Mustikan kerääminen yöllä?

mustikat yössä

Onkohan yöllä vähemän itikoita liikkeellä? Oletteko kokeilleet kerätä vaikkapa aamuyöstä? Mietin, että josko aina ennen töihin lähtöä kävisi ruopsuttamassa illaksi ilselleen siivoamista. Lopetin keräämisen joskus itikoiden takia, koska joudun aina vetämään hillittömät allergialääkkeet, olen pistoille erittäin allerginen.

3

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hillahullu

      Kyllä itikoita on aamullakin. Pukeudu siten, etteivät pääse pistelemään. Hyttyshattu ja -takki tai enstex-takki. Tosin voi olla hikistä hommaa, mut niinhän se aina :)

    • evkki

      Hyttystakki ! Ilman sitä en koskaan lähde marjaan enkä ymmärrä miksi kukaan ilman sitä lähtee, varsinkin jos kokee kärpästen paarmojen ja itikoiden haittaavan.

    • Sääsketön

      Mieheni tilasi netin kautta ThermaCELL hyttyskarkottimen. ( [email protected]) Hinta oli n.25€. Se pitää hyttyset loitolla 20 nelömetrin alueelta. Olimme tänäänkin mustikassa ja se oikeasti toimi. Hänellä oli laite vyössään roikkumassa. Jos menin suoja-alueen ulkopuolelle, niin pininä alkoi, mutta miestäni eivät hyttyset kiusanneet lainkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      132
      17248
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      44
      9953
    3. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3143
    4. Vasemmistoaate on aatteista jaloin

      Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?
      Maailman menoa
      17
      3074
    5. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2840
    6. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2752
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      52
      2638
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2513
    9. Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen

      "Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen
      Maailman menoa
      34
      1757
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      118
      1637
    Aihe