Vain "hyvät mielipiteet" sallitaan

FollOver

Olen jo muutaman vuoden aikana pannut merkille sekä ulkomaisissa että kotimaisissa lehdissä (keskustelut, mielipiteet), kuinka aihetta kommentoitaessa mainitaan jotain aiheen tarkoituksesta.

Oletteko huomanneet, kuinka asiallisia mutta arvostelevia kommentteja jätetään julkaisematta? Ei kirosanoja, ei siis mitään sellaista, mitä et voisi esim. toiselle henkilölle naamatusten sanoa. Niitä EI julkaista! Niissä arvostellaan aiheen julkaisun syitä tai paremminkin kyseenalaistetaan niitä - hyvällä maulla.

Olen kerännyt melkoisen arkiston näistä, ja ajattelin josko niistä kirjan rykäisisi. Tienaisin kivan summan sillä, että kerron totuuden. Kuvakaappaus on oiva keksintö, ihan vaan vinkkinä muillekin, varsinkin nuorille, jotka syövät vain riisiä ja nuudeleita. Vinkvink!

9

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FollOver

      Liäsyksenä vielä esimerkki Ilta-Sanomien otsikosta kuinka pari harrasti seksiä Cirque du Soleilin näytöksessä ja vähän kai siellä lätkittiinkin.
      Otsikko antaa hienon kuvan itse sirkuksesta vaikka sillä ei ole mitään tekemistä asian kanssa muuten kuin paikkana.
      Kommenttini oli kloo 22.15 "Pitäisikö tässä alkaa halukkumaan Cirque du Soileil'ta?". Eipä mennyt läpi =)
      Oliko tuo nyt siis niin paha, ettei sitä julkaistu? Yhtään kommenttia ei näytä vielä olevan...olen varmaan nyt kieltolistalla =))
      Never kyseenalaista julkaisijaa!!!! Se voi tehdä montun myyntiin :(

      • SpillOver

        FollOver, seuraappa kirjoittelua ts. sensuuria Naton arvostelemisesta, Usan asevoimien arvostelusta, presidentti Niinistön uuden ulkopolitiikan ja Nato-kohellusten arvostelusta. Niitä ei juuri ole kun arvostelut sensuroidaan. Jos esim. Hesarissa on, niin heti perään on Hesarin oma kommentoimassa, haukkumassa, pilkkaamassa.

        Tee itse vaikka pistokokeita.


    • FollOver

      Ja sitten kun lopulta saamme tämän suuren kansan tietoisuuteen, olemme tappolistalla :)
      Hienoa, olispa hyvä idea perustaa täysin sananvapaa nettilehti!
      Joo, se on ihan tarkoituksella fOll OO:lla

      • Vapautta viestintään

        Sekin olisi jo hyvä, jos joku perustaisi nettisivuston, jonne voisi lähettää sensuroidut viestit.


      • FollOver
        Vapautta viestintään kirjoitti:

        Sekin olisi jo hyvä, jos joku perustaisi nettisivuston, jonne voisi lähettää sensuroidut viestit.

        jep, vaan mitenkäs toteutat? Meinaa sitä, että pitäisi kytätä keksustelua 24h/vrk. Vai onko jollain parempia ideoita toteuttamiseen? Harrastepohjaltahan kaikki suuri lähtee, vai mitä?


    • -

      Ei ainakaan iltasanomat/iltalehti näitä julkaise... noh paska lehti en enää sieltä uutisia lue.

    • hesariiiiiiii666

      sensuroidut viestit vois vaikka tulostaa ja laittaa lähimmän kirjaston ilmotustaululle

    • Kolkytyksi

      Hyvää on jos kirjoitat venäläissotilaiden ripulista Hesariin niin juttusi julkaistaan kun vaan kirjoitat vielä että venäläiset ovat raiskaajia, juoppoja, hyökkäämässä Natoon, Suomeen, epärehellisiä, kieroja ym.

    • tiurpak

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe