Onnellinen pillerinpopsija

Mial87

Kärsin vuonna 2009 vaikean migreenin, joka kesti tasan neljä viikkoa. Jouduin käymään sairaalassa piikillä jopa kaksi kertaa, eikä auttanut, Miranax ja Sumatriptaani eivät auttaneet joten pitkän kärsimyksen jälkeen lääkäri aloitti minulle Bisolprolol-estolääkityksen. Kahteen vuoteen en ole kärsinyt enää migreenistä ja voin viettää arkea onnellisen autuaasti :) Suosittelen siis kaikille estolääkitystä jos pahakin migreeni vaivaa.

4

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koivunlehti7

      Onnea sinulle, että löytyi ekalla yrittämällä sopiva estolääke :)

      Estolääkitys ei ole yksinkertaista - tai asia, jonka voi vaan päättää ottaa ja that´s it - jos on paha migreeni. Mulle on kokeiltu kaikki mahdolliset estot ja kroonisen särkyjakson katkaisuhoidot, jopa Botoxit, mutta ratkaisua migreeniin niistä ei ole löytynyt.

      • lkjy

        Sama juttu täällä. Ei ole vielä löytynyt sellaista estoa,josta olisi ollut apua. Kaikista tullut sivuvaikutuksia. Ei ole järkeä syödä lääkettä,josta tulee yhtä kovia sivuvaikutuksia kuin hoidettavasta migreenistä.
        Ennemmin kärsin migreenistä ilman lääkkeitä,koska tiedän sen sitten olevan sitä. Enkä pähkäile lääkkeiden kanssa,että onko tämä nyt itte migreeniä vai lääkkeen sivuvaikutusta.


    • pilkku

      Haluaisin kuulla millaisia kokemuksia muilla on migreenistä ja mitkä lääkkeet on auttaneet. Minulla on aurallinen migreeni ja ensioireet voi tulla n. viikkoa ennen varsinaista kipu kohtausta.Kohtauksen aikana näkö menee osittain tunto kasvoista ja käsistä. Puhehuononee ja järkyttävä pään särky. Lääkkeenä Imigran ei tunnu tehoavan kunnolla. Olen menossa neurologille tutkituttamaan migreenin paremmin. Tämä on minulla sairaus joka tekee moneksi päiväksi työkyvyttömän.

    • Kalkkilaiva

      Itselläni ollu käytännössä aina migreeniä, yleensä auratontaj kun auraoireita on, ei päänsärkyä tule sitten ollenkaan. Olin pari vuotta takaperin atacand-kuurilla 6kk ja vaikka lääkityksen aikana ei olo ollut ainakaan parempi (ekat kolme päivää kipeenä kotona) niin kuin taikaiskusta kohtaustiheys romahti kuurin jälkeen. Nykyään kohtauksia on vain muutama vuodessa ja silloinkin yleensä syynä nestehukka tai syömättömyys eli helposti ovat vältettävissä. Okei myös kirkas valo ja hajusteet laukaisevat, mutta ei ole kyllä enää yhtä herkkä kuin ennen.

      Toisaalta nykyään kun kohtaus tulee, toimintakyky menee sen siliän tien. Aina ovat ihmiset ympärillä ambulanssia soittelemassa kun olen kuulemma niin valkoinen. Eipä kyllä mutsin mukaan väri muutu normivalkosesta enää valkosemmaksi :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      437
      6190
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5480
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4487
    4. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      82
      4005
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3996
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3616
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3549
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3274
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2309
    Aihe