Vatsa sekaisin -> paha huimaus

laamaleidi

Onko normaalia, että vatsavaivat aiheuttavat niin pahaa huimausta, että on pakko mennä makaamaan, ettei pyörtyisi? Joka kerta vatsaongelmiini kuuluu todella pahat vatsakivut ja kylmä hiki, sekä huimausta. Olin eilen illalla vahingossa syönyt vanhaksi mennyttä ruokaa, ja heräsin yöllä todella pahaan vatsakipuun. Hetken tuntui että oksennan, joten lähdin samantien juoksemaan vessaan. En ollut päässyt edes huoneestani pois, kun jo näkö alkoi sumentua ja alkoi huimata. En muista puolia matkastani. Pesuhuoneen ovella meinasin kaatua maahan, joten kävin itse makaamaan. Olin siinä aivan hetken ja konttasin vessaan asti. Kun sitten lopulta pääsin wc:stä pois, huimaus oli tiessään. Mikä tuollaista voi aiheuttaa? Onko sellaista muilla? Voiko asialle tehdä mitään? Muuta kuin välttää suoliston tasapainoa häiritseviä ruokia.

Harvemmin oksennan, mutta vatsavaivoja kehitän itselleni ehkä kuukauden välein. Tällaisten oireiden kanssa se on minulle liian usein. Viime yönä tiesin tarkkaan mistä johtui, mutta aina en edes tiedä. Varsinkin, kun näistä ei ikinä seuraa kuin yksi tuskainen vessareissu, ja kaikki menee ohi sillä. Vain kerran on ollut useamman päivän lievempiä oireita ja vähän kuumetta.

4

4476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maha vaivaa

      Tuossa kuvaamassasi tapauksessa on ihan normaalia, että meinaa taju mennä, jos syöksyt melkein kesken uniesi suoraan vessaan. Kun kroppa on jo valmiiksi pahoinvoiva, se ei ehdi tottua nopeaan asentomuutokseen kun nouset makuulta pystyyn ja verenpaine tippuu tosi matalaksi. Olen minäkin joskus maannut vessan lattialla kun on tehnyt huonoa.

      Omat vaivani ilmenevät vessasta tulon jälkeisenä heikotuksena. Eli jos maha on sekaisin, minua saattaa heikottaa pahastikin sen jälkeen. Itselläni on epämääräisiä mahavaivoja ollut nyt muutaman viikon, ja tänään todellakin huimasi ja heikotti kun kaupassa lounasta hakiessani yhtäkkiä tuntui että maha menee sekaisin. En tiennyt oksettiko vai vessahädättikö vai mitä teki, mutta olo oli tosi heikko. Palasin takaisin työpaikalle ja mietin jo että menenkö lääkäriin ja lähden kotiin, mutta sen sijaan päätin syödä vähän ja olo parani.

    • Anonyymi

      Mulla on sama. Melkein joka kerta sama juttu, yritän tehdä asialle vaikka ja mitä mutta mikään ei auta..

      (ja kyllä tiedän vanha keskustelu.)

    • Anonyymi

      Asia numero yksi, on epänormaalia syödä pilaantunutta ruokaa! Jos näin kuitenkin tekee, vatsavaivat on normaali seuraus.

      Äkillinen ylösnousu on omiaan johtamaan huimaukseen. Verenkierto yksinkertaisesti ei ehdi vauhtiin mukaan.

    • Anonyymi

      Loiset aiheuttavat myös huimausta. Suomesta ei vain meinaa löytyä lääkäreitä, jotka uskoisivat suolistoloisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5836
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      3842
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3333
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2778
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2242
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2197
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1906
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      18
      1535
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1372
    10. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      25
      1263
    Aihe