Olen 18-vuotias tyttönen, joka on kyllästynyt masennukseen, ahdistaviin elämäntapoihin ja kotiseutuunsa. Haluaisin pakata kamat ja lähteä vaeltamaan ja kulkemaan omia teitäni.
Minulla on loistavat selviytymistaidot. Isäni on harrastanut lapsesta saakka eräretkeilyä ja vaellusta, ja opetti minulle omat tietonsa ja taitonsa jo silloin kun olin ihan pieni. Olen ollut useaan kertaan eräretkellä. Rakastan luontoa ja vaeltamista. Mikään muu ei tee minua onnelliseksi, kuin vapaus ja luonnossa liikkuminen.
Olen valmis lähtemään joko yksin, tai sitten poikaystäväni kanssa. Hän ei tosin ole yhtä kiinnostunut ulkoilmassa ja luonnonhelmassa liikkumisesta, eikä juurikaan tykkää poistua kotoa. Itse olen joka tapauksessa menossa.
Olen tehnyt suunnitelmaa reissustani.
Pyydänkin nyt teitä jakamaan kaikki mahdolliset vinkit, joista uskotte olevan minulle hyötyä. Onko joku tehnyt saman tempun, jonka olen itse aikeissa tehdä? Kerro mulle kokemuksistasi!
Pakoon masennusta
2
242
Vastaukset
- Synkkä vaeltaja
Ikävä kyllä vaelluksella ei pääse pakoon itseään, ongelmiaan ja ahdistustaan.
Olen joskus yrittänyt, mutta turhaan.
Parempi hoitaa asiansa ensin kuntoon, reissustakin nauttii enemmän.
Koskaan ei pidä raahata mukaan vastahakoista kaveria. - Vuosikymmeniä kulken
Minulla oli kaveri joka oli alkoholisoitunut niin että oli mennyt työpaikka, perhe ja asunto. Asui siltojen alla. Omien sanojensa mukaan oli päätoiminen juoppo.
Lähti Lappiin, osti parin viikon muonat. Kun se pari viikkoa oli mennyt kairassa tuli kylille ja osti lisää ruokaa. Tapasi myöhemmin siellä naisen jonka kanssa tuli toimeen ja jäi sinne.
Jos osaamista ja sopivat välineet niin mikäs siinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956818- 1592006
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢491083Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991045Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41909