monet opettajt menee kesäksi kouluun jotta rahan tulo ei lopu!! Avustajat jää ilman kesäpalkkaa.
Sitten kun alkaa koulu, opettajat jää taas lomalle!!! Onkieroa peliä on tottatosiaan!
Siitä systeemistä tulisi luopua, mutta opet pistää hanttiin,. Mitä järkee on olla töissä kun ei ole lapsiakaan siellä??? Heh.. sitten vaan uutta lasta pukkaamaan hoitovapaalla alkuvuodeksi, jotta tulee taas täydet äityspäivärahat!
Nyt käsitän, miksi monet valitsee opettajan ammatin, ja pysyy siinä, pitkät lomat, avustaja joka tekee työt, lyhyet päivät, paljon päivässä vapaata ja taukoja, sekä liikan suuri palkka työtä kohden, ja tämä äitiyslomaajan palkkasysteemi!!! Hm hm... onneksi tuli esille.
Telkusta tuli ohjelma et
2
78
Vastaukset
- 22
1. Opettajalla ei ole lomaoikeutta. Muut ammattiryhmät voivat pitää kesälomansa äitiyslomansa päätyttyä, opettaja ei. Siksi opettaja voi palata kesäajaksi työsuhteeseen.
2. Jos viranhaltija ei palaa kesäksi virkaansa, palkkasumma jää 90% tapauksista maksamatta myös sijaiselle.
3. Avustajat jäävät ilman kesäpalkkaa siksi, että he saavat koko palkkansa käteen lukuvuoden aikana. Opettajan palkasta osa on ikäänkuin jemmassa työnantajalla, ja työnantaja sitten maksaa jemmaan jääneet rahat kesällä.
4. Avustaja ei tee opettajan töitä vaan omansa. Kyllä koulussa on töitä ihan jokaiselle käsiparille.
5. Opetustunteja ei luokanopettajalla ole viikossa vähimmillään kuin 24. Lisäksi palkkauksessa huomioidaan 3 yt-tuntia, oli esim. kokouksiin tarkoitettua tuntia/vko. Suomalaisen tutkimuksen mukaan keskimääräinen työntekijä tekee oikeasti töitä n. 5h kahdeksan tunnin päivästä, eli siis n. 25 h/vko. Vaikka opettaja ei korjaisi yhtään koetta, soittaisi yhtään puhelua, vastaisi yhteenkään sähköpostiin, valmistelisi yhtään tuntia tai hankkisi yhtään langan- tai laudanpätkää oppilastöitä varten hän siis tekee enemmän töitä työpaikallaan kuin keskimääräinen suomalainen työntekijä (Facebook-aikaa ei laskettane työnteoksi).
6. Lopultakin kyse on vain ammatinvalinnasta. Toisilla työntekijöillä on toisia etuisuuksia (kuten työkännykkä, autoetu ja yksityisyys), joita opettaja voi sitten puolestaan kadehtia. Onneksi meillä on edes tämä kesäloma :) - unet karanneet
Juuri näin. Ja mikäpä se estää opettajan uran valitsemista... tervetuloa vaan töihin. Ei se ihan helposti leipä lähde tässäkään hommassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663