Syyttämättäjättämis päätös. Syyttäjä totesi tapahtuneen vahingoksi.
Mahtaako vastustajia tuo sitten harmittaa, kun kyseessä ollut susi oli se, Auliksi heidän kirjoissa ristitty ja alkuvuonna Helsingissä koikkelehtivat hassussti, marssiessaan seppele mukanaan pitkin Aleksia.
Mahtaako vastustajia tuo sitten harmittaa, kun kyseessä ollut susi oli se, Auliksi heidän kirjoissa ristitty ja alkuvuonna Helsingissä koikkelehtivat hassussti, marssiessaan seppele mukanaan pitkin Aleksia.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Asiahan oli selvä, joten aivan odotettu päätöshän se olikin.
Turhaa sitä oli edes tutkia yleensäkään. Poliisilla muutakin hommaa olisi, kun haastatella sataa jahdissa ollutta.
Nyt muuten susitutkija Ilpo Kojola selvittää Lapin Kansan haastattelussa, missä on hänen mielestään Suomessa ainoat susille sopivat asuinalueet.
Hänen mielestä esimerkiksi juuri siellä Turun seudulla ei susia tarvita, koska lauma on aina alle 3km ihmisasutuksesta ja näin joutaa pois sieltä.
Poronhoitoalueet ei Kojolan mukaan ole lainkaan susille tarkoitettua seutua ja myös joutavat pois siiltä alueilta. Vain Keski-Suomesta ja Pohjanmaalta, sekä Itä Suomesta löytyy susille sopia elinalueita.
Järkeä on alkanut tulla susien tutkijoillekin lausuntoihin.
On sielläkin havaittu, että susi ei sovellu ihmisen naapuriksi.
lutuiset pikku karvapallerot sopisi sinne kehä-3:n sisäpuolelle? Saisivat hyysätä niitä niin paljon kun jaksaisivat ja silitellä pikku hukkasia.
Tämä olikin palstan ainoa asiapitoinen ja asiallinen keskustelu, ennen tuota edellistä kommenttia.
Tukholman eläintarhassa nähtiin kuinka käy, jos sudet tottuu ihmisiin. Siellä tappoivat hoitajan, joka oli tuomassa susille ruokaa.
Täälläkin on vuosia jotkut latva-B henkilöt jankuttaneet ettei susi käy ihmisen kimppuun. Varsinkin nyt ymmärrän täysin, miksi syrjäseutujen ihmiset käyttävät joskus oman käden oikeutta.
Mitäs meni ärsyttämään sutta tahalleen. Näin siinä käy! Tähän minä olen aina sanonut, että susien kuuluu juosta vapaina ja villeinä.
Ei sudet mitään hoitajia tarvitse. Tuollaiset ammattitaidottomat "hoitajat" taas asialla.
Antaa susien juosta vapaana vain.
sudet Kolmårdenissa hoitajilla... Syökööt turistien mukuloita.
Ei siellä saloilla mitään hoitajia tai turisteja ole. Suden kaverin saattavat kohdata patikalla, mutta heille niistä ei ole vaaraa. Sutta kuuluu katsoa tiukasti silmiin ja olla peloton. Näin Susi ymmärtää kohdanneensa vertaisensa. Siinä kaksi luonnon mahtavaa olentoa katselevat toisiansa ja sitten jatkavat matkaa tahoillensa. Susipelkurilta saattavat viedä käden mennessään..
Edellisistä kommenteistä huomaa, mitenkä palsta viehättää väriliitu ikäisiä lapsosia.
Suden kaveri on aina ollut sitä mieltä, että pihoihin tuleville Susille saa laittaa napin otsaan. Näin hysteriaa ja susipelkuruutta saadaan vähennettyä. Kun nämä pelkurit eivät enää koskaan kohtaa sutta, niin pahimmat traumat ja pelkuruus vähenee. Näin pelkääjien lapsista saattaa tulevaisuudessa kasvaa sutta pelkäämättömiä ja luonnon mahtavuudesta nauttivia yksilöitä. Pelkurilaumojen sijaan.
Sitten kun susipelkurin peilistä ei enää virnistä aamuisin susi, on opetustyö saavuttanut päämääränsä.
Minä en ole koskaan Kalliossa tavannut sutta. Enjä pelkää vaikka sellainen tulisi vastaan.
Minä en ole koskaan asunut kalliossa, vaikka Helsingissä olenkin asunut. Mitä suteen tulee, niin lähimmillään olen nähnyt Suden n. 35 kilometrin päässä Helsingistä. Oletko nyt tyytyväinen?
ei sieltä Helsingin keskustasta ole 35 km Korkeasaareen, sulla nuo välimatkat ei ole ny ihan hallussa
mitenkäs katot niitä kaikkia susia yhtäaikaa silmiin.. susi on nääs laumaeläin.. saattas olla aikamoista silmäpeliä!