Android ja troijalainen tekstiviestistä??

aaargh

Minulle tuli edellisiltana tekstari, ihan harmittoman oloinen, tuntemattomalta henkilöltä (hain numeropalvelusta tiedot, en ole koskaan kuullutkaan). Viesti oli tavallinen tekstiviesti, ei mitään liitteitä, että olisin huomannut. Se vaikutti vain vahingossa väärään numeroon lähetetyltä. Puhelimessani on Zoner Antivirus, jota on testeissä kehuttu, vaikka ilmaisohjelma onkin. Tänään Zoner ilmoitti päivittäistarkistuksen yhteydessä, että että MyUploads sisältää troijalaisen!? Ei suostu poistamaan.
En ole ladannut lähipäivinä, enkä juuri paljon muutenkaan, mitään sovelluksia. Ja ne vähät mitä olen ladannut, olen aina ensin tietokonneel aselvittänyt, että uskaltaako ladata (eli mitä niistä on kirjoitettu). Enkä ole surffaillut netissä. Ainoa erikoisuus on tuo eilen tullut tekstari. Virustorjunta ajaa tarkistuksen automaatilla joka päivä, eli kerran vuorokauteen. Eilen ei ollut tarkistuksessa mitään. Tänään tuli ilmoitus. Eli tuossa välissähän sen on täytynyt tulla! Mitenhän tuon saisi poistettua? Nimeltään on seuraava: Troijan.AndroidOS.Agent.A ja sijainti tosiaan My Uploads. (Mikähän sovellus se on? En ole itse ladannut, ilmeisesti ollut puhelimessa alkujaankin.)
Onko kukaan muu törmännyt tällaiseen??

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • troijat on perseestä

      Mulle tuli tollanen kanssa, ei hajua että mistä. Vituttaa kun en saa poistettua. Haluaisin kans tietää että onko mahdolista saada poistettua ja että onko tuosta merkittävää haittaa puhelimeele.

    • vapunen

      Virusten tuleminen Androidiin on aika harvinaista mutta toki mahdollista. Oletko kokeillut eri virustarkistus ohjelmia? Esimerkiksi Norton, Avast. Ne saa Google Playsta.

    • aaargh

      Päädyin palauttamaan tehdasasetukset. Lähti virus ja tietysti kaikki muukin. Täytynee kokeilla jotain toista virustorjuntaa myös. Tuo Zoner oli kehuttu jonkun lehden testissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe