Vessaongelmat 9 vuotiaalla tytöllä

kikka------

Tytöllä alkoi koulun viimesellä viikolla tihenevä vessassa ravaaminen ja nyt viimein kertonut ettei aina saa pissatuksi vaikka hätä oiskin. Ei kuulemma kirvele eikä satu mihinkään,usein vaan pissattaa vaikka just ois käynyt.
Tämä on nyt siinä määrin alkanut pelottaa häntä että loman aikana on halunnut pysytellä vain kotona, vieraammissa paikoissa ei kovin helpolla kuulemma pissa tule,eikä aina kotonakaan,vaan vaatii muutaman kerran ramppaamista.

Harmittaa kovasti tytön puolesta,kun häntä selvästi jännittää nyt tämä vessaongelma ja sehän taas saa kierteen aikaiseksi. Muakin jännittää jo valmiiksi että miten kun koulu alkaa mahtaakaan tytölle käydä.

Onko kellään kokemusta vastaavasta? Ja antaa vähän apuja?

4

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äi-ty-li

      Siis et sitten aio viedä tyttöä lääkäriin! Pissatulehdushan tuo on, vaikka kirvelyä ei olekaan.

    • gdjgkjhjölkkö

      Ei kai juo kokista? Mulla kolajuomat ärsyttää rakkoa jotenkin ja joudun ravaamaan vessassa alvariinsa.

    • ....................

      Minulla ainakin se oli diabeteksen alkuoireita...

    • Hopi hopi lääkäriin.

      ...jos kenelläkään on avauksen kaltaisia oireita.

      Ensimmäisenä tulee mieleen virtsatietulehdus. Itselläni ainakin oireili juuri tuolla tavoin. Ei kirvelyä, ei vatsakipua, virsaaminen ei vain onnistunut. Vein virtsanäytteen labraan ja samana päivänä sain vielä lääkkeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      127
      5289
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      189
      4986
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3474
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      108
      2998
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      25
      2341
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      239
      1789
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      3
      1410
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1364
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1345
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1065
    Aihe