Koulun KA

Mikä pitäis olla tänä päivänä KA et pääsis ammattikouluun..?
7160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei kai sinne tarvitse enää muuta kuin sanoa, että täältä tullaan.
Jotenkin tuokin on pilattu sillä, että kaikilla on mahdollisuus mennä amikseen. Ennen oli pääsykokeet, koulussa piti myös pärjätä. Jos opettajat huomasi että kaveria ei kiinnosta, lähtö tuli välittömästi.
Tuola pääsykokeella pidettiin joku linja oppilaiden tasossa. Eli ns. paras kerma kuorittiin päältä.
Ja ne jotka ei päässeet kouluun, menivät rakennuksille lautapojiksi tai tietöihin TVL:lle. Mutta silloin kaikille halukkaille riitti töitä, mitä ei nykyään kaikilla halukkailla ole

Äänestä

Lukioonkin pääsee alle kasin keskiarvolla :(

Äänestä

kyllä esim 2007 metallialalle valittiin vain valioyksilöt, joista päksi hioi raudanlujia ammattiosaajia!

Äänestä

316 vähintään ja karvanopat tietysti.

Äänestä

7 varmaa riittää et pääsee tai en minä tiiä

ammattikoulus ei nii väliks ,riippuu mille puolelle meet.

on amiksee päästy 5 keskiarvolki.

Äänestä

"Lukioonkin pääsee alle kasin keskiarvolla"

Huonoon lukioon aikaa kuluttamaan? Mitä huonolla yo-todistuksella tekee kun sinä aikana voi hankkia ammatin?

Äänestä

Kannattaa mennä ennempää amikseen, hyvin moni kauppaoppilaitoksen ja lukion sorittanut istuu valmistuttuaan paikallisen siwan kassalla.

Riippuen alasta ammattikoululainen pääsee jo kouluaikana töihin jos on kiinnostusta.

Ammattikoulu on aliarvostettu opinahjo, pilottitakki, paskaset minimani farkut ja punanen koffin lippis alkaa olla mennyttä aikaa.

Mutta eastside - westside tyylinen vertailu lukion ja amiksen välillä tuskin loppuu koskaan, kumpi on parempi jakaa yhtä paljon mielipiteet kuin perspano...

Aloittajalle muistutuksena että menitpä mihin tahansa, mene sinne minne ITSE haluat, älä sinne minne opo tai vanhemmat sinua painostaa.

Alkaa vaan myöhemmin vituttaa että ois sittenkin pitäny käydä se ammatti eikä tämä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hakija kirjoitti:

Mikä pitäis olla tänä päivänä KA et pääsis ammattikouluun..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu