Kokkolan keskusta tyhjeni siksi, että liikkeiden yhteydessä ei ole ilmaisia eikä edes maksullisia parkkipaikkoja autoileville asiakkaille liikkeessä asioinnin ajaksi. Onko poliitikkojen toive se, että keskustan liikkeet lopettavat/kuolevat? Mihin hienot frouvat sitten vievät muualta tulleet vieraansa? Minimaniin, Terraan, Erkin Halliin? Keskustan pikkuliikkeiden omistajat ovat todellisessa hädässä! Nyt ei enää leikitä. Isoltakadulta lopettaa moni lopettaa lähiaikoina eri verukkeilla.
Itsekin kierrän keskustan kaupat kaukaa, joissa ei ole autolle ilmaista pysäköintiä. En minä, eikä kukaan muukaan lähde kävelykadulle kävelemään. On varmasti monia kaltaisiani, jotka tekevät näin. Onneksi vielä löytyy muutama kauppa keskustasta, joiden pihaan voi auton jättää kiekolla varustettuna ja sitten käydä asioimassa. Ei nykyihminen raahaa ostamiaan tavaroita pitkin katuja jonnekin periferiaan autonsa luo, ja vielä perheensä kanssa.
Keskusta kuolee nykyisellä politiikalla ja suuntauksella takuuvarmasti. Kenen etu se on?
Itsekin kierrän keskustan kaupat kaukaa, joissa ei ole autolle ilmaista pysäköintiä. En minä, eikä kukaan muukaan lähde kävelykadulle kävelemään. On varmasti monia kaltaisiani, jotka tekevät näin. Onneksi vielä löytyy muutama kauppa keskustasta, joiden pihaan voi auton jättää kiekolla varustettuna ja sitten käydä asioimassa. Ei nykyihminen raahaa ostamiaan tavaroita pitkin katuja jonnekin periferiaan autonsa luo, ja vielä perheensä kanssa.
Keskusta kuolee nykyisellä politiikalla ja suuntauksella takuuvarmasti. Kenen etu se on?
Vastaukset 74
Vanhimmat
just niin ja varsinkin kun typerä mukulakivikatu on mukamas kävelykatu, jossa on hankala kävellä ja kun vielä kaljajuottolat ovat keskellä katua.
Kokkola on Suomen ainut kaupunki jossa terassin saa rakentaa keskelle katua.Naurettavaa touhua.Koko city vouhotus joutavanpäiväistä!
on nykyisin Heinolassa.On tilaa parkkeerata,ja ihmisiä on kuin muurahaisia.Kuka perrkele viittii siellä kusenhajuisessa sokoksenmäessä enääån tallustaa?
JA PAS..T,JOS EI JAKSA KÄVELLÄ PYSYKÄÄ KOTONA,TAI VAIHTKAA KAUPUNKIA!!!
Ei kannata pysyä kotona, vaan paras on valita mikä itselleen sopii. Kaikille löytyy Kokkolasta hyvä vaihtoehto.
Sekö on hyvä vaihtoehto, että keskustasta loppuu liikkeet? No, jos ei kaikkien asukkaiden, niin kaupunginpäättäjien.
Keskusta on tuhottu ja tehty asiointi täysin mahdottomaksi ainakin pienten lasten kanssa. Kyllä jää extempore käymättä. Kirjastokin on mahdotonta saavuttaa. Muutenkin rumin, epäkäytännöllisin ja täysin väärä sijainti.
Kaikki ei halua viettää aikaa "kaupunkilaisten toisessa olohuoneessa" vaan käyvät NOPEASTI asioilla, mikä on tehty Kokkolan keskustassa mahdottomaksi.
Jos olisin keskustan yrittäjä, suunnittelisin kyllä muuttoa paremmille paikoille missä niitä potentiaalisia asiakkaita voisi olla.
"Kirjastokin on mahdotonta saavuttaa. Muutenkin rumin, epäkäytännöllisin ja täysin väärä sijainti."
--No johan on mahdoton saavuttaa. Siinähän on helkkarinmoisen iso parkkipaikka ihan vieressä. Eikö jaksa tietä enää ylittää... ?
-Rumin? No enpä sanoisi noinkaan ja muistaakseni paikan desingnissä säästettiin pitkä penni kun silloinen virkamies piirteli putiikin tuntitöinään. Muistanenko oikein?
-Epäkäytännöllisin? No ei nyt ihan noinkaan. Kaikkihan siellä toimii ihan kuin pitääkin. Mikä siellä nyt niin epäkäytännöllistä on?
-Väärä sijainti? No ei varmasti. Siinähän se on kaiken kansan keskellä.
Taitavat kokkolalaiset olla niin markettikansaa, ettei auta muuttaminenkaan. Suuri ja mahtava vaan paisuu ja lihoo ja laajentaa ja jakaa jopa 5 % bonusta 900@ ostoksesta.
Keskusta on tukittu niin, että sinne ei viitsi mennä ollenkaan. Mitä ei marketeista ja Heinolan alueen liikkeistä saa, tilaan netistä. Ei tule käytyä keskustassa enää ollenkaan. Sama kun laittaisivat muurit ympäri asti ja portit kiinni samantien kun kulkuyhteydet on jo tukittu. Heinolan alue on uusi keskusta. Kaupunki on jäänyt sivuun.
Enpä minäkään ole käynyt keskustassa kuin joskus kapakoissa. Keskustassa on hidasta liikkuakin.
Hyvin sanottu. Juuri näin minunkin mielestäni. Pikkukauppiaita käy sääliksi.
Melkosta ruikuttamista, onko jossain kaupoissa maksullinen pysäköinti, missä?
Kokkolan "ydinkeskusta" on liian hajautettu. Kauppatori ja keskustan liikeet ovat liian kaukana toisistaan näin pienessä kaupungissa. Torille parempi paikka olisi Anttilan ja kirjaston vieressä oleva parkkialue. Mallia pitäisi hakea Vaasasta missä parkkialue on torin alla ja "kaikki" sen ympärillä.
Huoh... Kokkolan keskustaan kun lähtee asioille ehtii tunnissa tehdä kaikki shoppailut. Ja liikketkö muka liian kaukana? Olisihan Chydeniasta toki voinut tehdä 10-kerroksisen ja ahtaa kaikki liikkeet sinne. sitten valitettaisiin kun muualla kaupungissa on tyhjää jne. Kokkolalaiset osaa ruikuttaa
Kyse ei ollut siitä ettenko jaksaisi kävellä keskustan liikkeisiin Anttilan tai Halpa-Hallin parkkitaloista jne. Vaan siitä, että näillä kävelykaduillahan on yritetty tehdä ns. kävelykeskustaa ja yritetty keskustaa eläväisemmäksi.
Minä haluaisin elävää ydinkeskustaa, siis sellaista missä on ihmisiä terassilla ja torilla porukkaa muulloinkin, kuin keskiviikko iltaisin jne. Vaasassa homma on osattu hoitaa jo kauan sitten. Siellä kaikki on torin ympärillä ja torilla on helppo järjestää kaikenlaisia tapahtumia, kun se tavoittaa ihmiset.
gissa selkeästi... Rivien välistä voi jo lukea, että asut väärässä kaupungissa. Jos halaut eläväistä kaupunkia, sellaisia ovat yliopistokaupungit, joista löytyy nuoria ja nuorekkaita ihmisiä joka illaksi keskustoihin. Tokihan keskustalla voi tehdä mitä tahansa, mutta entäpä asukkaille? Tämä on pieni kaupunki. Opiskelijat tulevat tänne syksyllä.
HUOH, onkohan Vaasa hieman isompi paikka kuin Kokkola? Siellä riitääisi ihmisiä vaikka terassipaikat olisi astetta heikommat, samaa ei voi sanoa Kokkolasta vaikka mitä tehtäisiin. Koita ymmärtää että vertailet pientä Kokkolaa ihan eri koko luokan kaupunkeihin. Sitä paitsi, kuinka vanha oikein olet? "Minä haluaisin" -aloitukset kielii keskinkasvuisesta...
Vaasa on toki "hieman" isompi paikka, kuin Kokkola, mutta ihan oikeasti vain hieman. Jos luulet minun vertaavan Vaasaa ja Kokkolaa, niin mihinkähän ne Kokkolan päättäjät sitä sitten vertaavat, kun ovat kävelykeskustansa luoneet?!
Pointtini onkin se, että Kokkolan kokoiseen pieneen maalaiskaupunkiinkin saadaan elävä ydinkeskusta, kun sijoitetaan tori, kauppakeskus, kahvilat ja ravintolat lähelle toisiaan eikä sirotella niitä ympäri kaupunkia. Nythän tori on kaukana kävelykeskustasta, kun se pitäisi olla esim. Anttilan parkkipaikalla tai Niemen tyhjällä tontilla.
Asukasluvultaan Kokkola on pieni, mutta kaupat vetävät maakunnista paljon väkeä ja jos osakaan näistä saataisiin jalkautumaan keskustaan, niin olisihan meillä eläväinen tori ja kahvilakulttuuri.
Käytin Vaasaa vain hyvänä esimerkkinä siitä, kuinka kätevästi kaikki kauppakeskukset ym. on saatu kätevästi torin ympärille. Jos Vaasaan ei voi verrata, niin vertaa sitten Pietarsaareen! Sielläkin on osattu homma hoitaa Kokkolaa paremmin.
Torin paikka on historiallinen ja siihen lähelle ei valitettavasti ostoskeskukselle ollut enää tilaa, ellei kaupungintaloa tmvs. rakennusta laitettaisi nurin. Ei Kokkolan ongelma ole hajanaisuus, kaikki on täällä riittävän lähellä ja keskusta mukiinmenevä. Asukasluku on vain pieni, jotta ihmisiä riittäisi joka päivä tungokseksi asti keskustaan. Ja mikä tärkeintä: TAPAHTUMIA ei ole tarpeeksi. Nehän ihmiset saa liikkeelle.
PS: Kokkolalaiset eivät ole koskaan käyneet paljon kahviloissa. Vastahan tänne on kahviloita vuosien varrella perustettu. Siihen tapakulttuuriin kuin Jklssä ja muissa yliopistokaupungeissa, että lähdetään keskustaan hengailemaan on veilä matkaa, sillä täällä on vähemmän nuoria ja nuorekkaita ihmisiä kuin nyt esim. tuossa mainitsemassasi Vaasan kaupungissa. Ja toki, jos olet varma näkemyksistäsi, kirjoita ennemmin vaikka Kepariin tai suoraan päättäjille, niin viestisi ja ideasi menevät paremmin perille.
KOKKOLA EI OLE MAALAISKAUPUNKI VAAN OIKEA KAUPUNKI! nIVALAA JA KANNUSTA VOISI SANOA MAALAISKAUPUNGIKSI. kEKSIKÄÄ TAPAHTUMIA, SITTEN IHMISET LÄHTEVÄT LIIKKEELLE. PAITSI LUULENPA ETTEI KAUAN TARVITSE ODOTELLA: KUN HELTEET TULEVAT, TERASSEILLA ON LUONNOLLISESTI ENEMMÄN PORUKKAA JA ALEAIKOIHIN MYÖS MAALAISKUNNISTA PUKKAA PORUKKAA. TÄMÄ EI TEITENKÄÄN RIITÄ SINKUILLE JA MUILLE ISOMMASTA KAUPUNGISTA HAAVEILEVILLE. ÄLKÄÄ SURKO: KUN KUMPPANI JOSKUS LÖYTYY, ETTE KAIPAA KOKKOLAN KESKUSTAAN.
Puhut asiaa. Olemme asuneet perheeni kanssa pitkään Kokkolassa, emmekä viihdy hyvin. Kokkolan keskusta ei ole toimiva, eikä viihtyisä, niin kuin sanoit. Se on nimenomaan liian hajautettu ja on harmi, että torin ympärille ei ole saatu kehitettyä enempää mitään, niin kuin monissa muissa kaupungeissa. En vertaa Kokkolaa pelkästään isompiin kaupunkeihin, vaan esimerkiksi Mikkeliin, joka on melkein samaa kokoluokkaa. Mikkelissä on kuitenkin erittäin eläväinen keskusta, paljon ihmisiä usein liikkeellä, tori on toimiva vilkas keskus USEANA päivänä viikossa, terassit on sijoitettu hyvin. Kaiken kaikkiaan siellä näkyy enemmän ihmisiä.
Miksikö asumme sitten Kokkolassa, kun emme täällä viihdy? Sen vuoksi, että puolisoni ei ole vielä saanut töitä mistään muualta, ikävä kyllä. Mutta varmasti ennen pitkää pääsemme muuttamaan :)
Sen jälkeen kun Tehtaankatu suljettiin kävelykaduksi, on keskikaupungilla mennyt kaupallisesti kaikki piekleen. Tehtaankatu oli vilkkain ja tärkein kulkuväylä.
Halutaan kovasti, että maakunnasta tulee ihmisiä ostoksille. Suljetaan kadut, ettei kukaan pääse lähellekään ja jos johonkin onnistuu parkkeeraamaan, niin Parkkipirkko iskee heti, niin eipä tule toista kertaa. Seuraavaksi suunta Ylivieskaan.
Turha ehdottaa, että vie Chydenian parkkihalliin. Eihän sinne sovi edes tavallinen auto saatikka sitten vähän isompi.
Kuulkas: Kokkolassa saa auton aika lähelle keskustaa ja vieläpä parkkimittarilla moneksi tunniksi. Esim. Turussa tai Jyväskylässä tmvs. kaupungeissa ei toivoakaan näin hyvistä parkkipaikoista. Myös Pietarsaaressa joutuu auton jättää yhtä lailla vähän kauemmaksi kuin metrin päähän kaupasta. Ehkäpä Kokkola on vain pieni kaupunki ja ihmisiä ei riitä joka kauppaan? Taantuma se näkyy täälläkin.
Kyllä saavutettavuus olisi aika tärkeä asia, jos miettisin liikkeensijaintia. Menisin sinne yrittämään missä ihmisiä liikkuu muutenkin. Ja missä on helppo poiketa. Esim. Chydeniassa kukaan jaksa kiertää hakemassa sokkeloista tarvitsemaansa.
Keskusta on tuhottu ja ajatellaan vain jotain tapahtumien järjestämistä. Kuitenkin ainut, joka vetää porukkaa on iltatori, syystä että sinne pääsee. Parkkipaikat on vieressä. Ei kaikilla ole kiinnostusta norkoilla jossain terassilla.
Rosson terassikin on keskitiellä. Miten ihmeessä tuollekin on voinut saada talveksi luvan? Siinähän yrität lastenvaunuilla kiertää ihan mistäpäin haluat. Ohi ei pääse. Ärsyttää tuommoinen tahallinen elämän hankaloittaminen tukkimalla kulkutiet.
Chydenian parkkihallin onnistuneisuus ei ole sama asia kuin keskustan viihtyvyys.
Kokkolan keskustan alasajo alkoi silloin, kun keskustaa aloitettiin muuttamaan kävelykaduiksi.
Hullunjen hommaa, saatiin 130000€ EU tukea, joka oli meidän veronmaksajien rahoja.
Kokkolan keskustan (kävelykatu alueitten) hoito ja huoltokustanukset ovat kasvaneet valtavasti ja nekin velkarahoituksella.
Luonnonmukaisesta keskustan alueesta on tehty väkisin typeryyden monumentti.
Kaikkia ei voi miellyttää ja kauneus on katsojan silmissä. Ja lopulta, Kokkola on vain pieni kaupunki. Ei ihmisiä riitä norkoilemaan keskustaan joka arki-illaksi.
Auto-painotteinen kävelykatu?
Näin pienessä kaupungissa ei todellakaan olisi tarvittu kaikkia keskustan katuja tunkea kävelykaduksi. Täys floppi. Rantakatukin olisi voinut olla rautatienkadulle asti autoille vapaa.
Minusta on kiva että on kävelykatu.
Ajatuksena kiva, mutta harva siellä kävelee!!!!
Ai, minä kävelen aina kun menen kaupunkiin. En tosin lähde varta vasten keskustaan kävelemään, mutta eihän se olekaan tarkoitus;D Sitä paitsi pikkulasten kanssa on paljon mukavampi lähteä keskustaan, kun kävelykadulla ei tarvitse katsoa niin perään ja pelätä koko ajan kaasuttelijoita.
Köyhät, ala-ikäset ja mummot kävelee
Jaa, vaikea on olla kävelemättä, jos johonkin kauppaan haluaa. Autollahan ei kuitenkaan pääse, enkä menisikään. Läskit ja huonokuntoiset on kävelykeskustaa vastaan. Ihanaa kesää sinullekin. Älä oita asioita liian vakavasti! ja ainahan voit muuttaa pois, jos Kokkola tympii.
..gille: Olethan itsekin ollut joskus alaikäinen ja tulet joskus olemaan vanhus.... IHME KOmmenttia pukkaa
Kyllä tarvitsee. Isollakadulla Itellan autot ajavat kaiken aikaa kahteen suuntaan, samoin mopot ja moottoripyörät (kiihdytysajot joka päivä). Kiinteistöihin jatkuvasti liikennettä. Taksit myös kuskaavat osuuspankin asiakkaita koko ajan ja tietenkin ne kansallispukuiset, joiden nimeä ei saa mainita. Polkupyörillä ajetaan myös ja tosi lujaa jalkakäytävillä kahteen suuntaan. Ja tietenkin kaupungin yms. huoltoajo sekä rakennusliikkeiden ajot.
MUTTA kaupunginherrat ovat saaneet kävelykatunsa. Kävelijöitä kylläkin tosi vähän.
Älä päästä lasta yksin.
Nöon paljon liikennettä ja vielä naristaan kuolleesta keskustasta? Johan meni pohja pois tältä keskustalta. Sovitaan nyt näin: keskustelu loppuu ja huomenna joka iikka lähtee keskustaan. Johan riittää entisten lisäksi poppoota! Make a peace!
Miksi no siksi, että kaupungin johtavat virkamiehet eivät ole syntyperäisiä kokkolalaisia.
Kuka typerä viettäisi aikaa kävelykaduilla, no jaa huoltomiesten on pakko huolehtia edes vähän siisteydestä ja kunnossa pidosta.
Olisivat laittaneet ne "kukkalaatikot" lasten hiekkalaatikoiksi olisi edes hiukan vilkkaampaa ja järkevämpää ajanviettoa.
Jaa kakaratko pitää vetää joka paikkaan meluamaan,vai !?
Kokkolinna sulkee ovensa kesäksi keittiöremontin takia... Ainin grilli on on historiaa, Lounas Ullakko lopetti, Becors Inn joutui lähtemään. Ei enää Peltopyytä, Koutosta, Peitson paikkaa. Tulee tosi nuiva kesä. Itse voi toki laittaa ruokansa, mutta eikö todellakaan kannata mikään ruokapaikka enään? Sisustusliikkeitä ja kampaamoja on toki Kokkolassa vaikka muille jakaa! Mustakarin hinnat on pilvissä ja Vanhan kaupungin ravintolan "menun" jälkeen voi mennä grillin kautta kotia,että olis kyllänen. Parasta suunnata Kalajoelle, Pietarsaareen tai Ylivieskaan ja mieluiten muualle kesä rientoihin, kuin kitukokkolaan!
Ei kai grillejä, lounaspaikkoja ja pizzeroita voi verrata Mustakariin tai Vanhankaupungin ravintolaan. Selvästikään kirjoittaja ei ymmärrä näiden paikkojen eroa. Mitä tulee parkkeeraukseen, se hoituu erittäin hyvin verrattuna suurempiin kaupunkeihin. Miksihän oululaiset eivät esim valita Rotuaaristaan. Siellä liikkuu ihmisiä kävellen ympärivuoden pakkasillakin ja kauppa käy. Kokkolalaiset valittaa muutenkin aina kun ei mukamas ole mitään tekemistä tai tapahtumia. Sitten kun jotain järjestetään, niin samat henkilöt jää kotiin. Eli kannattaisi katsoa peiliin ja ruveta käymään muuallakin kuin töissä ja automarketissa.
HUOH, eipä ole vaikea arvata kuka on tämän kirjoituksen takana. Sama elämäänsä kyllästynyt ämmä joka kirjoittelee muihinkin ketjuihin tähän aikaan. Pitäiskö varata aika lääkäriin varmuuden vuoksi.
Mitä te kitisette Kokkolan pienuudesta. Kokkola on maamme vanhimpia ja kuuluisimpia kaupunkeja. Suomessa lienee 109 kaupunkia ja Kokkola on kooltaan sijalla 22. Joten taakse jää melkoinen määrä "suurkaupunkeja", hah!
Jos Nirristadt räjäytettäisiin ja ruotsin kielen pakko poistettaisiin - ei vain kouluista, vaan kaikesta, niin Kokkolasta tulsi Suomen ehdoton "top-kymmenen".
Muuten sattuneesta syystä ilmoitan: Markettien (vast) parkkialueilla ei ole katuja eikä valtaväyliä. Joten oikealta tulevia on aina väistettävä paikoitusalueen parkkiruutujen välisillä AJOVÄYLILLÄ.
Olen asunut Tampereella, Oulussa, Helsingissä ja Jyväskylässä, toki suurkaupungeissa on valinnanvaraa, MUTTA se PALVELUKULTTUURI on Kokkolassa tosi tympeetä. Viimeksi asion vohvelikahviossa ja akka oli kuin myrkyn niellyt, siis omistaja! Varrmaan paha päivä. KOKKOLASSA EI OSATA PALVELLA ASIKKAITA ja siksi niin moni joutuu lopettamaan. Turha tulla selittämään, että "kannattaisi katsoa peiliin"... MAKSAVA JA TYYTYVÄINEN ASIAKAS ON KUITENKIN SE; JOKA LEIVÄN TUO PÖYTÄÄN....Ja kirjoittaja ymmärtää paikkojen eron, mutta sama "myttykulttuuri" yhdistää kaikkia paikkoja. Kun Vanhan kaupungin ravintolassa haluisi ottaa annoksen kanssa jotain eriäävää viiniä, mikä omasta mielestä sopii paremmin, on tarjoijoitten kommentit yllättäviä!
Kokeile Sannanrannalla Wanhaa Elbaa. Minun mielestäni kiva kesäravintola ja tosi hyvää ruokaa. Hinnat 7,50 - 25. Hieno ympäristö kaupanpäälle.
Entä Hickarö?
Siellä on nuoria opiskelijoita jotka palvelee hyvin, mutta nuo vanhat akat... HUH
Suomessa ei ole juuri suurkaupunkeja
Ja Kokko Baarissa oli hyvät jauhelihapihvit.
taas lataat hienoja mielipiteitäsi. Olet pessimisteistä pessimistein. Oikein murheellisten laulujen maan kantaemo.
Missä se on?
ihmeessä mullekin? Ainoat hyvät jauhelihapihvit on mummo laittanut ja noita haluisin niin maistaa.
Laajennetaan kaupunkikeskustaa Hickaröön päin. Tulisi merkin esille hyvin. Matkalle voisi suunnitella pyöräilyrastit!
Kokkolan keskusta tyhjeni siksi että ihmiset lähtivät mökeille, ovat lomalla eivätkä lähde keskustaan terasseille huonoilla ilmoilla. Tai muuten vain lama näkyy. Keskusta ei ehkä muutenkaan ole in, kun parhaat liikkeet löytyvät sen ulkopuolelta. Mutta siinä olet oikeassa, että keskustassa on poikkeuksellisen hiljaista.
JESS, tulin juuri keskustasta. Satoi vettä, niin kukaan ei ollut terassilla. Chydenian sisällä oli vipinää ja hyvännäköistä porukkaa. Lähtekää sinkut sinne!!!
Kokkola siitä outo paikka, ettei sunnuntaisin ole esim. kahvilat auki! Mene minne muualle "isoon" kaupunkin, niin siellä o sunnuntai-päivisin täysi meno päälä. Kokkola jotenkin sisäänpäin kääntynyt vanhoillinen kaupunki. Itse iloisesta itä-suomesta, siellä meno toista. Torielämäkin!
turiset. Iloisia ihmisiä on kaikkialla. Samoin elämään kyllästyneitä! Kummatkohan tälläkin palstalla pauhaa? Aina kirjoitetaan negatiivista asioista. Olisko Kokkolassa ja kesässä jotain myönteistäkin? Jaksaiskohan sitä lomalla vähän hymyilläkin?
Itse lähetin johonkin toiseen keskusteluun suunnitelmani Kokkolan iloisesta ja elävästä kaupunkifestivaalista ja se poistettiin!!! Ehdotus oli niin hyvä, että minut voisi valita vuoden kokkolalaiseksi nimimerkillä anonyymi nettikirjoittaja, ellei illuminati ole nyt kopsannut ideaani ja ota siitä kunniaa itselleen.
Lähtölaskenta liikkeiden osalta alkoi. Sisustusliike Spice aloitti loppuunmyynnin. Huomasin ohimennessäni.
Tuohan oli syntyessään jo kuollut idea, varsin nyt taantuma-aikana. Messijen aikaan sisustusintoilijoita riitti, mutta tässä kaupungissa on muitakin stailaajia. Hyvä yritys kuitenkin, toivottavasti yrittäjät työllistyvät muualle.
usemman muunkin lähtölaskenta ihan piakkoin. Miten tämän kokoisessa kaupungissa muka kannattaa monta lahjatavaraliikettä, vaateketjua jne? Ainut kauppa missä on väkee tungokseksi asti on H&M. Siellä ei sitten pääsekään koskaan vaatekoppiin jonottamatta kun kaikenmaailman tyypit ovat ahtautuneet samaan koppiin.
Tänään oli keskustassa porukkaa niin ettei autolla meinannut päästä lähellekään. Ei tämä mikään iso kaupunki ole, mutta kuka voisi väittää että kuollut? Nuorisolle saisi ehkä olla enemmän ohjelmaa ettei kotona vain möllötettäisi ja nukuttaisi. Se onkin ikuisiisongelma Klassa, lasten ja nuorten kaupungissa. Mitä ohjelmaa täällä muka on joka keräisi porukkaa kotoa pois??
Kirjoittajalla ei näytä olevan mitään käsitystä nykyaikaisesta kaupunkikehittämisestä. Jos katsoo keskustoja vähänkään enemmän - Oulu, Jyväskylä, Vaasa, Turku - kaikissa on rakennettu kävely- ja pyöäräilyväyliä ja niiden varrellen oleskelupaikkoja, joko kahviloita, terasseja tai ilmaisia istuskelupaikkoja. Ulkomaan kohteista nyt puhumattakaan.
Kokkolassa autoilla pitäisi päästä ihan mihin vaan. Ja jalkaukaapa joskus niistä kaaroistanne keskikaupungille. On hankala kävellä esim. Mediacafen kulmilla kun autoja pitää varoa oikealta ja vasemmalta. Ja se melu missä vaan - korvat soi kun kuuluu sitä ulkotusta ja vongutusta.
Tämä autoilun ja kevyen liikenteen yhdistäminen ei toimi, kun ollaan niin maalaisia, että autolla (ja traktorilla) pitäisi päästä aivan minne tahansa. Muualla se on kyllä saatu toimimaan - ja ihmiset viihtyy, ostaa ja kauppa käy.
Ongelma lienee sekin, että tämä ON pikkukaupunki. Ja tämä on MAALAISkaupunki myös.
Vaikka vaatii tietysti muualla käymistä, että tämän ymmärtää. Ja sitä kai ei ole monet tehneet. Ylivieskan tai Kalajoen reissuja ei tässä kyllä lasketa miksikään.
Sano, mitä sanot, mutta kaupat keskustassa kuolevat, jollei asialle tehdä mitään.
Kävelykatu on ajatuksena ihan kiva, mutta Kokkolassa se ei toimi. Kauppa ei käy. Konkursseja ja lopettamisia tulee. Kokemusta kahdelta edelliseltä kesältä, kun kaupungissa oli iso tapahtuma - maatalousnäyttely ja asuntomessut. Keskusta bunkkeroitu niin, ettei kävelykeskustaan tullut juuri kukaan.
Ehkä se sitten on mukavaa, kun liikkeet lopettavat ja ikkunat ovat tyhjillään eikä kenenkään tarvitse vaivata päätään enää pienten yrittäjien vuoksi. Kävelemään mahtuu ja loppuu ikuinen kiista - kävelykatu vai ei.
Prismoille yms. riittää sympatiaa.
Kadulle rakennetuilla terasseilla ja juottoloissa harva istuskelee näillä säillä.
Autoilun kieltäminen ei tee meistä eurooppalaisia. Paljon on vielä " kirveellä " töitä!
on lähes heinäkuun puoliväli. Kannattiko kävelykatu? Riittäkö terasseilla porukkaa? Onko Kokkola kaupunki jonne kannattaa lähteä vähän kauempaakin?
Ei näy väkeä.City ryhmä on epäonnistunut.Tyhjiä liikehuoneistoja.
kannattanut. Kuollutta on kuin hautuusmaalla.
heh, yrittäkääpä istuttaa autoton kävely- ja monikulttuurinen puisto Prisman parkkipaikalle, niin näette mistä kani kusee....
Ei sitä katu ja terassielämää väkisin voi tänne tuoda. Ihmisillä on paljon muutakin tekemistä kuin tuolla notkua. Tuntuu, että tavallisen ihmisen kiusaksi ja elämän hankaloittamiseksi kaupunki on tukittu.
Pelkästään suomen sääolot jo kertoo, ettei tuo onnistu. Sen sijaan leikkarin ranta on onnistunut. Siellä ihmiset viihtyy oikeasti. Sinne voisi tuoda enemmän palveluja ja toimintaa. Siellä ne ihmiset muutenkin käy ja viihtyy.
Näin on. Ja kävis satakertainen määrä jos Merirosvopuisto olisi toteutunut.
Eikä se ole myöhäistä vieläkään. Nuo ikivanhat lahot, rumat, haisevat ja maahan vajonneet venevajat pitää räjäyttää maan tasalle ja heti. Samalla Pikiruukin pusikko on raivattava, kaivettava esiin komeat kalliot ja ojat ja kuopat täytettävä ja tasattava kunnon maamassoilla.
Siinä kaupungin "mestareille", metsureille ja koneille työsarkaa joka tuottaisi hetkessä "hedelmää"...
Hyvä esitys. Töihin siitä hus hus.
Täysin samaa mieltä. Parempaan käyttöön koko roska! Ja merirosvopuisto ja muuta toimintaa tilalle!
muutettav nuoreksi kaupungiksi! Pyötäväylien ja kauppojen lomaan oleskelutilat ym. Itse haluaisin harratsaa kattohyppelyä ja maleksia ostareilla. Chydenia täyteen kauppoja ja ilmaiset meiningit nuorille!!!!!!!!!!!!!!!YES!!!!!!!!!!!!!!!!!!