Halkeamt ABS / Terhi

onko yleistä, että terhi veneeseen tulee sisäkuoreen halkeamia ?
15 vuotias vene, uskaltaako enää ostaa ?
8927
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itselläni 23 vuotias Terhi 385, yksi iso halkeama ilmestyi sisäpohjaan muutamia vuosia sitten, eipä se ole sinäänsä mitään haitannut. Periaatteessahan siitä vesi menee sisään ja talvella taas jäätyy ja rikkoo lisää?

Äänestä

Mulla on ollut kaksi 440 terhiä. Molempiin tuli halkeamat etupenkin kohdalle. Terhit kannattaa myydä viimeistään 20 vuotiaina. Se on ns. "järkevä käyttöikä".

Äänestä
  • Nimenomaan myydä tai hävittää muuten pois sillä loputon ABS muovin paikkailu
    ei tuota tulosta vanhassa veneessä, on tullut tapeltua yhden Terhi 375 kanssa.

    Nyt on 40 vuotias lasikuitu Terhi 410R mutta se onkin jo eri asia.

    Äänestä

On se Terhillä ihan yleistä. Halkeamista pääsee vettä sisään ja veneen paino nousee. Talvella se vesi siellä välissä jäätyy ja irrottaan uretaanin kuorista ja veneestä tulee veltto. Tämä käsikirjoitus toimii kaikilla Terheillä.

Uskaltaako ostaa? No, ostajastahan se on kiinni, mutta kyllä melkoisen huono ostos on.

Äänestä

Nykyisin on saatavalla sellaista tartuntahartsia joka laitetaan ennen lasikuiduttamista ja kyllä pitää.

Äänestä

Hartsit sinällään ei auta perussyytä. Sitä että vene on jo muutaman vuoden ikäisenä halkeillut ja sisään on päässyt vettä joka kesä tekemään tuhojaan ja veltostuttanut rakenteet. Tuon ikäistä on useimmissa tapauksissa ihan turhaa alkaa enää paikkailemaan.

Äänestä

Poltin oman punaisen, oli ihan laho.

Äänestä

Senkus paikkaat huolella terhifixillä, itse oti 15v vanhan 440 ihan paskana oli köli rikki,keula rikki (vedetty laituriin/kiveen) lujaa. Huolellinen paikkaus,maalaus, penkit uusiksi ja menox. Toiminut monta vuotta kalaveneenä. Huonollakin kelillä menty kun osaa liikkua oikein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaiko alumiininen kirjoitti:

onko yleistä, että terhi veneeseen tulee sisäkuoreen halkeamia ?
15 vuotias vene, uskaltaako enää ostaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu