Itsevarmuuta lisää..

ujoujo

onko olemassa joitain toimivia kursseja, tms jolla parantaa itsevarmuutta ja keskusteluntaitoja?

20

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piri toimii

      Ei, mutta laittomia huumeita voit kokeilla, ei tosin kannata jäädä kiinni

    • 4

      Vanha pohojanmaalainen koulutus on olemassa, sen nimi on Kurmootus ja parhaiten kurssin voi käydä Seinäjoella.
      Kurssin jälkeen sekä itsevarmuus että keskustelutaidot ovat parantuneet samoin juoksukunto.

      Kurssin kulku on seuraavanlaanen.
      Mennään paikallisen baarin ovelle ja huudetaan kovalla äänellä sisään että pesäpallo on homojen laji.
      Sitten seuraakin kurssin intensiivivaihe jota myöhemmin sairaalassa voi muistellä lämmöllä.

      Viikon päästä kun jo hieman lihalientä pillin avulla voi nieleskellä todeta kuinka sekä itsevarmuus että keskustelutaidot ovat parantunet, samoin sosiaalinen tilannetaju.

    • Ainakin Helsingin aikuisopistossa on ollut, myös kansalais- tai työväenopistoissa voi syksyllä alkaa tuon kaltaisia kursseja.

      Mikään kurssi ei kuitenkaan auta ellei ota opetettuja asioita käyttöön. Itsetunto ei parane lukemalla ja opiskelemalla vaan hankkimalla onnistumisen kokemuksia. Jotta voisi saada onnistumisen kokemuksia niin pitää antautua sille riskille, että tulee myös epäonnistumisen kokemuksia. Mutta sekin kasvattaa itsetuntoa kun huomaa, ettei maailma niihin kaadukaan.

    • kurssin käynyt

      On olemassa maksullisia naisia joista saa itsevarmuutta kun sellasen hommaa. Ei maksa kun 200 egee tunti. Parin tunnin jälkeen on jo niin itsevarma et voi mennä juttelee tuntemattomille baarissa vaikka.

      • Pimbot..

        "On olemassa maksullisia naisia joista saa itsevarmuutta kun sellasen hommaa. Ei maksa kun 200 egee tunti. Parin tunnin jälkeen on jo niin itsevarma et voi mennä juttelee tuntemattomille baarissa vaikka. "

        Missä voin ilmoittautua tälle kurssille?


      • dfhdfgdf

        onko siitä kurssista tehty yliopistotason tutkimusta että varmasti auttaa.


    • vertaistukea

      Yksi vaihtoehto on vertaistuen etsiminen. Olisitko valmis juttelemaan skypessä tai käymään vaikka kahvilla jonkun samoista ongelmista kärsivän kanssa? Vaikka olisitte kiinnostuneita ihan eri asioista ettekä viihtyisi lainkaan toistenne seurassa, jutteleminen tekisi silti hyvää keskustelutaidoille.

    • ujoujo

      200 egee tunnilta! mahtaapi olla hyvä kurssi! mutta ei varmastikkaan minunlaisilleni suunnattu,

    • Neurontin..

      Minä olin erittäin epävarma henkilö niin menin kurssille missä minä söin neuroleptejä ja bentsoja niin nyt en enää ole niin ujo ihminen! Tosin minun on syötävä kaikkiaan 31 pilleriä päivässä että olen vähän itsevarmempi..

    • kysymys:

      Millaisiin tilanteisiin kaipaat itsevarmuutta?

    • ujoujo

      Täytyisi päästä panemaan naista. Kännissä kyllä olisi itsevarmuutta mutta silloin ei seiso enää muuta kuin silmät päässä.

      • jk

        Mene homobaariin harjoittelemaan. Siellä itseluottamus kasvaa kuin silmissä!


      • Yksin vai yksinäinen
        jk kirjoitti:

        Mene homobaariin harjoittelemaan. Siellä itseluottamus kasvaa kuin silmissä!

        Kyllä on tyhmiä vastauksia asialliseen kysymykseen.
        Luulisi että tälle palstalle eivät kaikki kaistapäät eksyisi mutta heille näyttääkin yksinäisten tai masentuneiden ihmisten ongelmat olla vain tyhmien juttujen aihe.
        He taitavat itse olla yksinäisiä ja eivät sitä kehtaa myöntää vaan pyörivät niiden tyhjäpää "ystäviensä" kanssa ja luulevat olevansa turvassa yksinäisyydeltä.


      • 2
        Yksin vai yksinäinen kirjoitti:

        Kyllä on tyhmiä vastauksia asialliseen kysymykseen.
        Luulisi että tälle palstalle eivät kaikki kaistapäät eksyisi mutta heille näyttääkin yksinäisten tai masentuneiden ihmisten ongelmat olla vain tyhmien juttujen aihe.
        He taitavat itse olla yksinäisiä ja eivät sitä kehtaa myöntää vaan pyörivät niiden tyhjäpää "ystäviensä" kanssa ja luulevat olevansa turvassa yksinäisyydeltä.

        Alkaa tämän palstan olemassaolo sitten pikku hiljaa valjeta.


    • Jäänmurtajat Oy. Kävin viikko sitten ja kyllä oli hauskaa!

    • v1nkk1
    • kaikenharrastaja

      Improvisaatiokurssit on hyviä. Katso työväenopistoista ja aikuisopistoista tarjontaa. Siellä pitää ylittää itsensä, oppii rohkeutta ja myös spontaaniudesta ym. on hyötyä keskustelussa. Voi myös tutustua kivoihin tyyppeihin.

    • tusinat

      Kaikki harrastusryhmät, missä pitää paljon puhua voi olla hyviä

    • oppilass

      kannattaa kokeilla montaa erilaista, yhdistelmästä voi ainakin poimia paljon eri juttuja. nykyään on kans NLP-kursseja ja kokeile vaikka musajuttuja.

    • kuunteluun

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      110
      7662
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      116
      5318
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      119
      3547
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      3527
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2574
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1886
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      356
      1530
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      69
      1381
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1366
    Aihe