Armeijan välttäminen

kyllävaan

No niin...täällä on nyt paljon ollut erilaisia vinkkejä miten sen intin voi välttää. Ajattelin tähän heittää oman tarinanikin jos siitä jollekin olisi hyötyä. Eli...kävin kutsunnoissa vuonna 1998. Olin silloin vielä opiskelija. Tässä vaiheessa voin sanoa, että ei siellä kutsunnoissa ole pakko pelleillä millään tavalla. Voi toki pelleillä mutta turha sitä itteensä on nolata mokoman asian takia! Kutsuntavaiheessa olin vielä fifti-sixti että meenkö inttiin vai en. Sain A-luokituksen ja määräyksen astua palvelukseen vuonna 2000 opiskelujen jälkeen. Vuodet kuluivat ja mieleni teki jättää menemättä koko armeijaan! Hain lykkäystä muutaman kerran vedoten henkilökohtaisiin tilanteisiin. Ja sainkin joka kerta lykkäystä aina vuoden eteenpäin. Lopulta sitten aloin kyllästyä tuohon hakemusten täyttelyihin ja menin lääkärille ja kerroin pahasta masennuksesta ja itsetuhoisista ajatuksista joita minulla on ollut jo kauan. Tämä oli tavallinen yleislääkäri, joka kirjoitti minulle lähetteen mielenterveyspolille. Kävin siellä muutaman kerran keskustelemassa ja kerroin muun muassa käyttäväni kannabista vaikka en koskaan ole sellaista kokeillutkaan. Kerroin haluavani vapautuksen armeijasta. Ilman mitään sen kummempia jorinoita se järjestyi ja sain C-paperit. Hyvin vapautunut ja iloinen mieli tuli tuosta. Ja sen verran kerron myös vielä, että olen useissa työpaikoissa työskennellyt ja milloinkaan ei armeijaa ole puheeksi otettu haastatteluissa. Tällä hetkellä työskentelen melko korkeassa virassa eikä C-papruilla ole ollut mitään merkitystä asiaan. Että ihan vinkiksi vaan että jos ette inttiin halua mennä niin ei sinne pakko ole mennä! Ei toki näin vaikean kautta ole pakko varmaan mennä mitä minä tein mutta halusin saada vapautuksen VARMASTI!

7

1063

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linuss

      Eikö sulle tullu ongelmia yhteiskunnan kanssa tuosta kannabis-jutusta? luulis että olisivat pistänee poliisit perään ja tutkimaan asiaa, tai ainaki kusitesteihi laittanee.

      • tuli kokeiltua

        Mistä syystä ongelmia ja kusitestejä? Että on oman ilmoituksensa mukaan polttanut kannabista? Ei ne poliisitkaan ihan niin tyhmiä ole, etteivät ymmärtäisi ettei kannabis ole oikeasti kummoinenkaan päihde edes. Nykyisistä 20-30 vuotiaista varmaankin 30-40% on kokeillut kannabista, eikä niin isoa joukkoa voi alkaa mielivaltaisesti pompottamaan. Ja hyvä niin.


      • Linuss
        tuli kokeiltua kirjoitti:

        Mistä syystä ongelmia ja kusitestejä? Että on oman ilmoituksensa mukaan polttanut kannabista? Ei ne poliisitkaan ihan niin tyhmiä ole, etteivät ymmärtäisi ettei kannabis ole oikeasti kummoinenkaan päihde edes. Nykyisistä 20-30 vuotiaista varmaankin 30-40% on kokeillut kannabista, eikä niin isoa joukkoa voi alkaa mielivaltaisesti pompottamaan. Ja hyvä niin.

        Ja ei viittitä ees kysymyksee vastata.
        No aika monella on pilvitaustalla niitä muitakin huumeita, vaikka eivät kylällä huutelekaa asiasta, ei tietenkään passaa yleistää,
        Ja onha ny toi kannabis kuitenkin melko yleinen huume, ja eihän sitä tiedä että kuka käyttäjistä pyörittää niitä isompii rinkei.


      • no niin juu niin
        Linuss kirjoitti:

        Ja ei viittitä ees kysymyksee vastata.
        No aika monella on pilvitaustalla niitä muitakin huumeita, vaikka eivät kylällä huutelekaa asiasta, ei tietenkään passaa yleistää,
        Ja onha ny toi kannabis kuitenkin melko yleinen huume, ja eihän sitä tiedä että kuka käyttäjistä pyörittää niitä isompii rinkei.

        "aika monella on pilvitaustalla niitä muitakin huumeita"

        Aika monella armeijan kapiaisella on alkoholitaustalla muitakin huumeita, ja sitten vielä pahoinpitelyjä, tappoja, varkauksia, pedofiliaa, raiskauksia ja murhapolttoja.


    • erewfwh

      Vinkkejä:

      1. Astelet täysin normaalisti ja rennosti istumaan kutsuntalautakunnan eteen.

      2. Annat lautakunnan jäsenten rauhassa tutkia esitietolomakkeesi,johon olet kirjoittanut: " Kieku kieku keekii, habetsnaadu minduu vaak vaak, asd asd. fafafa."
      Näin lukee jokaisessa sarakkeessa.

      3. Vastaa jokaiseen heidän esittämään kysymykseen täysin ilmeettömästi:
      " Herra psykopaatti, huhuu herra päähänpinttymä!" Paine loppuosalle, eli äänesi nousee progressiivisesti loppua kohden.

      4. He kysyvät, oletko tosissasi, joten huuuda: " Suojeluhälytys" ja mene maihin.

      5. Älä liiku ollenkaan lattialta. Anna poliisin poistaa sinut.

      6. Onneksi olkoon, voit jatkaa rauhassa siviiliammattiasi ja elämääsi.

    • 11+18

      7. ...mielisairaalassa tehdyn psykiatrisen arvioinnin jälkeen.

      Toki ne varmaan päästävät pian pois, kun totuus selviää, mutta kyllä siitä merkintä jää jonnekin arkistoon ja on sitten tulevaisuudessa ihan turha hakea mitään vastuullisia valtion hommia.

      • verenimijät

        Ja höpön höpön. Ja kuka nyt valtiolle haluaakan töihin, paitsi selkärangattomat loiset?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe