Linux on tieteellinen ihme!

Jos jollakin auton valmistajalla olisi 0,76% osuus kaikista markkinoista ja sillä olisi vielä 250 eri mallia, mitäs siihen sanoisitte?

Ei taitaisi onnistua! Siinä mielessä linux on tieteellinen ihme. On suorastaan ihme, että se on yleensä pystyssä.

Melkein jokaisella linux-käyttäjällä on oma distronsa! Heh heh heh....
11100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

On niitä ainakin enemmän kuin sulla aivosoluja.

Äänestä

eläimiä ne on ne linkku-urpot, netistäkään eivät meinaa lähteä kulumallakaan ..

Äänestä

>...on oma distronsa!

Niin vaikeaa kun se onkin winu_fanin käsittää, distrolla ei ole väliä kun vähänkin osaaminen vähänkin karttuu.

Äänestä
  • Ai, ne ovatkin samanlaisia? Minä kun luulin, että ne eroaisi jotenkin toisistaan, mutta nehän ovatkin sitten samanlaisia!

    Kukahan niitä oikein jaksaa aina vain uusia veivata - mahtaa olla kivaakin touhua....

    Äänestä

Linux-yhteisössä on vapaus luoda ja kehittää. Jokainen saa muokata itselleen sopivan jakelun ja jakaa sitä täysin ilmaiseksi ja vapaasti muillekin. Ketään ei pakoteta yhteen ja samaan muottiin. Linux-distroja on olemassa hyvin hyvin moneen eri käyttöön, erilaisin työkaluin varustettuna.

250 jakelua on siis 250 pääsarjan jakelua, niistä jokaisesta on olemassa suuri määrä evoluutioversioita joita on kehitetty eteenpäin tai eri suuntaan kuin alkuperäinen jakelu.

Android ja Ubuntu johtavat suvereenisti yleisimpinä jakeluina.

GNU/Linux-lisenssin hienous on se, että saat ethdä jakelulle ihan mitä haluat niin kauan kuin jaat lähdekoodin sen mukana. Saat käyttää vapaasti toisten tekemiä komponentteja, saat luoda uusia vapaasti ja liittää ne jakeluusi. Saat jopa tehdä ytimeen muutoksia kunhan Torvalds tai hänen luotettunsa ne hyväksyvät.

Äänestä
  • Kuinka moni linux-hihhuli osaa muuta, kun käydä hakemassa sen almun sieltä sossun tiskiltä ja pian takaisin "kierrätyspöydän" koneelle valehtelemaan lisää osaamattomuuttaan sodat sivulle ?

    Äänestä

  • Voihan vitunnäköinennenä ! Kyllä se tieto ja taito on samaa, kun käyttäjien promillet, siis 0.76% !!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • ha ha ha ha ha ha ha kirjoitti:

    Voihan vitunnäköinennenä ! Kyllä se tieto ja taito on samaa, kun käyttäjien promillet, siis 0.76% !!!!!!!!!!!!!!

    Katsoit peiliin ja kirjoitit tekstisi.

    Äänestä

  • Linuxien osuus voi olla mitä vaan - se riippuu, miten se lasketaan! Eiköhän se 0.76% ole kuitenkin se totuus!

    Minä olen esim. ladannut näitä "tubuttimia" n. 30 kertaa (eri versioita) ,mutta ostanut vain kaksi Windowsia!

    Kyllä tuosta laskemalla saisi vaikka mitä lukemia, mutta totuus on, että käytän vain ja ainoastaan Windowsia!

    Äänestä

Linuxilla on kymmeniä miljoonia käyttäjiä. Suurin osa ihan tavallisia tietokoneen käyttäjiä, samalla tavalla kuin windowsillakin.

Monet myös käyttää sujuvasti molempia käyttiksiä. Siinä filosofia johon moni tämän palstan pentti ei kykene unissakaan. Ne käyttikset voi olla samalla koneella ihan sulassa sovussa.

Itse buuttaan mieluiten Ubuntuun koska en hirveesti jaksa askarrella virustorjunnan ja muun turhan kanssa. Haluan vain käyttää konetta. Windowsia käytän silloin tällöin lähinnä parin ohjelman takia joita ei linuxilla saa toimimaan edes winella.

Äänestä
  • Minulla on juuri päinvastoin!

    On niin paljon toimimattomuuksia siinä tubuttimessa, etten viitsi vähän väliä käynnistää uudelleen Windowsin puolelle, vaan aloitan jo sillä!

    Ei tartte kuin tulostaa jotain, niin se on siinä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tosi hauskaa..... kirjoitti:

Jos jollakin auton valmistajalla olisi 0,76% osuus kaikista markkinoista ja sillä olisi vielä 250 eri mallia, mitäs siihen sanoisitte?

Ei taitaisi onnistua! Siinä mielessä linux on tieteellinen ihme. On suorastaan ihme, että se on yleensä pystyssä.

Melkein jokaisella linux-käyttäjällä on oma distronsa! Heh heh heh....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu