Tänään on Windows poikia kuritettu

on tämä mannaa

Kyllä on tänään Windows poikia kuritettu huonoilla Microsoft ja Windows uutisilla oikein kunnolla. Ei mitenkään avokämmenellä, vaan oikein kunnolla teräksestä valmistetulla pesismailalla päähän ja kovaa ja paljon. Windows ei myy, sitähän te Windows-tollot ette pääse enää kiistämään millään.

Ai että tekee gutaa läimiä Windows-pösilöitä huonoilla uutisilla päin näköä. Ja ai jai jai kun päästään herkuttelemaan pian Nokian konkurssi uutisella.

On tämä vaan mannaa olla Linux-käyttäjä. Koko ajan uutisia Androidin voitoista ja Linuxin kasvusta maailmalla. Aina välillä pääsee sitten potkimaan Windows poikia päähän huonoilla Windows uutisilla, niin johan on mukavaa.

14

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei vaikuta xpeen

      toimintaan, kapitalismin tulosta uutiset on, linkkuran miljardit vielä hankkimatta ..

      • linux voittaa

        Linux on miljardinsa jo hankkinut kaikissa teollisuuslaitteissa, sulautettuissa järjestelmissä, servereissä, Androidilla, navigaattoreissa ja kunnallisten toimijoiden sekä yritysten käytössä. Linuxin tilanne on hyvin vahva ja vahvistuu koko ajan vauhdilla.

        Työpöytien promilleluvulla ei ole mitään merkitystä Linuxin todellisen käyttäjämäärän suhteen.


      • Linux-Man
        linux voittaa kirjoitti:

        Linux on miljardinsa jo hankkinut kaikissa teollisuuslaitteissa, sulautettuissa järjestelmissä, servereissä, Androidilla, navigaattoreissa ja kunnallisten toimijoiden sekä yritysten käytössä. Linuxin tilanne on hyvin vahva ja vahvistuu koko ajan vauhdilla.

        Työpöytien promilleluvulla ei ole mitään merkitystä Linuxin todellisen käyttäjämäärän suhteen.

        Miksi Linux-käyttäjät ylipäätänsä klikkaisivat pay-per-click sivustoja kun ovat saaneet softansa aina ilmaiseksi?


      • skeidaa saa
        Linux-Man kirjoitti:

        Miksi Linux-käyttäjät ylipäätänsä klikkaisivat pay-per-click sivustoja kun ovat saaneet softansa aina ilmaiseksi?

        tosiaan ilmaiseksi mutta eihän sitä linkkuraa juuri kukaan sittenkään halua vaikka väkisin tyrkytettäisiin !


      • .fu
        skeidaa saa kirjoitti:

        tosiaan ilmaiseksi mutta eihän sitä linkkuraa juuri kukaan sittenkään halua vaikka väkisin tyrkytettäisiin !

        hiekkaa ***ussa xp sp3-roskisdyykkarilla?


    • 456h345

      "Työpöytien promilleluvulla ei ole mitään merkitystä Linuxin todellisen käyttäjämäärän suhteen."

      Kysymyshän onkin siitä työpöytä-Linuxista, halutaanko sitä? Kyllä Linuxille paikkansa on. Jos ostan reitittimen, ostan reitittimen, ei siksi , että siinä on Linux..

    • halutaan sitä

      Kyllä sitä työpöytä Linuxiakin halutaan. Sillä on vähitellen kasvava älykkäiden ja tietoturvastaan huolehtivien ihmisten käyttäjäkunta. Ubuntu on maailmanlaajuisesti eniten käytetty desktop linux, sillä on jo yli 20 miljoonaa käyttäjää ollut pitkään ympäri maailmaa. Canonicalin ennusteen mukaan neljässä vuodessa Ubuntua käyttää 200 miljoonaa ihmistä. Se on melkoinen siivu Microsoftin entisestä asiakaskunnasta.

      Linuxia ei ole työpöydille pakotettu kenellekään toisin kuin Windowsia, joten siirtyminen Linuxiin on aina ollut vapaaehtoinen ratkaisu. Nyt työpöytä linuxilla on noin 5% osuus kokonaisuudessaan, joten ei se nyt ihan surkeasti Linuxilla mene. 0.76% oli sekin ihan riittävä lukumäärä ihmisinä noin Linuxin jatkuvuuden kannalta.

      Mä olen yksi niistä jotka ovat nimenomaan halunneet Linuxin eikä Windowsia. Mulla on ollut puppy linuxia, Linux Mintiä ja nykyisin Ubuntu 12.04 LTS. Windowsia ei mun koneeseeni tule ikinä.

    • 456h345

      Mulla myös Ubuntu 12.04 Lts. Myös Windows,en pärjää ilman sitä, että ihan oma valinta sekin on.

    • Linux-Man

      Ihmisistä hyvin pieni osa ostaa tietokoneen ilman käyttöjärjestelmää ja tekee itse päätöksen minkä järjestelmän asentaa. Tässä asiassa ihmiset ovat tavattoman passiivisia ja alistuneita. Heidät on koulittu tällaisiksi passiivisiksi alistujiksi, vaikka käyttöjärjestelmän asentaminen ei - ainakaan Linuxin tapauksessa - ole erityisen vaikeaa.

      Tilanne työasemabusineksessa on aina ollut sairas. Sitä voisi verrata siihen ettet voisi ostaa mitään muuta autoa kuin Ladan. Näinhän tilanne oli käytännössä Neuvostoliitossa aikoinaan, mikä alleviivaa sitä samankaltaisuutta Microsoftin ja Neuvostoliiton välillä.

    • ei niin pahaa

      No, Neuvostoliitonkin historiassa oli erilaisia kausia. Mihail Gorbatšovin aikana Neuvostoliitto alkoi vapautua ja hajota kaikkiaan melko nopeassa tahdissa, kunnes 25. joulukuuta 1991 Neuvostoliiton olemassaolo julistettiin päättyneeksi.

      Venäjän Federaation aikana kehitys on taas ottanut jonkin verran takapakkia ihmisoikeuksien ja kansalaisvapauksien suhteen, etenkin Putinin aikana.

      Eikä Neuvostoliitonkaan aika koko aikaa eri johtajien aikana niin huonoa ollut. Neuvostoliitto kaikkiaan vakautti maailmaa luoden uskottavan vastapainon USA:lle, joka nyt on hallinnut maailmaa yksinään. Siitä taas on seurannut terrorismia ja sotia yhä kiihtyvään tahtiin. Kiina on alkamassa tarjota uskottavan, voimakkaan vihollisen USA:lle seuraavaksi, joten maailman tilanne voi jälleen vakiintua. Olisi sinänsä ihan hyvä, jos Iran saisi sen ydinpomminsa valmiiksi, niin USA:n into käydä sotaa Lähi-idässä lakkaisi.

    • laatuauto

      Windowsin virusimuriin verrattuna Lada oli sentään laatuauto.

    • hyvää tavaraa

      Neuvostoliitossa tehtiin hyvää ja kestävää tekniikkaa paljonkin. Ilmailun puolelta Iljyushin IL-86 on huomattava neuvostoliiton saavutus, sillä pitkään käytössä olleelle laajarunkokoneelle on sattunut 0 sellaista turmaa joissa maksavia matkustajia olisi kuollut tai loukkaantunut.

      Saman aikakauden laajarunkokoneille Boeingilta ja Airbusilta on sattunut paljon vakavia turmia, joissa on kuollut tuhansittain ihmisiä.

      Keskimäärin TU-134 on paljon turvallisempi teknisesti kuin saman aikakauden DC-9-sarjalaiset. Myös TU-154 on tekniseltä varmuudeltaan edellä turvallisuudessa Boeing 727 sarjan koneita samalta ajalta.

      Hyvin paljon tehtiin Neukkulalla tekniikkaa joka kestää käyttöä vuosikymmeniä, ja on asiantuntevasti valmistettua tavaraa.

      Avaruustekniikassa on huomattava, että Sojuz on huomattavasti turvallisempi ja teknisesti varmempi kuin NASA:n sukkula oli koskaan. Sojuzilla ei ole tapahtunut montaakaan merkittävää turmaa vuosikymmenten saatossa ja edelleen se vie astronautit ISS-asemalle sekä kuskaa lastia.

      Sukkula oli alkujaan tekninen katastrofi, sekä aivan liian vaikea ylläpidettävä. Kaksi sukkulaa tuhoutui täysin, kummallakin lennolla menetettiin kerralla 7 ihmistä molemmissa.

    • taittuvasiipinen

      Kerran näin lentokentällä sellaisen venäläisen koneen jossa siivet taittui. Oli häijyn näköinen peli. Mikähän mahtaa olla merkki? En pahemmin lentokoneita tunne niin en tiedä.

    • öö..auta vähän

      Neuvostoliitossa valmistettiin useita taittuvasiipisiä tyyppejä. Oliko kyseessä sotilaskone?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe