Onnellinen pillerinpopsija

Mial87

Kärsin vuonna 2009 vaikean migreenin, joka kesti tasan neljä viikkoa. Jouduin käymään sairaalassa piikillä jopa kaksi kertaa, eikä auttanut, Miranax ja Sumatriptaani eivät auttaneet joten pitkän kärsimyksen jälkeen lääkäri aloitti minulle Bisolprolol-estolääkityksen. Kahteen vuoteen en ole kärsinyt enää migreenistä ja voin viettää arkea onnellisen autuaasti :) Suosittelen siis kaikille estolääkitystä jos pahakin migreeni vaivaa.

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koivunlehti7

      Onnea sinulle, että löytyi ekalla yrittämällä sopiva estolääke :)

      Estolääkitys ei ole yksinkertaista - tai asia, jonka voi vaan päättää ottaa ja that´s it - jos on paha migreeni. Mulle on kokeiltu kaikki mahdolliset estot ja kroonisen särkyjakson katkaisuhoidot, jopa Botoxit, mutta ratkaisua migreeniin niistä ei ole löytynyt.

      • lkjy

        Sama juttu täällä. Ei ole vielä löytynyt sellaista estoa,josta olisi ollut apua. Kaikista tullut sivuvaikutuksia. Ei ole järkeä syödä lääkettä,josta tulee yhtä kovia sivuvaikutuksia kuin hoidettavasta migreenistä.
        Ennemmin kärsin migreenistä ilman lääkkeitä,koska tiedän sen sitten olevan sitä. Enkä pähkäile lääkkeiden kanssa,että onko tämä nyt itte migreeniä vai lääkkeen sivuvaikutusta.


    • pilkku

      Haluaisin kuulla millaisia kokemuksia muilla on migreenistä ja mitkä lääkkeet on auttaneet. Minulla on aurallinen migreeni ja ensioireet voi tulla n. viikkoa ennen varsinaista kipu kohtausta.Kohtauksen aikana näkö menee osittain tunto kasvoista ja käsistä. Puhehuononee ja järkyttävä pään särky. Lääkkeenä Imigran ei tunnu tehoavan kunnolla. Olen menossa neurologille tutkituttamaan migreenin paremmin. Tämä on minulla sairaus joka tekee moneksi päiväksi työkyvyttömän.

    • Kalkkilaiva

      Itselläni ollu käytännössä aina migreeniä, yleensä auratontaj kun auraoireita on, ei päänsärkyä tule sitten ollenkaan. Olin pari vuotta takaperin atacand-kuurilla 6kk ja vaikka lääkityksen aikana ei olo ollut ainakaan parempi (ekat kolme päivää kipeenä kotona) niin kuin taikaiskusta kohtaustiheys romahti kuurin jälkeen. Nykyään kohtauksia on vain muutama vuodessa ja silloinkin yleensä syynä nestehukka tai syömättömyys eli helposti ovat vältettävissä. Okei myös kirkas valo ja hajusteet laukaisevat, mutta ei ole kyllä enää yhtä herkkä kuin ennen.

      Toisaalta nykyään kun kohtaus tulee, toimintakyky menee sen siliän tien. Aina ovat ihmiset ympärillä ambulanssia soittelemassa kun olen kuulemma niin valkoinen. Eipä kyllä mutsin mukaan väri muutu normivalkosesta enää valkosemmaksi :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      22
      4224
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      32
      3488
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3364
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3318
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2910
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      27
      2657
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      29
      1757
    Aihe