Eräopas

Karkku

Kannattaa palkata sellainen oikein koulutuksen saanut eräopas vaellukselle mukaan. Ammattitaitoa tarvitaan kun luonnon helmassa vaelletaan.

10

2903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kassu

      Kai tämä oli vitsivitsivitsi, mutta kun ei aina oikein tiedä, joku voi ottaa tosissaankin...

    • joo

      Joo, on mullakin joskus mukana eräs opas. Mutta mielummin kyllä jätän senkin kotiin. Marketeissa retkeily on sille sopivinta.

    • kaarlo

      Hehhee näitä oppaita on niin monenlaisia...
      Kerran sattui samaan porukkaan yksi koulutuksen saanut eräopas jonka toilailuja sivusilmällä seurailin.
      Illalla aloitti vakuuttavasti tyhjentämällä litran tuoremehua rinkkaansa.
      Kämpässä illalla ollessamme ihmettelimme miten tyttö viihtyy niin kauan reippaalla pakkasella paskahuussissa,
      joku meni katsomaan ja siellähän se huhuili sisäpuolella kun oven linkku oli ulkopuolelta mennyt eteen, ei saanut sen verran oveen potkastua vaan tyytyi kohtaloonsa.
      Sellaista koomailun makua oli muussakin toiminnassa.
      Laittaisitko lapsesi tällaisen kanssa matkaan ja olisit kotona huoleti?
      Sellaisen joka tuo julki olevansa jonkin sortin
      eräopas täytyy omata selkeä "katu-uskottavuus"
      ja osata ja tietää mitä on tekemässä.

      • lappitus-villitys

        Eihän sitä parhaimmatkaan ammattilaiset aina tajua kaikkea, eikä osaa kaikkea. Mokat ovat varmasti sattuneet ihan vahingossa, inhimillisellä tavalla. En tietenkään ollut itse siellä katsomassa, mutta näin minä uskon.


      • Anonyymi

        Tuollaisen oppaan kanssa voisin lähteä vaeltamaan=)


    • kysyn vaan

      Nostatepaanpas tätä. eipäs nyt ole oppaat suuna päänä kehumassa osaamisellaan... miksi?? opettaako käytäntö kuitenkin paremmin kuin koulu...

      • Janne Eklund

        Erä- ja luonto-oppaan, eli arkikielessä eräoppaan ammattitaidosta on keskusteltu lähivuosina vilkkaasti. Niin sanottu koulutuksen saanut opas ei kerro ammattitaidosta vielä oikeastaan mitään. Kuka tahansa voi kutsua itseään koulutuksen saaneeksi oppaaksi, mutta mitenkään ei selviä onko kyseessä peruskoulu vai mikä koulutus. Jos olet kiinnostunut erä- ja luonto-oppaan ammattitaitovaatimuksista sekä siitä mikä on auktorisoitu opas, voit lukaista kirjan "Ammattina eräopas." Samalla voit pohtia moniko opas kykenee vastaamaan ammatin vaatimiin haasteisiin. Antoisia luku ja luontohetkiä. Toivoo erä- ja luonto-opas/tietokirjailija Janne Eklund.


    • Anonyymi

      Outdoor Academy Kvarnen Kruunupyyssä täys huijaus. Muistutti enemmän lasten päiväretkeä metsään, opettajat entisiä oppilaita jotka mielummin roikkuivat facebookissa juoden kaljaa kun opettivat mitään. Kallis huijaus jonka minä ja moni muukin keskeyttivät.

      Ehkä tämä selittäö jonkun verran eräoppaista..

      • Anonyymi

        Minäkin tulin kaukaa kruunupyyhyn innoissani opiskelemaan tuonne. Sai kyllä pettyä melkoisesti, he luultavasti poistavat kaiken nega palautteen facebook sivuiltaan myös sillä siellä kaikki vaan virnuilee ja sanovat että kylläpä oli hyvä! Kaikkea muuta.


    • Anonyymi

      Minäpä oonnii eräopas!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      43
      2279
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1841
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      143
      1832
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1426
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      21
      1146
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1120
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1028
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      1009
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      857
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      851
    Aihe