Startti pyörii tyhjää rempan jälkeen.

12142436tyk

Tuli vaihdettua automaatti -96 chrysler neoniin takapään stefa ja vauhtipyörän hammasratas. Kamat läjään laitettua startti pyörii tyhjää. startissa ei itsessään pitäis olla vikaa kun juuri romis uuteen vaihdettu. Startti naksuu ja naksuu ja sen jälkeen hyrrää tyhjää startatessa.

8

372

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auto masentaja 2

      Mitähän tuli mokattua kun ei osannutkaan vaikka luuli?
      Itse kai tuon parhaiten tiennet kun itse "remontinkin" teit.

    • autoa5entaja

      näitä teeseitse korjaajien aikaansaannoksia on aina yhtä hauska lukea.

    • dek

      jakopää ei ole kohdallaan. ei muuta kun korjaamolle

    • putsi

      Täält paikasta ei kannata kysyy neuvoa ku ei täällä kukaa osaa muuta vinoilla. Voi olla ihan kosketus häikkää, eli tarkistaa maadotus jne. et varmasti ottaa kontaktia. Tekemäl oppii.

      • Nimenomaan tekemällä EI opi.
        Pitää osata teoriapuoli myös.
        Minulla on korjaamokokemusta pikkupajan työnjohtajana ja siellä totesin, että nämä "tekemällä oppineet" ovat vihonviimeisiä tunareita! Joka ainoan homman saivat menemään pieleen jos ei koko aikaa vahtinut mitä tekivät. Eivätkä oppineet omista susitöistään mitään, vaan huomenna toistivat samat virheet mitkä jo tänään tekivät - taas. Siksi aikanaan lähdinkin toisiin hommiin. Ei innosta auttamattomien tunareitten kanssa työskentely!
        Samoin näin toisessa työpaikassani muutaman "tekemällä oppineen" ns. remontteja samoin tuloksin. Suu kävi ja asiakkaan rahaa paloi, auton viat vaan lisääntyivät.
        Tekemällä tosiaankaan ei opi jos ei teoriapuoli ole hanskassa ja kunnolla hanskassa!


      • ERG¤#3333gg3

        Tarkoittaako tekemällä oppii että et soita naapurille ambulanssi
        kun sillä on selkeesti vakava sairaskohtaus vaan harjoittelet vähän
        ja opit siinä sitten..?

        Jos startti pyörii niin missä se kosketyshäikkä on kun puhut maadoituksesta?


    • handemus

      Väärissä ammateissa tollaset toistaitoiset. Mutta kyllä sitä nuori ja rahaton tekemällä oppii kantapäänkautta niin rempat helpottuu kokemuksen kautta. Toista se on nykyään kun tuntuu että lapsille pitäis koulussa pitää koulutuksia perunan kuorinnassa ja perseen pyyhkimisessä.

    • waler

      Elikä sulla on vanha startti ja toinen vauhtipyörä.
      Kuulostaa siltä että startin bendix ei oikein matsaa vauhtipyörän kanssa.
      Mikä oli tää alkuperäinen syy ,minkä takia vauhtipyörä piti vaihtaa.
      meinaan starttivialta toi kuulostaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1075
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe