Ei omaa mökkiä tarvitse, menee muiden mökille

Halvalla pääsee

Sukulaisilla ja ystävillä on yhteensä puolisen tusinaa mökkejä eri puolella Suomea. Aina jonkun luokse menen, eivät kehtaa kieltääkään. Ei siis mitään järkeä ostaa omaa mökkiä!

29

422

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heh heh

      Sinä voit tehdä niinkuin parhaaksi katsot, kuitenkin jaksat tämän saman provon tänne aika ajoin lähettää :)

      Tuossa on vaan sellainen ongelma että kun minä viihdyn mökillä vuodessa 1/2 vuotta, niin veikkaan etten toisten nurkissa saa olla :)

      • Halvalla pääsee

        Ensimmäistä kertaa tällä palstalla mutta ihan miten vaan. Viihdyt mökilläsi puoli vuotta, taidat olla työtön tai eläkeläinen? Muutama viikko kesällä riittää, ei kauempaa jaksaisi olla.


      • heh heh
        Halvalla pääsee kirjoitti:

        Ensimmäistä kertaa tällä palstalla mutta ihan miten vaan. Viihdyt mökilläsi puoli vuotta, taidat olla työtön tai eläkeläinen? Muutama viikko kesällä riittää, ei kauempaa jaksaisi olla.

        Niin käsittämätöntä kuin se sinulle onkin niin mökiltä käsin pystyy tänäpäivänä töitä tekemään. Siis ihan sitä samaa työtä jo teen täällä ruuhkasuomessa ollessani.


    • mk

      Muista että yllätys mökkivieras tuo ruuat ja kunnon juomat mukanaan koska isäntäväki ei ole varautunut asiaan. Minä ainakin sanoisin suoraan ei kutsututille jos ei olisi mitään mukana että käyppä kaupassa hakemassa omat safkat jos syödä meinaat.

      • Halvalla pääsee

        Eihän sitä nyt kenenkään mökille kutsumatta ängetä, sehän olisi moukkamaista. Kun tuo halpaa Viron viinaa ja olutta mukanaan ja omat ruuat niin saa olla niin kauan kuin vain tahtoo.


      • kiinnostavaa

        mikä on kutsututti?


      • Täydellinen vieras
        Halvalla pääsee kirjoitti:

        Eihän sitä nyt kenenkään mökille kutsumatta ängetä, sehän olisi moukkamaista. Kun tuo halpaa Viron viinaa ja olutta mukanaan ja omat ruuat niin saa olla niin kauan kuin vain tahtoo.

        Provoa nyt oikein kunnolla!
        Eihän toi nyt vielä mitään.

        Makaa nurmikolla auringossa, kun perhe pilkkoo saunapuita, siirry sen verran, että saavat leikatuksi nurmikon filttisi alta. Mene iltapäivällä kysymään heiltä, eikä talossa meinata lainkaan keittää päiväkahveja, kerro, kuinka hyvät löylyt velipojan saunassa saa, päivittele, miksi puutarhassa on nokkosia ja opeta, että ne pitää kitkeä keväällä.
        Anna hyviä ohjeita, miten puut pitää pinota, kuinka portaat korjataan, miten kompostia täytetään, ja valita selkääsi, joka estää sinulta kaiken muun kuin makaamisen.

        Luettele allergiasi, kun ruoka on valmista.


    • OmaMökki

      Minä en viihtyis kenenkään mökillä jos en tietäisi olevani toivottu vieras. Oman mökin idea ei ole pelkkä oleskelu vaan kaikenlainen värkkääminen omien mieltymysten mukaan.

      • mk

        Samaa mieltä että oamlla mökillä voi touhuta kaikenlaista mukava puuhastelua on aina kiva tehdä. Olen ollut myös viimeisenpäälle olevilla mökeillä niin niissä ei ole mitään muuta tekemistä kuin urheilla tai ryypätä tai harrastaa puolison kanssa seksiä että sillai. Itselläki kunnon -70 lu´vun mökki ja mukavuuksia on vain sähkö ja se riittää.


    • tolkun mies

      Kun pääset sieltä kavereiden mökiltä, niin tule sitten meidän mökille! Taivasalla on muutama kuutio pöllinpätkiä, jotka pitää halkoa ja kantaa puuvarastoon. Varastorakennuksen sokkelin valukin on tuloillaan. Illalla töiden jälkeen voit onkia kalaa järvestä ruoaksi, ja perunat tulevat talon puolesta!

      • Halvalla menee

        Kiitos kutsusta tulen mielelläni. Onhan moottorisaha ja kirves talon puolesta vai tuonko omat välineet mukana? Ei tuo muutaman kuution pilkkominen ole paha homma vain pientä verryttelyä. Ja valuhommatkin onnistuvat. Ja kalastus onkin mielipuuhaani! Tykkään aktiivimökkeilystä, joten tämä on todella hyvä tarjous.


    • osta oma mökki toope

      Joopa joo, meille ei ainkaan tarvii tunkea. Kun juhannus lähenee, alkaa tuttavat ja sellaiset, jotka muuten soittelee kerran pari vuodessa itkemään.
      Meille on turha tunkea, täällä ei pidetä mitään ryyppyjuhlia ja riehuta vieraiden kesken tai yritetä ujuttaa seitsemää ihmistä, joista 4 typerää teiniä kyläilemään!
      Ihan sama, vaikka olisivat jo autoineen pihatien päässä. Meikäläisellä ainakin on pokkaa sanoa suoraan - menkää kotiinne!

    • OmaMökki

      Ehkäpä sinä Halvalla Pääsijä oletkin sellainen mukava heppu joka tulee mökille vain silloin kun mökinväelle sopii, osallistut talkoisiin tai auttelet kaatamaan lahon puun mökin nurkalta, kuorit potut tai haet tilliä torilta. Viihdyt myösomassa aitassasi etkä örvellä kännissä... :-)

    • Kehtaisin kieltäytyä

      Et olisi tervetullut minunkaan mökille, vaikka kuinka tulisit ruoat ja työkalut mukanasi. Mökille lähtiessäni kaipaan rentoutumista, rauhaa ja akkujen lataamista, en seurustelua puolituttujen kanssa.
      Teen ihan mielelläni ne pihahommat itse, pitäähän mökillä olla jotain tekemistä, ei kuitenkaan liikaa. Nautin myös kun saan rauhassa istua terassilla, lukea hyvää kirjaa ym.
      Vieraat haluan kutsua itse, silloin kun minulle sopii. Minusta se kertoo sivistämättömyydestäsi tapasi toimia, en halua edes tutustua sinun tapaisiin ihmisiin.

    • OmaMökki

      Aloittajahan kertoi vierailevansa sukulaisten ja ystävien luona, ei puolituttujen. Piti itsekin tarkistaa...

    • Ei kesämökeille!

      Meillä on iso talo maasudulla, eikä siten tarvetta kesämökkiin. Kaksi vuotta sitten teimme päätöksen, ettemme myöskään vieraile muiden mökeillä. Emme mene edes kutsuttuina. Asiaan liittyy niin paljon traumaattista keskustelua palstoilla ja omia epäämääräisiä kokemuksia, että päätös tehtiin. Lopullisen sinetin päätöksellemme antoi mieheni kaveri, joka kutsui toistuvasti meitä mökilleen ja lopulta mies kiinnostui asiasta. Hän yritti sopia vierailun ajankohtaa, jolloin kaveri vaikeni, muuttui vaivautuneeksi ja vältteleväksi. "Kutsu" oli ollut merkityksetöntä small talkia.

      Pysyttelemme siis omalla pihallamme, otamme vastaan vieraita, kutsuttuja ja yllätysvieraita. Pakkasessa pidämme tarjottavaa varalla. Otamme myös vastaan kutsuja muiden koteihin, käymme kesäisissä juhlissa ja järjestämme niitä itse. Suunnitelmissa on myös vuokrata vedenrantamökki lyhyehköksi määräajaksi lähitulevaisuudessa.

      Eli kaikki muutoin ok, ainoastaan muiden kesämökeille emme halua mennä. Varmuuden vuoksi. Ilmeisesti asiaan vaikuttaa sekin, ettei mökkejä ole todellisessa ydinlähipiirissämme, vaan etäisemmässä tuttavapiirissä.

      Kaikille hyvää kesää mökillä tai muualla : - )

      • Ihana juhannus

        "Kutsu" oli merkityksetöntä small talkia - myös mökille haluaminen voi olla sitä. Eräs tuttuni aina valittaa, kun kaikki ovat juhannuksena jossakin ja hän ei ole koskaan missään. Niinpä kutsuin hänet juhannukseksi mökilleni. Ei tullut, vietti mieluummin pyhät kerrostalokaksiossa televisiota katsellen. Pakko myöntää, että hieman loukkaannuin. Minulla on vaan mummonmökki, ulkohuussi jne. eikä ole järven rannalla. Sähköt kyllä on ja vesi tulee ja menee, luonnonrauhaakin on ja sattumoisin oli hyvät ilmatkin.

        Minulla oli kyllä oikein rauhaisa ja idyllinen juhannus ihan yksistään, ja oikeastaan siunasin itseni että on tullut hankittua juuri tällainen paikka. Jos tämä olisi järven rannalla ja olisi sisävessa ja TV, niin ei tämmöisiä leppoisia mökkiviikonloppuja olisi. Suosittelen siis kaikille omaa rauhaa rakastaville vaatimattoman kesäpaikan hankintaa.


      • Ei kesämökeille!
        Ihana juhannus kirjoitti:

        "Kutsu" oli merkityksetöntä small talkia - myös mökille haluaminen voi olla sitä. Eräs tuttuni aina valittaa, kun kaikki ovat juhannuksena jossakin ja hän ei ole koskaan missään. Niinpä kutsuin hänet juhannukseksi mökilleni. Ei tullut, vietti mieluummin pyhät kerrostalokaksiossa televisiota katsellen. Pakko myöntää, että hieman loukkaannuin. Minulla on vaan mummonmökki, ulkohuussi jne. eikä ole järven rannalla. Sähköt kyllä on ja vesi tulee ja menee, luonnonrauhaakin on ja sattumoisin oli hyvät ilmatkin.

        Minulla oli kyllä oikein rauhaisa ja idyllinen juhannus ihan yksistään, ja oikeastaan siunasin itseni että on tullut hankittua juuri tällainen paikka. Jos tämä olisi järven rannalla ja olisi sisävessa ja TV, niin ei tämmöisiä leppoisia mökkiviikonloppuja olisi. Suosittelen siis kaikille omaa rauhaa rakastaville vaatimattoman kesäpaikan hankintaa.

        Niin, puolin ja toisin olisi siis syytä tarkistella, että omilla puheilla on jotakin katetta. Ymmärrän, että olit loukkaantunut. Niin minäkin olisin ollut. On tosiaan olemassa ihmisiä, aina kaupungissa asuneita, joille ulkohuussi on kynnyskysymys. Lisäksi saattaa iskeä viime hetken laiskuus ja mukaavuudenhalu, halu olla kotona juuri niinkuin haluaa tai toive "paremmasta" tarjouksesta.

        Itse muistelen joskus kaiholla lapsuuteni 1970-luvun helppoa ja mukavaa elämää. Lapsuuden perheelläni oli n. 30 m2 mökki saaressa, vailla mukavuuksia. Siellä oli puuliesi, yksi keittolevy kaasulla, pesuvedet otettiin järvestä ja juomavedet soudettiin lahden toiselta puolelta matilan navetan seinästä. Sieltä saimme myös tonkalla maitoa. Mökillä oli pieni maakellari rinteessa. Siis luukku, mistä voi työntää kätensä sisälle. Se oli ainoa kylmäsäilytystila. Lisäksi isällä oli olutta vanhassa katiskassa laiturin vieressä. Mökillä oli käsitiski kahdella vadilla kallion päällä. Muistan vieläkin Fairyn tuoksun, kun aurinko paistoi vateihin. Kertakäyttöastioita ei ollut tai ne maksoivat liikaa.

        Herrajestas, kun muistan sen riemun, mitä vieraat, odotetut ja odottamattomat saivat aikaan. Seisoimme laiturilla koko perheen voimalla toteamassa, että tänne tuo vene tulee, jippii! Äkkiä kiikari sisältä, että kuka sieltä tulee. Vieraiden vene autettiin rantaan ja halattiin. En muista, että esim. tarjoilut olisivat näytelleet mitään osaa, vaan pääosassa olivat ihmiset yhdessäolo. Kaapissa oli vesirinkeleitä, kanelikorppuja ja keksejä. Kahvi tarjoiltiin kauniista posliinikupeista. Muistan myös ranskanleivät tomaattisardiinilla.

        Kukaan ei varmaan ollut edes kuullut käsitteestä "oma rauha". Voi olla, että aikaa kultaa muistoja, mutta tällaiset fiilikset minulle noista lapsuuteni kesistä, pienellä vaatimattomalla mökillämme jäi.

        En tiedä, mikä on niin perusteellisesti muuttunut. Huomaatko, että sinullakin on mielesssäsi vain se, ettei mökillesi loppupeleissä tule ketään, vaan saat olla siellä jopa täysin yksin (käsittämätöntä muuten mielestäni). Olet tyytyväinen mökkivalintaasi, joka pitää vieraat loitolla. Jokainen toki tyylillään ja vapaasti omalla mökillään, mutta en voi olla joskus ihmettelemättä, että koska tämä maailma tällaiseksi muuttui.


      • Ei kiitos
        Ei kesämökeille! kirjoitti:

        Niin, puolin ja toisin olisi siis syytä tarkistella, että omilla puheilla on jotakin katetta. Ymmärrän, että olit loukkaantunut. Niin minäkin olisin ollut. On tosiaan olemassa ihmisiä, aina kaupungissa asuneita, joille ulkohuussi on kynnyskysymys. Lisäksi saattaa iskeä viime hetken laiskuus ja mukaavuudenhalu, halu olla kotona juuri niinkuin haluaa tai toive "paremmasta" tarjouksesta.

        Itse muistelen joskus kaiholla lapsuuteni 1970-luvun helppoa ja mukavaa elämää. Lapsuuden perheelläni oli n. 30 m2 mökki saaressa, vailla mukavuuksia. Siellä oli puuliesi, yksi keittolevy kaasulla, pesuvedet otettiin järvestä ja juomavedet soudettiin lahden toiselta puolelta matilan navetan seinästä. Sieltä saimme myös tonkalla maitoa. Mökillä oli pieni maakellari rinteessa. Siis luukku, mistä voi työntää kätensä sisälle. Se oli ainoa kylmäsäilytystila. Lisäksi isällä oli olutta vanhassa katiskassa laiturin vieressä. Mökillä oli käsitiski kahdella vadilla kallion päällä. Muistan vieläkin Fairyn tuoksun, kun aurinko paistoi vateihin. Kertakäyttöastioita ei ollut tai ne maksoivat liikaa.

        Herrajestas, kun muistan sen riemun, mitä vieraat, odotetut ja odottamattomat saivat aikaan. Seisoimme laiturilla koko perheen voimalla toteamassa, että tänne tuo vene tulee, jippii! Äkkiä kiikari sisältä, että kuka sieltä tulee. Vieraiden vene autettiin rantaan ja halattiin. En muista, että esim. tarjoilut olisivat näytelleet mitään osaa, vaan pääosassa olivat ihmiset yhdessäolo. Kaapissa oli vesirinkeleitä, kanelikorppuja ja keksejä. Kahvi tarjoiltiin kauniista posliinikupeista. Muistan myös ranskanleivät tomaattisardiinilla.

        Kukaan ei varmaan ollut edes kuullut käsitteestä "oma rauha". Voi olla, että aikaa kultaa muistoja, mutta tällaiset fiilikset minulle noista lapsuuteni kesistä, pienellä vaatimattomalla mökillämme jäi.

        En tiedä, mikä on niin perusteellisesti muuttunut. Huomaatko, että sinullakin on mielesssäsi vain se, ettei mökillesi loppupeleissä tule ketään, vaan saat olla siellä jopa täysin yksin (käsittämätöntä muuten mielestäni). Olet tyytyväinen mökkivalintaasi, joka pitää vieraat loitolla. Jokainen toki tyylillään ja vapaasti omalla mökillään, mutta en voi olla joskus ihmettelemättä, että koska tämä maailma tällaiseksi muuttui.

        Kyllä ulkohuussi on kynnyskysymys, sellaiseen ei sivistynyt ihminen mene. Sähkö ja juokseva vesi pitää myös olla, muuten ei mökille mennä vaikka kutsujana olisi Kiinan keisari!


      • Ihana juhannus
        Ei kesämökeille! kirjoitti:

        Niin, puolin ja toisin olisi siis syytä tarkistella, että omilla puheilla on jotakin katetta. Ymmärrän, että olit loukkaantunut. Niin minäkin olisin ollut. On tosiaan olemassa ihmisiä, aina kaupungissa asuneita, joille ulkohuussi on kynnyskysymys. Lisäksi saattaa iskeä viime hetken laiskuus ja mukaavuudenhalu, halu olla kotona juuri niinkuin haluaa tai toive "paremmasta" tarjouksesta.

        Itse muistelen joskus kaiholla lapsuuteni 1970-luvun helppoa ja mukavaa elämää. Lapsuuden perheelläni oli n. 30 m2 mökki saaressa, vailla mukavuuksia. Siellä oli puuliesi, yksi keittolevy kaasulla, pesuvedet otettiin järvestä ja juomavedet soudettiin lahden toiselta puolelta matilan navetan seinästä. Sieltä saimme myös tonkalla maitoa. Mökillä oli pieni maakellari rinteessa. Siis luukku, mistä voi työntää kätensä sisälle. Se oli ainoa kylmäsäilytystila. Lisäksi isällä oli olutta vanhassa katiskassa laiturin vieressä. Mökillä oli käsitiski kahdella vadilla kallion päällä. Muistan vieläkin Fairyn tuoksun, kun aurinko paistoi vateihin. Kertakäyttöastioita ei ollut tai ne maksoivat liikaa.

        Herrajestas, kun muistan sen riemun, mitä vieraat, odotetut ja odottamattomat saivat aikaan. Seisoimme laiturilla koko perheen voimalla toteamassa, että tänne tuo vene tulee, jippii! Äkkiä kiikari sisältä, että kuka sieltä tulee. Vieraiden vene autettiin rantaan ja halattiin. En muista, että esim. tarjoilut olisivat näytelleet mitään osaa, vaan pääosassa olivat ihmiset yhdessäolo. Kaapissa oli vesirinkeleitä, kanelikorppuja ja keksejä. Kahvi tarjoiltiin kauniista posliinikupeista. Muistan myös ranskanleivät tomaattisardiinilla.

        Kukaan ei varmaan ollut edes kuullut käsitteestä "oma rauha". Voi olla, että aikaa kultaa muistoja, mutta tällaiset fiilikset minulle noista lapsuuteni kesistä, pienellä vaatimattomalla mökillämme jäi.

        En tiedä, mikä on niin perusteellisesti muuttunut. Huomaatko, että sinullakin on mielesssäsi vain se, ettei mökillesi loppupeleissä tule ketään, vaan saat olla siellä jopa täysin yksin (käsittämätöntä muuten mielestäni). Olet tyytyväinen mökkivalintaasi, joka pitää vieraat loitolla. Jokainen toki tyylillään ja vapaasti omalla mökillään, mutta en voi olla joskus ihmettelemättä, että koska tämä maailma tällaiseksi muuttui.

        Kirjoititpa ihanasti mökkimuistoistasi:)

        Onhan maailma muuttunut ja me ihmiset sen mukana. Kaikki mukavuudet pitää olla ja järvi tai meri tietysti. Ulkohuussikin saattaisi unohtua, kun pääsisi uimaan. Minä taas en suostuisi asumaan veden äärellä. Olen pelastanut pienen poikani anopin mökin rannasta hukkumasta ja sain siitä semmoisen trauman, että edes mitään koristelammikkoa ei tänne tehdä.

        Enpä minäkään kyllä toisten mökillä viihdy vaikka olisi kaikki herkut. Anopin mökillä käytiin kerran kesässä velvollisuudesta. Sauna, uinti, nukkumaan, ja aamulla kiireesti pois. Mitä siellä teki sen pitempään? Ymmärrän siis oikein hyvin että saan olla enimmäkseen rauhassa täällä mökkipahassani. Käy täällä sentään vieraitakin joskus, itse asiassa ihan sopivasti.

        Nyt oli kyllä turhankin yksinäinen juhannus kun varasin tuolle ystikselle mahdollisuuden tulla ja kun ei tullutkaan, oli jo myöhäistä kysyä ketään muutakaan. Juhannusvierailut ovat sen verran tärkeitä, että ne sovitaan hyvissä ajoin. Enpähän kutsu toista kertaa häntä. Hän vaan useasti haikailee mummonsa kotimökkiä, joka on suvun yhteisessä käytössä, mutta jossa ei tule käytyä kun on niin kaukana.

        No, mökki on minua itseäni varten ja kun haluan tavata ihmisiä, mene kaupunkiin. Sinne siis huomenna, erakkoelämä riittää tällä erää.


      • Ihana juhannus
        Ei kiitos kirjoitti:

        Kyllä ulkohuussi on kynnyskysymys, sellaiseen ei sivistynyt ihminen mene. Sähkö ja juokseva vesi pitää myös olla, muuten ei mökille mennä vaikka kutsujana olisi Kiinan keisari!

        Ei kiitokselle: en tiedä heititkö herjana vai tosissasi tuon, että ulkohuussi on kynnyskysymys. Jäin vaan miettimään sitä. Itse en ole koskaan käynyt mökillä, jossa olisi ollut sisävessa. Paitsi Kurun loma-asuntomessuilla muinoin. Kovin lähekkäin olivat kesäasunnot siellä, ei minkäänlaista näkösuojaa vuosiin. Voin ihan rehellisesti sanoa, että sellaisessa en kesääni viettäisi vaikka ilman saisin Myisin heti pois. Minä nautin nimenomaan siitä,että on tilaa ympärillä, voi istuskella saunan jälkeen kelteisllään. Ja jos joku nyt suostuu tulemaan sisävessattomaan paikkaan kyläilemään, niin voidaan ihan rauhassa juhlia ja elämöidä vaikka aamuun asti, eikä kukaan tule valittamaan. Mökillä on kiva relata, kulkea vanhoissa verkkareissa ja tukka kampaamatta. Sellaisessa hienossa huvilassa pitäisi aina olla ykköset päällä ja meikit naamassa.


      • Ihana juhannus
        Ihana juhannus kirjoitti:

        Kirjoititpa ihanasti mökkimuistoistasi:)

        Onhan maailma muuttunut ja me ihmiset sen mukana. Kaikki mukavuudet pitää olla ja järvi tai meri tietysti. Ulkohuussikin saattaisi unohtua, kun pääsisi uimaan. Minä taas en suostuisi asumaan veden äärellä. Olen pelastanut pienen poikani anopin mökin rannasta hukkumasta ja sain siitä semmoisen trauman, että edes mitään koristelammikkoa ei tänne tehdä.

        Enpä minäkään kyllä toisten mökillä viihdy vaikka olisi kaikki herkut. Anopin mökillä käytiin kerran kesässä velvollisuudesta. Sauna, uinti, nukkumaan, ja aamulla kiireesti pois. Mitä siellä teki sen pitempään? Ymmärrän siis oikein hyvin että saan olla enimmäkseen rauhassa täällä mökkipahassani. Käy täällä sentään vieraitakin joskus, itse asiassa ihan sopivasti.

        Nyt oli kyllä turhankin yksinäinen juhannus kun varasin tuolle ystikselle mahdollisuuden tulla ja kun ei tullutkaan, oli jo myöhäistä kysyä ketään muutakaan. Juhannusvierailut ovat sen verran tärkeitä, että ne sovitaan hyvissä ajoin. Enpähän kutsu toista kertaa häntä. Hän vaan useasti haikailee mummonsa kotimökkiä, joka on suvun yhteisessä käytössä, mutta jossa ei tule käytyä kun on niin kaukana.

        No, mökki on minua itseäni varten ja kun haluan tavata ihmisiä, mene kaupunkiin. Sinne siis huomenna, erakkoelämä riittää tällä erää.

        Tämä oli vastaus nimim. Ei kesämökeille! Meni vähän tekstit väärään paikkaan.


      • Ulkohuussi
        Ihana juhannus kirjoitti:

        Tämä oli vastaus nimim. Ei kesämökeille! Meni vähän tekstit väärään paikkaan.

        Mulla oli nuoruuteni toisessa mummolassa ulkohuussi. Toivoin aina ettei mentäisi mummolaan yökylään koska siellä ei ollut kunnon vessaa. Nyt on kyllä oma mökki ja siellä kompostivessa mutta jos valita saisin niin vesivessa sen olla pitäisi.


      • Ihana juhannus
        Ulkohuussi kirjoitti:

        Mulla oli nuoruuteni toisessa mummolassa ulkohuussi. Toivoin aina ettei mentäisi mummolaan yökylään koska siellä ei ollut kunnon vessaa. Nyt on kyllä oma mökki ja siellä kompostivessa mutta jos valita saisin niin vesivessa sen olla pitäisi.

        On tämä nettikirjoittelu ihan avartavaa! Eipä ole tullut pieneen mieleen, että ulkohuussi on jollekin kynnyskysymys. Oikein hoidettu ulkohuussi ei haise eikä siellä ole kärpäsiä. Mikäs siellä on istuskellessa lintujen laulua kuunnellen. Kyllä vesivessan laittaminen tulee niin kalliiksi kaikkine jätekaivoineen ja talvilämmityksineen, että en edes harkitse. Hienopierut saavat pysyä kerrostalokaksioissaan ja istua vaikka koko juhannuksen vessanpytyllä televisiota katsellen.


      • Jep. ihana juhannus
        Ihana juhannus kirjoitti:

        Ei kiitokselle: en tiedä heititkö herjana vai tosissasi tuon, että ulkohuussi on kynnyskysymys. Jäin vaan miettimään sitä. Itse en ole koskaan käynyt mökillä, jossa olisi ollut sisävessa. Paitsi Kurun loma-asuntomessuilla muinoin. Kovin lähekkäin olivat kesäasunnot siellä, ei minkäänlaista näkösuojaa vuosiin. Voin ihan rehellisesti sanoa, että sellaisessa en kesääni viettäisi vaikka ilman saisin Myisin heti pois. Minä nautin nimenomaan siitä,että on tilaa ympärillä, voi istuskella saunan jälkeen kelteisllään. Ja jos joku nyt suostuu tulemaan sisävessattomaan paikkaan kyläilemään, niin voidaan ihan rauhassa juhlia ja elämöidä vaikka aamuun asti, eikä kukaan tule valittamaan. Mökillä on kiva relata, kulkea vanhoissa verkkareissa ja tukka kampaamatta. Sellaisessa hienossa huvilassa pitäisi aina olla ykköset päällä ja meikit naamassa.

        Minulla on mökki järvenrannalla jossa on sisävessa, kunnan vesi tulee hanoista, kylmänä ja kuumana, on suihkua, pesukonetta, tiskikonetta, mikroa, jääkaappi ja pakastin. Mökkini on sisustettu viimeisen päälle uusilla huonekaluilla jotka sopivat hirsimökin tyyliin, kaikki värisävyt ovat tarkkaan mietittyjä.
        En kuitenkaan kulje mökillä hienoissa vaatteissa ja meikattuna. Voin viettää monta päivää siellä verkkareissa ja meikkaamattomana. Nautin kuitenkin mukavuuksista, voin lähteä vaikka häihin suoraan mökiltä.
        En ole ikinä ymmärtänyt ajatusta, että mökki pitäisi olla alkeellinen, minulle mökille lähtö tarkoittaa rentoutumista, rauhaa, omaa aikaa ja luonnosta nauttiminen. Pidän ulkona olemisesta, nurmikon leikkaamisesta ja pihan siistinä pitämisestä. En haluaisi sellaista lomapaikkaa jossa aina pitäisi olla korjaamassa ja nikkaroimassa jotain. Olemme kaikki kuitenkin erilaisia, minä kuulun siihen ryhmään joka nauttii mukavuuksista myös mökillä.


      • noinkohan on
        Ulkohuussi kirjoitti:

        Mulla oli nuoruuteni toisessa mummolassa ulkohuussi. Toivoin aina ettei mentäisi mummolaan yökylään koska siellä ei ollut kunnon vessaa. Nyt on kyllä oma mökki ja siellä kompostivessa mutta jos valita saisin niin vesivessa sen olla pitäisi.

        Posliiniko se on se autuaaksi tekevä materiaali, enkä puhu nyt karvoituksesta tai sen puutteesta?


      • Ei kesämökeille!
        Jep. ihana juhannus kirjoitti:

        Minulla on mökki järvenrannalla jossa on sisävessa, kunnan vesi tulee hanoista, kylmänä ja kuumana, on suihkua, pesukonetta, tiskikonetta, mikroa, jääkaappi ja pakastin. Mökkini on sisustettu viimeisen päälle uusilla huonekaluilla jotka sopivat hirsimökin tyyliin, kaikki värisävyt ovat tarkkaan mietittyjä.
        En kuitenkaan kulje mökillä hienoissa vaatteissa ja meikattuna. Voin viettää monta päivää siellä verkkareissa ja meikkaamattomana. Nautin kuitenkin mukavuuksista, voin lähteä vaikka häihin suoraan mökiltä.
        En ole ikinä ymmärtänyt ajatusta, että mökki pitäisi olla alkeellinen, minulle mökille lähtö tarkoittaa rentoutumista, rauhaa, omaa aikaa ja luonnosta nauttiminen. Pidän ulkona olemisesta, nurmikon leikkaamisesta ja pihan siistinä pitämisestä. En haluaisi sellaista lomapaikkaa jossa aina pitäisi olla korjaamassa ja nikkaroimassa jotain. Olemme kaikki kuitenkin erilaisia, minä kuulun siihen ryhmään joka nauttii mukavuuksista myös mökillä.

        Kävimme muuten taas viikonloppuna tämän mökkiasian läpi, kun olemme juuri realisoimassa kotitaloani sisareni kanssa ja mietin rahoille käyttökohdetta. Juuri miehen kanssa mietittiin, että jos hankkisimme mökin kaikilla mukavuuksilla, niin miten se eroaisi tästä maaseututalostamme? Eli meillä olisi periaatteessa sen jälkeen kaksi kesämökkiä. Ainoa keino saada kesämökkiin mökkifiilistä olisi hankkia se ilman mukavuuksia. Vesikään ei auta, sillä meillä on myös kaksi lampea tässä vieressä, joista toiseen meillä on rajoittamaton käyttöoikeus, vaikkei lampi meidän olekaan.

        En muuten innostu minäkään enää mökistä ilman mukavuuksia, vaikka tuossa aiemmin kuvasinkin ihania lapsuuskesiäni 1970-luvun mökissä. Mökissä, jossa kävi paljon vieraita, jotka olivat aina tervetulleita. Odotettiin heitä tai ei ja vaikkei heitä juuri pystytykään kestitsemään.


      • Ei kesämökeille!
        Ihana juhannus kirjoitti:

        Ei kiitokselle: en tiedä heititkö herjana vai tosissasi tuon, että ulkohuussi on kynnyskysymys. Jäin vaan miettimään sitä. Itse en ole koskaan käynyt mökillä, jossa olisi ollut sisävessa. Paitsi Kurun loma-asuntomessuilla muinoin. Kovin lähekkäin olivat kesäasunnot siellä, ei minkäänlaista näkösuojaa vuosiin. Voin ihan rehellisesti sanoa, että sellaisessa en kesääni viettäisi vaikka ilman saisin Myisin heti pois. Minä nautin nimenomaan siitä,että on tilaa ympärillä, voi istuskella saunan jälkeen kelteisllään. Ja jos joku nyt suostuu tulemaan sisävessattomaan paikkaan kyläilemään, niin voidaan ihan rauhassa juhlia ja elämöidä vaikka aamuun asti, eikä kukaan tule valittamaan. Mökillä on kiva relata, kulkea vanhoissa verkkareissa ja tukka kampaamatta. Sellaisessa hienossa huvilassa pitäisi aina olla ykköset päällä ja meikit naamassa.

        Ulkohuussista vielä: itselleni se ei ole mikään kynnyskysymys. Jos huussi on hyvin hoidettu ja siellä on sellainen lämpimän oloinen istuinstyroksi lähistöllä käsien huuhtaisumahdollisuus, niin ei mitään ongelmaa. Varsinkin, kun siellä harvoin istuskelee siten, että promillet ihan pyöreetä näyttävät : - )

        Hei, pitääköhän tässä kohta ottaa jo uuteen tarkasteluun päätös olla enää vierailematta muiden mökeillä : - )


    • vierailu on kivaa

      niin mäkin teen vaikka on omakin kesämökki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe