Onko normaalia, että vatsavaivat aiheuttavat niin pahaa huimausta, että on pakko mennä makaamaan, ettei pyörtyisi? Joka kerta vatsaongelmiini kuuluu todella pahat vatsakivut ja kylmä hiki, sekä huimausta. Olin eilen illalla vahingossa syönyt vanhaksi mennyttä ruokaa, ja heräsin yöllä todella pahaan vatsakipuun. Hetken tuntui että oksennan, joten lähdin samantien juoksemaan vessaan. En ollut päässyt edes huoneestani pois, kun jo näkö alkoi sumentua ja alkoi huimata. En muista puolia matkastani. Pesuhuoneen ovella meinasin kaatua maahan, joten kävin itse makaamaan. Olin siinä aivan hetken ja konttasin vessaan asti. Kun sitten lopulta pääsin wc:stä pois, huimaus oli tiessään. Mikä tuollaista voi aiheuttaa? Onko sellaista muilla? Voiko asialle tehdä mitään? Muuta kuin välttää suoliston tasapainoa häiritseviä ruokia.
Harvemmin oksennan, mutta vatsavaivoja kehitän itselleni ehkä kuukauden välein. Tällaisten oireiden kanssa se on minulle liian usein. Viime yönä tiesin tarkkaan mistä johtui, mutta aina en edes tiedä. Varsinkin, kun näistä ei ikinä seuraa kuin yksi tuskainen vessareissu, ja kaikki menee ohi sillä. Vain kerran on ollut useamman päivän lievempiä oireita ja vähän kuumetta.
Vatsa sekaisin -> paha huimaus
4
4537
Vastaukset
- maha vaivaa
Tuossa kuvaamassasi tapauksessa on ihan normaalia, että meinaa taju mennä, jos syöksyt melkein kesken uniesi suoraan vessaan. Kun kroppa on jo valmiiksi pahoinvoiva, se ei ehdi tottua nopeaan asentomuutokseen kun nouset makuulta pystyyn ja verenpaine tippuu tosi matalaksi. Olen minäkin joskus maannut vessan lattialla kun on tehnyt huonoa.
Omat vaivani ilmenevät vessasta tulon jälkeisenä heikotuksena. Eli jos maha on sekaisin, minua saattaa heikottaa pahastikin sen jälkeen. Itselläni on epämääräisiä mahavaivoja ollut nyt muutaman viikon, ja tänään todellakin huimasi ja heikotti kun kaupassa lounasta hakiessani yhtäkkiä tuntui että maha menee sekaisin. En tiennyt oksettiko vai vessahädättikö vai mitä teki, mutta olo oli tosi heikko. Palasin takaisin työpaikalle ja mietin jo että menenkö lääkäriin ja lähden kotiin, mutta sen sijaan päätin syödä vähän ja olo parani. - Anonyymi
Mulla on sama. Melkein joka kerta sama juttu, yritän tehdä asialle vaikka ja mitä mutta mikään ei auta..
(ja kyllä tiedän vanha keskustelu.) - Anonyymi
Asia numero yksi, on epänormaalia syödä pilaantunutta ruokaa! Jos näin kuitenkin tekee, vatsavaivat on normaali seuraus.
Äkillinen ylösnousu on omiaan johtamaan huimaukseen. Verenkierto yksinkertaisesti ei ehdi vauhtiin mukaan. - Anonyymi
Loiset aiheuttavat myös huimausta. Suomesta ei vain meinaa löytyä lääkäreitä, jotka uskoisivat suolistoloisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215504- 531555
- 141013
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52937- 64920
- 48878
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom143857Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58828Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49806Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille10785