Ikkunaostajan tarkastustehtävät.

Ostajan eduksi

Tarkastustoimet ja mahdolliset korjaukset suoritettava ennen viimeistä maksuerää.
- maali- ja lasipinnat: ehjiä, tasaisia, peilaamattomia, naarmuttomia ja puhtaita
- ehjät ja toimivat: lukot, ikkunaliu-ut, aukipitolaitteet jne. Varaosien saatavuus?
- käyttö: avaus ja sulkeminen. Ei ahdista (panttaa), puitetta ei tarvitse nostaa jne
- karmikappaleiden liitoksissa on liitoskohtaa suojaava elastinen pintamassa
- lasin ja puitteen liitoskohdassa, on liitosta suojaava elastinen pintamassa
- ulkoikkunan tiivisteissä on tuuletusraot vaakatiivisteissä (EI PYSTYTIIVISTEISSÄ)
Ylävaaakatiivisteessä 2-3 kpl max 30 mm tuuletusrakoa.
- teknillisesti oikein asennetut sekä laadukkaat ja ilmatiivit sisäikkunatiivisteet
- ennen vuorauslistojen asennusta: lämpöeristeiden ilmatiiveys tarkastukset
- sisäpuolen vuorauslistojen kummatkin reunat on massattu ilmatiiviiksi
Lämpökamerakuvaus: pakkaskauden alkaessa
Korvausilmasuodatin: suodattaa siitepölyt, pakokaasut ja pienhiukkaset
Suorita ikkuna-asennuksen jälkeen: ilmanvaihdon uudet säätötoimet

16

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riotöv

      Eikö nuo asiat kannattaisi kirjata tilaus-sopimukseen.
      Välttyisi turhilta riidoilta.

    • rintamamies talo

      Ostajan eduksi.. Voisitko ilmoittaa kuka valmistaa noita virheettömiä ikkunoita?

    • yllätyin

      Kannattaa katsoa netistä: Ikkunoista asiaa ja vaurioista valokuvia (22kpl)

    • jaa a miksi?

      Fenestra, Syitä ikkunoiden huurtumiseen. Miksi fenestra siirtää laatuvirheet muualle: Uloimman lasin sisäpinta. ....Ikkunan sisäpuite ei ole suunniteltu täysin tiiviiksi....?

    • yksi yhteen

      Uusien ikkunoiden tarkastustehtävien mukaan, korjauslistasta tulisi yhtä pitkä.

    • Ostajan eduksi

      Miksi rakennusmääräyksissä ei ole ikkunarakenteiden-, tiiveyden- ja lämpöeristeiden laatuvaatimuksia.
      Tarkkojen laatuvaatimusten puuttuessa ikkunateollisuus voi valmistaa ja toimittaa heikkokestoisia ikkunoita ja ovia.
      Koska tuotteen laadun ja rakkennetiiveyden päättää vain valmistaja, niin ostajan oikeudet ovat olemattomat.
      Koska ostaja ei ole ikkuna-alan erikoisosaaja, niin hänelle on mahdollista toimittaa maamme ilmasto-olosuhteisiin sopimattomat ikkunat ja ovet.
      Rakennuksen ulkovaipan osana ikkunalle ja ovelle on asetettava samansuuntaiset vaatimukset kuin muille rakennusosille.

    • ..VTT..

      Ikkunoiden ja ovien laatu on tarkasti valvottua ja niihin löytyy testausnormit joihin pitää jokaisen tuotteen päästä. Kukaan valmistaja ei itse näitä normeja määrittele ja testauskin tapahtuu VTT:n toimeste eli yksikään valmistaja ei niihin pääse vaikuttamaan.

      Tutustukaa vaikka ikkuna- ja oviteollisuuden RT-kortteihin, merkintäoikeuksiin (CE FI) ja muihin, kaikki tarvittava tieto löytyy niistä.

      • valvontaa

        Joopajoo. Useimpiin "vaatimuksiin" riittää pelkkä laskenta, ja testikappaleeksi toimitetaan luonnollisesti huolella valmistettu kappale. Sen, mitä tehdas tämän jälkeen ulos suoltaa ei tarvi olla enää samaa laatua kuin testattu ovi/ikkuna.

        Ikkunoilta vaadittuja ominaisuuksia ei tällä hetkellä ole asetettu oikein muulle kuin U-arvolle (laskenta riittää, ei tarvi olla edes VTT:n hyväksymä). CE-merkintä ei ole vielä pakollinen, eikä Suomessa laajassa käytössä. Eli laadunvalvontaakaan ei tarvi valmistajalla olla.

        Eli normeja kyllä löytyy joka lähtöön, mutta juuri mitään ei ole pakko täyttää, ja laadunvalvontaa ei tarvi tehdä. Kuka tahansa voi alkaa tekemään ikkunoita ja väittää sen ominaisuuksiksi mitä haluaa. Se siitä tarkasta valvonnasta!


    • 2 eri laatua

      Aloitus- ja viimeinen viesti kertoo hyvin selkeästi uusien ikkunoiden "laadun".
      Malli-ikkuna ja ostajalle toimitetut ikkunat ovat kaksi eri asiaa.

    • halpis kamaa

      Puuteollisuudelle kysymys. Koska saamme maamme ilmasto-olosuhteisiin sopivat ikkunat ja ovet.
      Ostajien etuja ajatellen, kannattaisi valmistaa myös hyviä tuotteita.

      • puruista tehty

        Tätä on odotettu jo niin kauan, että tuskin toteutuu koskaan. Hyviäkin ikkunoita on, mutta ne on valmistettu alumiinista tai PVC:stä.


    • oma laatu

      VTT tutkii yksilötyönä valmistetun ikkunan.
      Onko totta, että mikään ulkopuolinen taho ei tämän jälkeen tutki tuotannosta valmistuvia ikkunoita?
      Toimiiko ikkuna- ja oviteollisuus täysin omilla ehdoillaan?

      • lisää puruja

        Usko tai älä, mutta nykyisin VTT:n ei tarvi tutkia yhtäkään ikkunaa. Kaikki vaadittavat ominaisuudet (suomessa pakollisena tällä hetkellä vain lähinnä lämmöneristävyys) voidaan todeta laskemalla, ja ikkunatehtaan oma laskenta riittää tähänkin. Ei tarvi ilmoitella mihinkään, senkus alkaa tehdä ikkunaa. Toki voi myös testauttaa VTT:llä niin halutessaan.

        Jossain vaiheessa kun CE-merkintä tulee pakolliseksi, täytyy laskelmat "todeta oikeiksi" jonkin ns. ilmoitetun laitoksen toimesta. Suomessa ilmoitettu laitos on VTT, mutta euroopan alueelta löytyy lukuisia muita ikkunoiden testaamiseen erikoistuneita.


    • ??????????????????

      ..vain lämmöneristävyys? Entä ikkuna ja ovirakenteiden liitosvuodot?
      Eikö ikkunoille ole säädetty ilmavuotolukua?
      "Kaikki ilmavuodot, jotka eivät ole suunnitelmallisia reittejä, ovat hallitsemattomia. Ne sallivat ilman, ilmankosteuden, epäpuhtauksien ja ilman mukana kulkeutuvan lämmön siirtymisen sellaisia reittejä, että rakenne voi kärsiä siitä, energiaa kuluu hukkaan ja ihmiset sekä talo voivat altistua ilmakosteuden tai epäpuhtauksien aikaansaamille haitoille".

    • omaehtoinen tuote

      Ikkuna- ja oviteollisuus taitaa olla kaikkien lakien, säädösten, luokitusten, vaatimusten ja testausten ulkopuolella? Vain lasin U-arvolle on suositus.
      Toteutumaton vaatimus: "Rakennuksen ulkovaipan osana ikkunalle asetetaan samansuuntaiset vaatimukset kuin muille rakennusosille.
      - estää lämmön kulkeutumisen ulos. - estää melun ja äänen tunkeutumisen sisälle.
      - estää ilmavirtausten kulku rakenteen läpi. - estää sateen ja lumen tunkeutumisen rakenteeseen. - kestää käsittelyn ja tuulen aiheuttamat kuormitukset. - omata riittävän hyvä rakenteellinen- ja kulutuskestävyys. - olla turvallinen käyttää ja huoltaa".
      Markkinoilta puuttuu maamme ilmasto-olosuhteisiin sopivat ikkunat.

      • olpiiöxx

        Lämpökamera paljastaa kaikki lämpöeristeiden, liitosrakenteiden ja tiivisteiden lämpövuodot.
        Kaikkien ikkunoiden, ovien, huoneen liitosrakenteiden ja lämpöeristeiden lämpövuodot voi tarkistaa myös omatoimisesti.
        B&D lämpöilmaisin on halpa (50€) ja selkeä lämpövuotomittari.
        Mittari tunnistaa kylmät vedot ja ilmavirtaukset.
        Mittarissa on selkeät numero- ja värivalonäytöt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      126
      5334
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3842
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2480
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      37
      1972
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1694
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1693
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1630
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1608
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1443
    10. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1362
    Aihe