parhaiten lämmitys onnistuu vanhanmallisen sulaketaulun kanssa jolloin sulakkeen tilalle voi laittaa rautanaulan. Jos olet haavelluit ikäsi pystytukasta, se toteutuu nyt. Laite toimii nyt myös hieromalaitoksena, saat sellaiset vibat ettet enää uusia tarvitse.

    • 111
      • subergiggeli

        Eli vastus ja infrapunalämmitin ei yksin riitä? Entä jos heitän paljuun lisäksi vaimon hiustenkuivaajan, leivänpaahtimen, plasmatelkkarin ja imurin? Jokohan sitten lämpö riittäis?


    • et voi olla?

      Etkai sä ole tosissas?

    • huono neuvo..

      Eli vastus ja infrapunalämmitin ei yksin riitä? Entä jos heitän paljuun lisäksi vaimon hiustenkuivaajan, leivänpaahtimen, plasmatelkkarin ja imurin? Jokohan sitten lämpö riittäis?

      ja jos nakkaat sinne vaimosikin [älä tee] niin sinulle riittää kans lämmintä ja ruokaa ilmaiseksi jokuseksi vuodeksi..

    • sinun pyllysi

      Kunnon katkeraa tilitystä, Kannattaa varmaa vaihtaa vaimoa tai ruveta erakoksi jos sitä kärtsätä huvittaa. kumma ku kiukaan vastuksista ei tuu sähköiskua ku sinne vettä paasaa.
      Vanha sanonta pätee; ei ole typeriä kysymyksiä, on vain typeriä vastauksia.

    • Hommiin vaan

      Anteeksi, en huomannut että aloittaja pyysi jotain viisaampaa vastaamaan.

    • Bubbernikkeli

      Tynnyri lämmitin on hyvä idea. Haloilla lämmitettävä on OK,mutta sinne pitää lisätä puita ja se vaatii vahtimista. Öljypolttimella toimiva "kamiina" saattaisi olla ratkaisu.

      Mietin vain onko kukaan rakennellut mitään nerokasta vedenlämmitintä. Itse rakensin Syylarin tapaisesta "patterista" kota pataan upotettavan lämmittimen. Pumppu kierrättää veden sen kautta. Se lämmittää vettä noin 30-40 astetta kierroksellaan. Silti ison vesimäärän lämmittäminen kestää kauan ja vaatii klapien lisäämistä. Lisäksi se vaatii letkujen vetämistä ja sähkön ja pumpun, että tuo tynnyrin lämmitin poistaisi monta vaihetta.

      • ththtt

        Mulla puilla ja aurinkopaneelilla. Paneeli pitää lämmön hyvillä säillä mutta ei kykene sitä kyllä juurikaan nostamaan.


    • Puhff

      Siihen veteen voi kaataa 10 litraa bensaa ja tulta perään niin lämpeää mukavasti.

      • sun kikkeli

        kokeileppa kaataa ja katso lämpiääkö. Taidat olla vähä hölmö ku luulet että tollein lämpenis ja sit hihittelet, että vesi haisis ihan bensalle. Jäikö peruskoulun arvosanat jostain syystä alle keskitason? No kiitos kun saatiin rivien välistä lukea, että oot vähä tollo,vaikka olit olevinasi vitsikäs.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2658
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      204
      1682
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1471
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1242
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      74
      906
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      877
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      845
    Aihe