Onko kenelläkään? Mitä harrastatte niiden kanssa ja millaisia ovat? Ovatko metsästysominaisuudet vielä tallella?
Münsterit
5
279
Vastaukset
- mahtava rotu!
Munsterinseisojista molemmilla roduilla metsästysominaisuudet ovat harvinaisen hyvin tallella. Sukulaisellani oli joskus isomunsterinseisoja, johon ei kukaan metsätäjä olisi pettynyt, oli riista sitten mitä hyvänsä. Metsästyskausien ulkopuolella se tarvitsi myös toimintaa, eikä se nirsoillut missään lajissa, vaan lapset harrastivan sen kanssa agilitya ja tokoa, minä puolestani mm. koirajuoksua ja valjakkohiihtoa. Kuin palveluskoira. Mukava luonne sillä oli. Rotu kestää pakkasta ja vettä hyvin. Luonteeltaan tyypillinen saksalainen rotu, eli temperamenttinen, järkevä, helposti koulutettava, monipuolinen, aktiivinen, energinen, hiukan suojeleva, sopeutuvainen ja lapsiystävällinen. Olen haastatellut jälkeenpäin myös rodun muita omistajia, joihin olen törmännyt. Pienimunsterinseisojasta minulla ei juurikaan ole kokemusta.
- ertyuioi
Minulla on Pienimünsteri uros ja kyllä nuo edellisen laittamat käy aika hyvin siihenkin. Tälläkin on riistavietti kyllä erittäin hyvin tallella, ei näitä juuri muilta löydykään kuin metsästäjiltä. Sopii kyllä lajiin kuin lajiin, on helposti motivoitavissa. On lähinnä vain tyytyväinen kunhan saa jotain touhuta, virtaa on kuin pienessä pitäjässä. Terävyyttä löytyy ainakin tästä myös pienpedoille.
Jos saa touhuta tarpeeksi niin sisällä ei juuri tee muuta kuin nukkuu siellä missä ihmisetkin on. Meillä koira seuraa minua kuin varjo vaikka vessaan jos sen sallii. Meillä ei koiran mielestä ilmeisestikään metsästetä tarpeeksi niin se on sitten keksinyt ominpäin metsästää sääskiä ja hämähäkkejä ja oikeastaan kaikkea ötökän näköistäkin, nukkapallo vaatteissa saattaa herättää vietin. Silloin tulee lähdettyä lenkille ja kotiin palattua koira taas asettuu tyytyväisenä tarkkailemaan ja torkkumaan. Sinänsä harmiton tapa, mieluummin niin kuin seinien syöminen, mutta aktivoinnissa kannattaa oikeasti käyttää mielikuvitusta jos ei ole ihan himometsästäjä. - vallesmannin veli
Olen omistanna aena pienen munsterin, sitä ei piä laittaa jos ei aio mettästää ja tai ole aktiivinen luonnossa kulukija. Sitä ei sua pittää pelekästään seurakoirana, koska sen luonne on nääs yliaktiivinen ja sen tarttoo saaha virikkelöitä...
Luonne on ylvås ja lauhkea, nokkelanmpaa koiraa ei oo.. Eikä tee pahhoo, omistaa erinomaisen muistin..- kllskllsk
Eipä kovin moni metsästäjä koiransa kanssa niin paljoa harrastele ja liiku metsästyskauden ulkopuolella. Minunkin tuttavapiiristäni erään metsästäjän koiran liikunnan ja harrastukset joutuvat metsästyskauden ulkopuolella hoitamaan minä ja muut nuoret. Metsästys ei takaa koiralle normaalia aktiivisempaa elämää, kumminkin metsästystä voi harrastaa vain pienen aikavälin vuodesta, jonka ulkopuolella metsästyskoira turhautuu totaalisesti ilman reipasta liikunta- ja harrastustoimintaa. Koira tarvitsee paljon liikuntaa ja aktivointia ympärivuotisesti, eikä vain syksyisin ja alkutalvesta. Eivätkä metsästäjät ole keskimäärin sen aktiivisempia koirien kanssa metsästyksen ulkopuolella kuin vaikkapa nykynuoret, jotka haluavat kulkea koirien kanssa halki kevään ja kesän koirapuistoissa, agilityn ja muiden koiraharrastusten parissa, heitellä keppiä veteen ja palloa maalle noudettavaksi, opettaa etsimään metsistä ihmisiä (jäljestystä) ym.
Mutta ymmärrän metsästysrotujen kasvattajia siinä, etteivät he halua myydä koiriaan muille kuin metsästäjille, jottei heidän huolellinen jalostustyönsä ole mennyt hukkaan. Samasta syystä kasvattajat toivovat koiriensa pentujen kanssa harrastettavan näyttelyitä.
- Metsästyskoiria
Tutustu rotuun käy kasvattajilla tutustumassa. Käy saksanseisojakerhon sivuilta lukemassa koe- ja näyttelyarvostelut ( näyttelyarvosteluissa näkyy esim. luonne )
Itselläni 2 Isoa .
Kuten sonotaan kahta en vaihda toinen on iso munsteri ja toinen Iso munsteri.
ps. koirani on palkittu myös metsästyskoikeissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k492939Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471179
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58971Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78941