minkä ikäisenä voi laittaa kyseisiin vempaimiin????
hyppykiikku/kävelytuoli
kiikkujainen
8168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meillä kävelytuolia alettiin käyttää noin 5 kuukauden iässä vähän kerrallaan kuinka nyt vaan viihtyi siinä. Nyt menee jo lujaa sillä pitkin kämppää ja nauttii kovasti puolivuotiaana..
Oma kummini, ammatiltaan fysioterapeutti varoitti näistä kävelytuoleista ja hyppykiikuista oman poikani ollessa noin kolmekuinen. Osa lastenlääkäreista ja fysiatreista ei suosittele näitä kumpaakaan lainkaan vauvoille. Voivat hidastaa kävelemään oppimista ja aiheuttaa paljon käytettyinä varvistelua. paras aika olisi kuulemma vasta sitten kun lapsi on jotenkuten oppinut kävelemään tuettuna hoksannut kuinka jalkoja käytetään. Mene nyt sitten ja tiedä, näistäkin varmaan ollaan montaa mieltä ja koulukuntia riittä joka lähtöön kuten jokaisen muunkin asian suhteen=) itse en sitten käyttänyt kumpaakaan, vaikka oli tuttavalta saanut hyppykiikun. Oma poikani oli hyvissä ajoin liikkeellä joten eipä näille olisi ollutkaan oikein käyttöä. Tästä kirjoituksesta nousee varman taas kauhea puolesta ja vastaan kirjoittelu, mutta tulkoon. Kerroin vain alle vuoden vanhaa tietoa=)
sitä mieltä että jos 5-6 kk ikäisen olisi tarkoitus olla pystyasennossa niin olisi sitä ilman kiikkuja sun muita.Mutta eipä ne tuossa iässä vielä pystyssä ole joten turhaa tunkea tuollaisiin ihme vempaimiin,parempi olisi lattialla opettelemassa asioita joita kuuluukin.
Meillä lapsi käytti hyppykiikua puol vuotiaasta lähtien. Tykkäsi hurjasti pomppia siinä. Oli vaihtelua hänelle.
Joka päivä ei ollut ja yleensä ihan pienen hetken kerrallaan.
NYt kävelee eikä mitään varvastusta ole ilmennyt tai muita ongelmia tämän hyppykiikun käytön seurauksena.
Eiköhän ole oikea sitten vasta, kun on oppinut vähän kävelemään tuettuna ja pienen hetken kerrallaan
en oikein ymmärrä miksi ihmiset hössöttää tuosta varvastuksesta??? eihän se ole edes käytännössä mahdollista saada lasta varvastamaan??? meillä on hyppykiikku ja kävelytuoli mutta en ole pitänyt kun hyppykiikussa pieniä pätkiä kerrallaan kerta viihtyy siinä ikää vajaa 6kk.
Ei lasta hyppykiikut enää silloin kiinnosta kun kävelee! Silloinhan se itse kävely on se asia eikä mikään kiinnioleminen jossain härvelissä
JÄRKI HOI!!
niiiinpä!!!!!