Olemme parhaillaan Kusadasissa. Aivan ihana paikka esim. Alanyan jälkeen!
Vaikuttaa siltä että tämän uuden liiran myötä hinnat ovat nousseet, mutta kaupunki on täynnä ihania ihmisiä ja paikkoja.
Kaikkea mitä haluat löytyy kyllä. Ihania ruokapaikkoja, ja lapsille vesipuistoja mutta myöskin historiaa.
Grand Basaaria en suosittele. Siellä on väkisinmyyntimeininki, mutta siellä vierailee kaiketi myös nuo tosi rikkaat. Upeita risteilyaluksia tulee satamaan joka aamu.
Lähellä on toinen basaari jonka nimen just unohdin, mut siellä rennompi meininki. Saman alueen sisällä on myös tosi hyviä ruokapaikkoja.
Röökaajille vinkki, tääl alkaa tupakka olla suomen hinnoissa.
Kusadasi
17
4274
Vastaukset
- hk
pistä vähä tarkemmin hinta tietoo! ruoka, olut, taxi...ym.
- Kusadasi - evet!
Kerropas joo ihmeessä lisää paikasta. Missä hotlassa asutte? Nyt olisi esim. Nazarilla ok hintaista matkaa Kusadasiin. Tosin meille hotla on vähemmän tärkeä, koska se toimii lähinnä kääntymispaikkana. Mutta ei mielelllään keskellä ei mitään eli AI-paikat. Shoppaaminen ei myöskään enää jaksa kiinnostaa, joka turistipaikassa samat tavarat.
Oletteko käyneet retkillä? - just kotiutunut
tultiin eilen Kusadasista ja oli kyllä hieno ja puhdas paikka.
olut maksoi 4-6 liiraa,sikarit samassa hinnassa kun suomessa n.13 liiraa, LM 5.50 liiraa. Dolmuksella 3henk. hotellilta keskustaan n.5.25 liiraa. taksi sama matka n.10liiraa. ruoka hyvää ja edullistakin riippuen vähän paikoista 3 henk. juomineen n.45-70 liraa. - Kusadasi x 10
Olen itse matkustellut Turkissa useassa eri kohteessa mm. Marmaris, Alanya, Side jne. ja Kusadasi on yhä ykkönen! Kaupunki ei ole rakennettu turismille, vaan kasvanut pienestä kalastajakylästä säilyttäen omalaatuisuutensa. Kohteena hyvin kansainvälinen ja vilkas yöelämä, mutta myös paikallisuutta ja upeita retkikohteita lähettyvillä. Ehdottomasti käymisen arvoinen on esim. Efesos, upea entisöity antiikin ajan suurkaupunki ja Meryeman talo (Neitsyt Maria) jossa sijaitsee myöskin luostari vieressä. Myös Milliparkin luonnonpuisto, Kreikan Samos joka risteilyn päässä ja Söken maalaismarkkinat hyviä kohteita.
- Kivikasoja
Mitä tarkoitat kun kirjoitat, että Efeso on entisöity?
- matkaajat2012
Olen itse lähdössä Turkkiin syyskuussa ekaa kertaa ja valittiin paikaksi tuo Kusadasi :) Vesipuisto vaikuttaa mahtavalta noin lapsia ajatellen. Lisää vinkkejä missä on hyvää palvelua ja edullista ruokaa. Hotelliksi valittiin edullinen Atli vaikka keskustassa onkin mutta emme ole herkkäunisia..
Tarkoitus olisi myös tehdä päivän retki johonkin paikkaan missä olisi nähtävyyksiä. Kuinkahan tarkkoja ovat muuten noissa sukellusretkissä lasten iän suhteen kun ikäraja 12 ja lapsi on 11..?
Osaavatko useimmissa ravintoloissa paljonkin englantia?- matkaajat2012
Niin ja kuinkas eurojen käyttö Kusadasissa. Luin jostakin että Turkissa käy monessa paikassa eurot mutta varmaan kannattaa liiroiksi osa vaihtaa?
- Turkki x 10
Oltiin viimesyksynä Kusadasissa ja kohta lähdetään taas. Kymmenes Turkin matka ja aina on tykätty olla siellä, Kusadasi on nyt Alanian, Marmariksen ja Siden jälkeen nyt ehdottomasti suosikki!
- ekakertakusadasi
15.08 lähtö, aivan extempore, mitä kannattaa nähdä, tehdä? On muuten nazarilla mahti tarjoukset esim. 1viikko allinclusive 229ekua. Aikaisemmin vain alanya ja marmaris, onko erityyppinen paikka? Löytyykä datasimeja tablettiin, ja mistä?
Kaikki muu info kiitollisuudella otetaan vastaan. Paitsi v.....lu. Noita tarjouksia kun etsii tarkemmin, ei niitä oikeasti ole olemassakaan. Niillä näytetään houkuttelemaan ihmisiä sivuille. Luvataan myös arvokkaampia huoneita, mutta kun klikkaa katsomaan, ei ole yhtään ko. huonetta tarjolla.
- Vanhanaikaista
Ne on olleet olemassa, kun ne on nettiin laitettu, mutta on jo myyty, kun sinä sivuille ehdit, Aivan viimehetken lähtöjä ei voi maksaa netissä, siksi ne myöskään ei näy. Itse olen löytänyt halvat äkkilähdöt soittamalla matkatoimistoihin.
- Saturn 4
Menossa myös Kusadasiin ja hotellina Saturn . Onko kokemusta tuosta hotellista ja Nazarin retkistä ja oppaista ?
- ekakertakusadasi
Kyllä niitä oli mynnissä, itse saimme sillä hinnalla ja monet muutkin oli saaneet.
- EGEAN-SUOMALAISET
EGEAN SUOMALAISET YHDISTYS
Davutlar Mah. Deniz Cd. Beyaz Ada Sitesi No 7
09400 Kuşadası – Aydın – Turkki
Puh: 905308298695
[email protected]
Whatsapp: 358443422500
Web: egefinder.fi - ootketku
VITUTTAAolkaa hölmöt mis ootta.tein työrupeema 47v.ja en päässy sinneasti.ja nyt SIPILÄ SAATANA VIET JO MULTA VEROT KU ET PYSTYNY KETKU MUUHU.800 E ELÄKKEESTÄ.VOI ETTÄ OOT TYHMÄ PELLE.SAATANA
- MahtiLetku
Sehän on reilu sälli, jos verot sulta vei, itse ainakin joudun niitä makselemaan.
- 4otigjvybb
Jep, Kusadasi, Bodrum ja Side, aivan ihania. Alanya ja Marmaris ovat juntti kikkeliskokkelis kielitaidottomien juoppojen paikkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21978Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685