Tässä on nyt käytetty 4 kk pelkästään D7 KDE järjestelmää ja enempään ei voi olla tyytyväinen.
Yks pieni ongelma.... Kuuntelen paljon musiikkia ja äänet räpsyy, kuin huonokuntoisissa LP-levyissä.
Näkyy VLC hoitavan äänet oletuksena. Olenkin VLC-soittimella katsellut ja kuunnellut kaiken tarvitsemani.
Ainut ongelma on tuo räpsyminen/pätkiminen äänen osalta.
Onko muilla samaa ongelmaa? Systerin koneella sama homma, mutta vielä pahempi.
Musiikissa käytän vain Flac muotoa ja muita en ole kokeillut.
DVD-leffat toistuu ihan OK. Sen mitä asema pysyy perässsä. Ihan toimii!!!
Musat (Flac) on Ulkoisella kiintolevyllä, mutta pätkii ihan miltä formaatilta kuuntelee.
Tiedän että ei ole valmis versio. Gstreamer on itellä aina toiminut. Miksi VLC? Fedora houkuttaa, mutta päivitysten jälkeen pitää kone saada tarvittaessa päällekin. apt-get on parempi.
Debianin KDE on... Toimii... mutta...
Debian 7 Wheezy KDE käyttö/testailu...
13
379
Vastaukset
- e{cUv<X|
Joskus aikoinaan tuli KDE:tä käytettyä. Silloin Arts oli ronkeli ja sen kanssa oli kaikenlaista hässäkkää. Olisikohan vanhat tavat palanneet?
- Fedora-käyttäjä
>>Fedora houkuttaa, mutta päivitysten jälkeen pitää kone saada tarvittaessa päällekin.
- Nichya
Ongelma on VLC puolella selvästikin. Kaffeine soittaa musan kunnialla alusta loppuun ilman räpsyjä tai pätkimisiä.
Taitaa Debian pysyä kuitenkin pää käyttiksenä. Fedora saa jäädä testailuun. Kokeiltu on moniakin, mutta aina Debianiin palanut. It's simply works! - Nichya
Asensin Debian 7 Wheezy:n uudelleen. Muutama bugi lähti sen myötä. Esim. "nepomuk sopraano virtuooso" mikä lie, ei valita enään puuttumista ja VLC soittaa äänet jo aika OK. Ei oikein hyvin vieläkään.
Uusi ongelma on, että paneelissa on oletuksena nuo Dolphin ja Konqueror kuvakkeet. Sellaiset pikku myltyt paneelissa.
Nuo kun poistaa paneelista, niin ne ilmestyy joka käynnistyksen yhteydessä AINA takas paneeliin.
Kuvaa voin tarvittaessa laittaa kunhan pääsen omaan koneen ääreen ;)
Niin siis 9 vuoden Gnomeilu johti KDE SC 4 käyttäjäksi, jota rakastan! ;) Eli kyseessä on KDE.
Miten saa nuo 2 kuvaketta pysyvästi pois paneelista? - Nichya
Nyt olen kotona. KDE on jotain mistä tykkään. Paljon kunnollisia ja toimivia ohjelmia. Saa myös itse päättää miten muokkaa järjestelmän ulkoasua... Itse pidän aika KDE oletus jutuista, mutta jotain poistan paneelista ja lisään sinne omaa.
Tämä on mitä haluan: http://aijaa.com/0027810456169
Tämä on se mitä saan, kun sammutan koneen ja käynnistän uudelleen. Joka kerata ihan saama juttu :( http://aijaa.com/0016310456192
Ärsyttävä bugi/ominaisuus... Saako sitä kuriin vai odotellaanko tulevaisuuteen?
Juu tiedän, että D7 ei ole valmis. Valmis se on moneen muuhun distroon verrattuna...- Nichya
Lisäksi tuo kello ei kävele oikein. Sitä saa itse säädellä että kävelee oikein. Mulla "OLI" W7 toisella kiintsarilla dvd-leffojen kopsaamista varten ja se sekoitti aina kellon miten sattuu.
Nyt Windööts on pyyhkäisty toiselta levyltä ja koneeseen ei tartte vaihdella kiintsareita, niin kello on pysynyt syht kondiksessa.
Ya ljublju tebya DEBIAN!!! (Minä rakastan sinua DEBIAN!!!) Venäjää. En osaa paljon, mutta raksastan sen maan musiikki kulttuuria. Pure Finnish Guy ;)
Nichya = No one = Ei kukaan. - Nichya
Nichya kirjoitti:
Lisäksi tuo kello ei kävele oikein. Sitä saa itse säädellä että kävelee oikein. Mulla "OLI" W7 toisella kiintsarilla dvd-leffojen kopsaamista varten ja se sekoitti aina kellon miten sattuu.
Nyt Windööts on pyyhkäisty toiselta levyltä ja koneeseen ei tartte vaihdella kiintsareita, niin kello on pysynyt syht kondiksessa.
Ya ljublju tebya DEBIAN!!! (Minä rakastan sinua DEBIAN!!!) Venäjää. En osaa paljon, mutta raksastan sen maan musiikki kulttuuria. Pure Finnish Guy ;)
Nichya = No one = Ei kukaan.Karsee kun tulee kännissä nakattua ihan mitä sattuu sekaan. Tuo paneelin pikakuvake ongelma pysyy, on sitten selvä tai känässä.
- no tota...
Nichya kirjoitti:
Karsee kun tulee kännissä nakattua ihan mitä sattuu sekaan. Tuo paneelin pikakuvake ongelma pysyy, on sitten selvä tai känässä.
Piilota paneeli? Turha sitä koko ajan on katsella ja hiirtä liikuttamalla sen saa näkyviin.
Siistimpi työpöytä:
http://aijaa.com/0047410456855
- Nichya
Ihan hieno sulla siellä :)
KDE vaan on sellainen värkki, mitä voi muokata mieleisekseen ihan miten vaan haluaa, piilottelematta mitään palkkeja jne... En sanonut pahalla.
Nyt ei vaan tuo paneeli ota toimiakseen. Eihän tuo iso vika ole. Poistaa joka käynnistyksen yhteydessä, nuo kaksi ylimääräistä kuvaketta, jos häiritsee.
Testing on aina testing. Mä vaan, että jos joku muu on paininut saman kanssa ja löytänyt kiertotien, niin...
Uudelleen asennus sai Nepomuk sopraano virtuoso lässytyksenkin loppumaan. Jokin työpöytähaku juttuun liittyvä. Pois otan ne muutenkin. Ei vaan ole pystynyt... Ilmeisesti jokin häiskä halusi tehdä vapaata muutosta pakettiin ja sen takia oli retuperällä. Googlesta jostain luin...
Systerille se jäi. vaikka päivitetty on. Asennanko siskolle uudelleen vai voinko kopsata asetukset omalta koneelta? Eihän toi iso vaiva ole, mutta vie käynistys aikaa aika v.i.t.u.n. paljon.
Lublju tebya! Olette rakkaita! (Ihan suomalainen olen, ainakin 4 polven tarkistuksella)
Rakastan Venäläistä musiikkia. Aika usea suomalainen iskelmä hitti on alunperin venäläinen ;)
Kuuntelen paljon myös Suomalaista musiikkia, mutta se on nykyään sielutonta. En selitä sitä sen enempää. Suomalainen musiikki on mahtavaa METALLINA!!!
Venäläiset artistit tekee yleensä kaiken itse, JOPA NUORISOKIN!!! ja niiden ei tarvitse tulla kuuluisaksi toisten biiseille. Uhuu nyt tuli hitti, kun nakattiin suomalaiset sanat....
Tää täti ainakin tekee itse kaiken. Kuulostaa jopa mieheltä välillä ;)
http://www.youtube.com/watch?v=GnS2G7SPJxU&feature=related
Ihan mikä vaan musa maistuu, kunhan se on tehty sydämellä. Valmiiksi pureskeltu huttu ei oikein uppoa... - gfhfgh4545
Kokeile poistaa task manager widget ja ne kaksi kuvaketta alapaneelista ja sen jälkee lisää task manager uudestaan sinne, jotenkin noin se meni, en tarkasti muista. On ihan yleinen KDE:n bugi eikä koske pelkästään Debiania.
- gfhfgh4545
Tein vielä testin ja kyllä se noin meni. Eli poista tehtävienhallinta widget paneelista ja lisää se uudelleen niin pitäisi ongelman kadota.
- miksuh-
Itse en ole vielä jaksanut edes kokeilla Wheezyä, koska viimeeksi asiaa alkukesästä tarkistaessani julkasukriittisiä bugeja näytti olevan ihan liikaa. Squeeze toimii hyvin ja olen siihen tyytyväinen, eli en näe tarvetta rynnätä päivittämään tässä vaiheessa. Lisäksi kännykkäsovellusten kehitystä varten tarvitsen vakaan ongelmitta toimivan käyttiksen ja en siksi viitsi alkaa ottamaan riskiä, että päivitys testingiin särkisi jotain.
Teen kyllä varmaankin syksyn aikana ekan testiasennuksen, ihan uteliaisuuttani. - Nichya
Nyt on ääni ongelmat saatu päivitysten yhteydessä korjattua. Eli äänet toimii nyt oikein.
Koko distro toimii oikein hyvin. KDE työpöytä siis käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489