Saisiko apua ammattilaisilta..
Olen harrastekuvaaja ja tykkään kuvata nopeasti liikkuvia kohteita.
Minulla ollut käytössä Nikon D80.
Olen ostamassa Nikon D7000 kameraa. Kuvaan usein D80 kameralla automaatti juoksumies asetuksella.
Onko D7000 kamerassa myös olemassa näitä valmiita säätöjä valittavissa? Esim se juokseva mies, maisema jne ? Katsoin kuvaa kamerasta eikä valinta ympyrässä näitä ollut ?
Onko D7000 vain manuaali säädöillä pelaava ?
Mikä on D7000 edeltävä malli ?
Nikon D7000, apua/kokemusta, edeltävä malli ?
6
203
Vastaukset
- vaatimatonharrastaja
Osta se kamera !
http://www.nikonusa.com/pdf/manuals/kie88335f7869dfuejdl=-cww2/D7000_EN.pdf - wersfrt
Onhan siinä kissoillekin oma scene mode.
Mutta jos on todella vaativa harrastaja pitää olla vähintään D800. - gggggggg
D90 taitaa olla edeltävä malli. D7000 löytyy juokseva mies, maisema jne mutta pysy niissä pokkareissa jos et aio opetella käyttämään M,A,S tiloja.
- Työeläkeläinen
Nuo maisemat ja juoksevat miehet jotka yleensä jätetään pois pro malleista ovat D7000:ssa "scene" valinnan takana. Alla näet ne toimintamodet joita scene sisältää:
Advanced Scene Modes
Portrait
Landscape
Close-up
Sports
Night Portrait
Night Landscape
Party / Indoor
Beach / Snow
Child
Sunset
Dusk / Dawn
Pet Portrait
Candlelight
Blossom
Autumn Colors
Food
Silhouette
High Key
Low Key
Jos nuo kaikki siihen valintakiekkoon laitetaan niin sen halkaisijaa joudutaan ehkä kasvattamaan.
Sports = juokseva mies ja landscape on se maisema. Loput saat arvailla itse. - vaativa harrastaja
Olen siis kuvannut asetuksilla ja tiedän säädöistä, mutta en halua kameraa jossa pelkästään joutuu niiden kanssa elämään :)
Haluaisin että olisi mukana myös valmiita asetuksia, ettei aina tarvitse säätää asetuksia jos haluaa räpsäistä kuvan paikasta x nopsaan jossa ei ole tarkoitus ottaa mitään "hienoa" ja aseteltua kuvaa.
Toinen mitä mietin on juuri D90.
Hankin siis joko D90 tai D7000 rungon. Olen harkinnut hankkivani runkoon
-SIGMA 70-200/2.8 EX APO DG II HSM
objektiivin. Miten tälläinen yhdistelmä pelittää ?- bbbbbbb
Kuten varmasti olet digicamera.netistä lukenutkin VALOKUVAAJIEN kommenttia linssistä ei sinun luultavasti sitä kysyä täältä trolleilta yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671