Nyt löytyisi Nokialle tai muillekin sauma josta varmasti tulisi menestys. Käsittääkseni vielä ei ole markkinoilla televisiota jossa on vakiovarusteena internetyhteys. Tarkoitan lähinnä sitä,että laite on helppokäyttöinen, ei vaadi mitään lisälaitteiden asennusta vaan toimii kuin televisio. Kaukosäätimellä mennään kanavalle internet ja näppäimistö langaton tai niin kehitetty kaukodäädin jolla toiminnot hoituvat.
Hinta televisiolle tulee olla kohtuullinen jotta joka kotiin se voidaan hankkia.
Tiedän että joihinkin televisioon saa internetyhteyden, mutta nyt kehittämään parempaa mallia. Vastustusta varmaan löytyy tietyiltä tahoilta, mutta nopeat syövät hitaat.
Menekki olisi taattu. Tämä lyhyesti maalaisjärjellä ajateluna.
Insinöörit ovat osaavaa porukkaa. Jään odottamaan vastauksia.
koska markkinoille joka kodin tv jossa on internetyhteys
7
65
Vastaukset
- oishase
Eikös se smart tv mitä paljon jo mainostetaan niin ole sellainen internet tv. Tosin aika kallis taitaa olla.
- .
televisio on yhä harvemmassa kodissa. televisio-ohjelmia ei katsota kaikissa kodeissa ollenkaan.
netti sovelluksineen soveltuu televisioon hyvin rajoitetusti, se palvelee lähinnä rajallisia televisionkatsojaryhmiä.- mlij
Miten niin soveltuu rajoitetusti? Viisaat insinöörit varmasti osaavat kehittää toimivat selaimet. Enkä usko että televisio on yhä harvemmassa kodissa. Televisioiden määrä vaan lisääntyy kunhan saadaan siihen liitettyä enemmän oheistoimintoja.
Aivoriihet vain toimimaan, kyllä ideoita syntyy. - toimiijonyt
mlij kirjoitti:
Miten niin soveltuu rajoitetusti? Viisaat insinöörit varmasti osaavat kehittää toimivat selaimet. Enkä usko että televisio on yhä harvemmassa kodissa. Televisioiden määrä vaan lisääntyy kunhan saadaan siihen liitettyä enemmän oheistoimintoja.
Aivoriihet vain toimimaan, kyllä ideoita syntyy.HDMI-piuha PC:ltä TV:hen, langattomat näppäimistö ja hiiri. Siinä se.
- mlij
toimiijonyt kirjoitti:
HDMI-piuha PC:ltä TV:hen, langattomat näppäimistö ja hiiri. Siinä se.
Ei mitään piuhojen yhdistelemisiä, vaan tuotteen on oltava helppokäyttöinen, sellainen joka palvelee televisiona ja tietokoneena ilman minkäänlaisia lisäpiuhojen laittamista. Laitteen pistoke seinään ja käyttämään.
- kelaaite
mlij kirjoitti:
Ei mitään piuhojen yhdistelemisiä, vaan tuotteen on oltava helppokäyttöinen, sellainen joka palvelee televisiona ja tietokoneena ilman minkäänlaisia lisäpiuhojen laittamista. Laitteen pistoke seinään ja käyttämään.
"Laitteen pistoke seinään ja käyttämään."
Kumoat omat halusi. Onhan siinä toki 1 piuha vähemmän.
- Hmm...
Jotta saisi tietokoneen toimimaan TV:ssä, on telkkarissa oltava WLAN-yhteys, jonka kautta otetaan yhteys nettiin liittämällä TV tietokoneen internetyhteyteen langattomasti. Siten toimivat nykyiset nettitelkkaritkin. Ei ole eikä tule telkkaria, johon voi asentaa SIM-kortin suoraan, niin että se olisi suorassa yhteydessä nettiin. Ainakaan ihan lähivuosina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1382091
- 1211445
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3331223Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401180IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31151Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni641150- 1411129
- 491089
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470957Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98955