Olen 18-vuotias tyttönen, joka on kyllästynyt masennukseen, ahdistaviin elämäntapoihin ja kotiseutuunsa. Haluaisin pakata kamat ja lähteä vaeltamaan ja kulkemaan omia teitäni.
Minulla on loistavat selviytymistaidot. Isäni on harrastanut lapsesta saakka eräretkeilyä ja vaellusta, ja opetti minulle omat tietonsa ja taitonsa jo silloin kun olin ihan pieni. Olen ollut useaan kertaan eräretkellä. Rakastan luontoa ja vaeltamista. Mikään muu ei tee minua onnelliseksi, kuin vapaus ja luonnossa liikkuminen.
Olen valmis lähtemään joko yksin, tai sitten poikaystäväni kanssa. Hän ei tosin ole yhtä kiinnostunut ulkoilmassa ja luonnonhelmassa liikkumisesta, eikä juurikaan tykkää poistua kotoa. Itse olen joka tapauksessa menossa.
Olen tehnyt suunnitelmaa reissustani.
Pyydänkin nyt teitä jakamaan kaikki mahdolliset vinkit, joista uskotte olevan minulle hyötyä. Onko joku tehnyt saman tempun, jonka olen itse aikeissa tehdä? Kerro mulle kokemuksistasi!
Pakoon masennusta
2
238
Vastaukset
- Synkkä vaeltaja
Ikävä kyllä vaelluksella ei pääse pakoon itseään, ongelmiaan ja ahdistustaan.
Olen joskus yrittänyt, mutta turhaan.
Parempi hoitaa asiansa ensin kuntoon, reissustakin nauttii enemmän.
Koskaan ei pidä raahata mukaan vastahakoista kaveria. - Vuosikymmeniä kulken
Minulla oli kaveri joka oli alkoholisoitunut niin että oli mennyt työpaikka, perhe ja asunto. Asui siltojen alla. Omien sanojensa mukaan oli päätoiminen juoppo.
Lähti Lappiin, osti parin viikon muonat. Kun se pari viikkoa oli mennyt kairassa tuli kylille ja osti lisää ruokaa. Tapasi myöhemmin siellä naisen jonka kanssa tuli toimeen ja jäi sinne.
Jos osaamista ja sopivat välineet niin mikäs siinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?871714- 851222
- 1101113
- 67906
- 102874
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56818- 47731
- 36722
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47671- 33653