Voisiko joku kertoa millaiset ovat Tamkin aikuispuolen pääsykokeet? Mihin pitäisi kiinnittää huomiota ja panostaa? Miten pisteytys? Mietin että olisikohan minulla mahdollisuuksia...mieli teksi kovasti opiskelemaan. Ikää jo 41, että vielä voiisi keretä.
Lähihoitaja, työelämässä yhtäjaksoisesti 10v. Peruskoulu lähihhoitaja (sairaanhoito- ja huolenpito) En ole ylioppilas. Millaisilla papereilla kannattaa lähetä hakemaan?
kertokaahan viisaammat!
Lähihoitaja, työelämässä yhtäjaksoisesti 10v. Peruskoulu lähihhoitaja (sairaanhoito- ja huolenpito) En ole ylioppilas. Millaisilla papereilla kannattaa lähetä hakemaan?
kertokaahan viisaammat!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aikuispuolelle ei katsota todistuksia. Työkokemusta pitää olla ja alan kokemuksesta saa lisäpisteitä. Pääsykokeet ovat samanlaiset kuin nuortenkin puolelle eli psykologiset testit sekä haastattelu.
Katso Tamkin sivuilta tarkemmin pisteiden laskusta.
Saisin 10 v. työkokemuksella pisteitä 60? vai miten ne oikeen lasketaan? Lähihoitajakoulutuksesta on tutkintotodistus jossa näyttöarvosanojen ka on 4. (arviointiasteikko oli silloin 1-5) Tuleeko siitäkin jotain pisteitä?
Työkokemuksesta tulee max 20 pistettä aikuispuolella, todistuksen keskiarvoa ei kysytä.
Eli siis saisin työkokemuksesta sitten varmaan sen 20 pistettä. Juupa juu..
Maksimi on 20 pistettä vaikka työkokemusta olisi 100 vuotta.
Lähes joka koulussa on aikuispuolen hoitoalan opinnoissa pisteytys seuraava: Valintakoe max 70p sisältäen haastattelun, psyk. testin ja kirjallisen osion. Joissain kouluissa joku noista osioista on jäänyt pois ja sen korvaa ryhmätilanne.
Työkokemuksesta max 20p eli 2v täytyy olla työkokemusta 18v täyttämisen jälkeen ja pisteethän lasketaan vasta siitä kun se 2v on otettu pois kertyneestä eli jos kokemusta on vaikka 36kk, niin tuosta vähennestään 24kk ja siitä 12kk saa niitä pisteitä.
Avoimen amk:n opinnoista voi saada max 10p joka oli muistaakseni opintoja 27op ja ne pitää olla samalta alalta kuin minne on hakemassa.
Aikuiten puolella ei katsota hakujärjestystä eli ekasta paikasta ei saa 5p ja koulutodistuksista ei saa mitään pojoja. Monessa on kuitenkin ennakkotehtävä ja jos se jää palauttamatta, niin pisteistä on pois silloi -3p.