Combat academy of Finland

En suosittele.

EN SUOSITTELE!!
Aloitin peruskurssin combatissa maaliskuussa. En ole vieläkään päässyt suorittamaan tasokoetta, vaikka tarvittavat tunnit ovat kasassa. Tänään viimeksi kysyin, voinko suorittaa kokeen, mutta ohjaaja sanoi, ettei ole aikaa.

Ilmoittauduin combatin peruskurssille, sillä Sörnäisissä piti olla kahdet treenit aamuisin ja kahdet iltaisin JOKA viikko. Tämä aikataulu sopi vuorotöihini hyvin. En pystynyt osallistumaan Kampin tai myrtsin treeneihin aikataulujen takia. Kaksi viikkoa kurssin alun jälkeen aamukurssi peruttiin kokonaan ja iltatunneista toinen. Tämän jälkeen pääsin tunneille enää kahdesti kuukaudessa, kun ilmottautuessani treenejä luvattiin kahdeksan kuukaudessa, ainakin. Lisäksi opetuksen taso ei ole niin hyvä kuin alussa odotin.

Nyt suoritan edelleen peruskurssia, enkä pääse ensi viikollakaan tasokokeeseen töiden takia. Minulle luvattiin, että voin suorittaa kokeen treenien yhteydessä, kunhan olen saanut tarvittavat tunnit kasaan, mutten näköjään voikaan. EN TODELLAKAAN ole saanut rahoilleni vastinetta, enkä aio jatkaa kraw Magaa combatissa peruskurssin jälkeen! Valitsen jonkun toisen, tasokkaamman paikan.

16

8195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-Magaaja.

      En allekirjoita, erittäin laadukasta krav magaa on Combatilla,Richard Douiebin liiton alla ja Ari K on yksi suomen pätevimmistä krav maga ohjaajista.

      • Pjhjl

        Ari tosiaan on hyvä kouluttaja, mitä olen kuullut. Mutta ei hän ole kertaakaan ollut kouluttamassa peruskurssilla, vaikka sen pääkouluttaja onkin. Kerran oli sivusta seuraamassa peruskurssin treenejä, silloinkin vain osan ajasta. Lisäksi Arilla menee aina hemmetin pitkään vastata sähköposteihin, monet ovat valittaneet, että jopa kuukausi.

        Aamukurssilla oli hyvä ohjaaja, en muista nimeä. Hän oli vaativa, ja sai minun odotukseni korkealle. Mutta kun aamukurssi peruttiin kokonaan, ei häntäkään ole enää näkynyt, ja kouluttaja vaihtuu lähes joka tunnilla, taso vaihtelee aloittelevan kouluttajan ja ihan ok:n välillä. Kuitenkin ensimmäisten aamutuntien jälkeen odotukset olivat korkealla, mutta jatkossa tuntien taso oli suoraan sanoen pettymys.


    • Tulevaisuus...

      Niinpä Ari on muuten suomen ensimmäisiä krav maga ohjaajia, valmistui ensimmäisestä suomessa järjestetystä Krav maga koulutuksesta 1996, silloin IKMF:n alaisuudessa.. Gb gymillä on kamppailu/kilpalajeja, siellä ei treenata itsepuolustusta.

    • tuuma!l!ja

      mikä tyylisuunta combatilla?
      tammikuussa osuin kampin keskukseen, jossa oli
      combatin monipuolinen esittely eri lajeista.
      aivan kuin "esiintyjillä" olisi ollut KMG paidat päällä?

      • mav kraga

        Combatin tyylisuunta on Tactical Krav Maga. Sitä edustaa Pohjolan Krav maga-liitto.


      • Erkki Teräväinen hki
        mav kraga kirjoitti:

        Combatin tyylisuunta on Tactical Krav Maga. Sitä edustaa Pohjolan Krav maga-liitto.

        Tämä edellinenhän viesti on harvineisen selkee mainospierasuprovo, kas kun ei vastata ilman kysymistä mikä on suomen paras krav maga ja vastausta heti perään.Kukahan vastuksen on antanut tähänkin ei ole vaikeata tietää vastausta.


      • mav kraga
        Erkki Teräväinen hki kirjoitti:

        Tämä edellinenhän viesti on harvineisen selkee mainospierasuprovo, kas kun ei vastata ilman kysymistä mikä on suomen paras krav maga ja vastausta heti perään.Kukahan vastuksen on antanut tähänkin ei ole vaikeata tietää vastausta.

        En itse edes harrasta krav magaa, vaan muita lajeja, joten en ole tämän palstan liittokiistoista(?) niin perillä...

        Sen verran nyt tiedän kuitenkin, että Suomessa on pääosin nämä kaksi suuntausta ja niillä eri liitot ja seurat.


    • tuuma!l!ja

      kiitos vastauksesta. itse pohdin lähinnä IKMF ja KMG eroavaisuuksia.

      jos on reilua urheilumieltä, kestää kyllä toisiakin tyylisuuntia.
      epäselvistä firmoista voi kysyä kaupparekisteristä.

    • Anonyymi

      mulla kävi niin että tein sopparin ja lähdin viikoksi ukomaille joka sitten venyi onnettomuuden takia 2 vuodeksi, tianne oli niin kaoottinen ukomailla ettei tullut pieneen mieleen heti ensimmäisenä että pitäs perua se combatin treenisoppari. jossain vaiheessa kun tilanne oli tasaantunut alkoi asioiden hoito. velkaa oli kerääntynyt combatile 800 euroa (tyhjästä) ja he perustelevat että sopimus on sopimus. härskiksi on mennyt rahan vastiikkeeton pummaaminen ihmisltä jotka joutuvat onnettomuuteen. en suosittee kenelekkään tai ainakin kun asia menee kriittiseksi niin ymmärrystä ei näitä veijjareilta heru .

      • Anonyymi

        Erikoista, itse olen saanut sovittua eräpäiviä todella jouhevasti, mitään ongelmaa ei koskaan ole ollut. Joka paikassa maksamattomat laskut menevät perintään, ellei asiaa sovita tai sopimuksia irtisanota. Jatkossa sopimuksia ei varmaan kannata tehdä, jos ei ole halua-kykyä maksaa laskujaan pariin vuoteen.


    • Anonyymi

      Poliisille tutkintapyyntöä vaan jos asia on noin, asia ratkaistaan oikeudessa.

    • Anonyymi

      Olen erittäin pettynyt Combat Academyn toimintaan. Varsinkin laskutusasioissa on tullut sellainen vahva rahastuksen - "maksa meille heti tai!" fiilis.
      Otin tammikuussa 2024 peruskurssin + 6kk treenit sopimuksen. Laskut eivät tullut tasan kuukaden välein vai noin 26-27 päivän eli maksupäivä aina vaan aikaistettiin muutamalla päivällä, joten heinäkuun treeneistä joutui maksamaan jo kesäkuun 26 pv. Eihän kukaan maksa seuraavan kuukaden vuokraa edellisen kuukauden aikana.
      Ja jos yksikin lasku oli edes 7 päivä myöhässä, niin tuli heti karhukirje + muistutusmaksu + korko.
      Tuli koko hommasta niin vahva rahastamisen makua, jollaista en ole koskaan Suomessa kokenut.
      Eli en todellakaan suosittele Combat Academya enkä varsinkaan heidän turkulaista laskutusfirmaa Amili Vismaa, ovat niin törkeitä ja ahneita tahoja kuin tässä maassa voi olla!

      • Anonyymi

        Potalta huutelua, pyydä äitiä pyyhkimään, et selvästi tiedä laskujen maksusta mitään😅 Eräpäivät on kaikissa laskuissa, tietenkin maksamaton lasku menee perintään, myös vuokra, vaikka et selvästi sen maksamisesta mitään tiedä🥳


    Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6797
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      65
      3849
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3096
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2797
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1922
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1672
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe