Android ja Apple hirttävät Nokian markkinat kuoliaaksi

Nokia kuolee

http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/kylma todellisuus iski vasten nokian kasvoja/a816903

Strategia ei toiminut toivotusti

Useat tekijät ovat vieneet yhtiön kuitenkin entistä vaikeampaan tilanteeseen.

Nokian strategia ei ole Woodin mukaan yksinkertaisesti toiminut toivotulla tavalla. Windows Phonea käyttävien puhelinten myynti ei ole ottanut tuulta alleen tarvittavissa määrin, Symbian-puhelinten myynti on pudonnut nopeasti ja edes peruspuhelimetkaan eivät enää vedä.

Älypuhelinten näkymät ovat tällä hetkellä kohtuullisen synkkiä kaikille muille toimijoille markkinoilla paitsi Samsungille ja Applelle.

”Markkinat ovat erittäin vaikeat. Applen ja Samsungin sekä kappalemäärissä että voitoissa ottama kuristuslenkki jättää muille vain muruja”, analyytikko Pete Cunningham tutkimusyhtiö Canalysista sanoo.

Myös Nokian toimitusjohtaja Stephen Elop tunnusti tämän eilen. Elop myönsi, että Nokialla on ollut vaikeuksia murtaa sitä voimaa, joka Androidilla ja Applella on vähittäismyynnissä.

Windows on niin tukevasti hirttoköydessä, että Nokialla ei ole enää mahdollisuuksia. Linux on vallannut maksullisen softan markkinat ja korvannut ne avoimella, ilmaisella alustalla. Näin tulee käymään kaikessa maksullisen softwaren maailmassa, koska ilmainen on kaikille paras hinta. Tulevaisuus kuuluu ilmaisille, avoimille standardeille.

2

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aina on mahdollisuus

      >...Nokialla ei ole enää mahdollisuuksia.

      Kaikki riippuu halusta. Äkkiä eroon Elopista ja windowsista niin vain taivas on rajana tulevaisuudessa.

    • Görlitz

      Noose on the neck of Nokia and no hope at all.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe