varasijalta opiskelemaan? -TAO

tahtoo opiskelemaan

Olen varasijalla 6. kokin koulutusohjelmaan (yo). Onko realistiset tavoitteet päästä vielä sisään? Ilmoittaako silloin koulu vapaasta paikasta minulle vai täytyykö itse soitella perään? Sattuuko joku tietämään milloin on TAO:n viimeinen ilmoittautumispäivä, että vapautuneita paikkoja voisi kysellä?

:) kiitoksia jo etukäteen.

3

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdgfg

      Mulla kävi vuonna 2010 näin:Hain leipuriksi yo-linjalle joensuuhun. Paikkoja oli kaksi ja jäin toiselle varasijalle. Sain onneksi opiskelupaikan Seinäjoelta. Juuri kun olin muuttanut Itä-suomesta Seinäjoelle tuli soitto että mulla olisi paikka myös joensuuhun. Soittivat vaan aika myöhään, kun olin juuri muuttanut ja koulu olisi alkanut seuraavana päivänä joensuussa.
      Aika monet tekevät niin, että ottavat amiksesta paikan, kun eivät tiedä pääsivätkö yliopistoon tai amk:hon, kun niistä ilmoitetaan myöhemmin, kun amiksen paikat. Kun pääsevät yliopisttoon tai amk:hon ilmoittavat vasta sitten amikseen, että eivät tule Musta voisit alkaa soittelemaan paikoista heinäkuun puolessa välissä.
      Paljonko tuonne otettiin sisään

    • tahtoo opiskelemaan

      18 otettiin sisään, hakijoita oli yhteensä 223, ensisijaisia 69. Harmittaa, kun sain itse 17 pistettä ja alin hyväksytty oli saanut 18 pistettä...

    • kyselee........

      Voipi olla hyvätkin mahdollisuudet päästä. Koska olet hakenut yo-linjalle, on hakijoiden/sisäänpäässeiden joukossa myös amkiin hakeneita. Jos pääsetvät sinne, niin paikkoja vapautuu.

      Ole itsekin aktiivinen äläkä jää odottamaan koulun ilmoitusta, jos sitä ei kuulu. Soita elokuun alussa koululle tai vielä opintojen alettua. Tilanteet elää ekaviikoilla kaikilla amiksen linjoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4706
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3892
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      202
      3758
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1318
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1202
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      159
      1173
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1075
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe