Langaton netti tökkii tosi omituisesti kun esimerkiks hesarin nettisivu toimii koko ajan, sitten taas esim suomi24 vain joskus eli josku ei lataudu edes etusivu vaan tulee samantien yhteysvirhe ja siitä kun klikkaa eteenpäin niin lähes aina yhteysvirhe ja samalla tavoin toimii esim kauppalehden sivu eli etusivu useimmiten latautuu mutta esim keskustelusivu ei ja osa mainoksista jää latautumatta ja niihin pikkuboxiin sama yhteysvirhevalitus. Ja nuo yhteysvirhevalitukset tulee siis silloin kun tulee niin yleensä heti eikä esim niin että näyttäisi ensin kovasti yrittävän ladata.
Nuokin sivut siis jotka eivät lataudu, latautuvat yleensä kun riittävän monta kertaa päivittää sivun.
Spotify taas esim toimii koko ajan ihan hyvin eikä katkeile tai mitään.
Kellään mitään vinkkiä miten aloittaa moisen vian korjaaminen?
Koneena xp selaimina firefox12 ja ie8 ja kaverin koneella samassa langattomassa verkossa toimii kaikki ihan hyvin. Samoin mulla aina ennen toiminut.
Nuokin sivut siis jotka eivät lataudu, latautuvat yleensä kun riittävän monta kertaa päivittää sivun.
Spotify taas esim toimii koko ajan ihan hyvin eikä katkeile tai mitään.
Kellään mitään vinkkiä miten aloittaa moisen vian korjaaminen?
Koneena xp selaimina firefox12 ja ie8 ja kaverin koneella samassa langattomassa verkossa toimii kaikki ihan hyvin. Samoin mulla aina ennen toiminut.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ainakin tämä
"sitten taas esim suomi24 vain joskus eli josku ei lataudu edes etusivu vaan tulee samantien yhteysvirhe ja siitä kun klikkaa eteenpäin niin lähes aina yhteysvirhe"
On täysin normaalia. Itselläni Suomi24 nettisivu ei joskus ollenkaan avaudu vaan tulee kyseinen yhteysvirhe. Eli tässätapauksessa vika on varmaankin Suomi24 päässä.
Mutta noi muut latausvirheet eivät ole normaaleja. Oletko kokeillut Firefoxsin/flashin uudelleen asennusta? Eli poistat molemmat ja asennat uudelleen?
ei ole ollut yhteysvirhe ilmoituksia s24 palstalla...
Olisikohan se virheilmoitus windows-juttuja vain...?
Ei ole. Useinhan tämä sivusto pykii, mutta ei ikinä mitään yhteysvirhejuttuja.
aina yrittää selitykseksi tyrkyttää, täälä käytössä xp sp3 ja firefox, suomi24 takkuaa ajoittain mikä on kyllä ihan tosiasia vaikka urpot ei sitä tietenkään halua myöntää, mulla netti mokkulalla E353 eikä juurikaan takkua, paikasta varmaan johtuu se takkuaminen ja myös se välikaapeli mokkulan ja koneen väliin olisi suositeltavaa jos ei vielä sellaista ole käytössä !
Lopeta Ccleanereitten tai vast. käyttö.
Suomi24:n tapauksessa kyseessä ei ole vika vaan ominaisuus jolle ei voi oikeastaan muuta kuin toivoa että palvelinten kapasiteetti olis parempi.
Tuo toinen viittaa reitittimen nimipalvelinongelmiin joista saattaa päästä laittamalla siltaavaksi, vaihtamalla nimipalvelimen toiseksi tai kokeilemalla jotain muuta varmasti toimivaa reititintä.