Laitoman urkinnan selvittäminen

Poliisirekisterit

"Jos haluaa tietää, onko tietoja urkittu luvatta, niin edellytyksenä on rikosilmoitus epäillystä urkkijasta. Se taas saattaa johtaa siihen, että urkinnasta epäilty pääsee tutkinnan jälkeen tekemään rikosilmoituksen väärästä ilmiannosta."

Eli käytännössä kukaan ei uskalla tehdä rikosilmoitusta polisista, koska muutoin on riski että itse joutuu syytettyjen penkille ja maksamaan korvauksia poliisille?

Miksi sitten "poliisihallitus teki valtakunnansyyttäjänvirastolle Tutkintapyynnön entisen huippuhiihtäjä Mika Myllylää koskevien rekisteritietojen urkinnasta"?

Miksei tuossa tapauksessa Myllylän omaisten tarvinnut ensin epäillä jotakuta poliisia henkilörekisteririkoksesta, vaan poliisihallitus oma-alotteisesti tutki juttua?

Entä jos et tiedä kuka poliisi tietojasi on urkkinut? Tiedät että joku on tietojasi luvatta selvittänyt ja haluat selvittää kuka se on ollut. Eihän silloin voi joutua syytetyksi mistään?

Muutenkin hankalaa joutua menemään tekemään rikosilmoitus juuri sinne poliisiasemalle, jonka poliisien epäilee urkkineen laittomasti. Varmaan ne on halukkaita tutkimaan juttua, koska sehän saattaa olla juuri se poliisi joka urkintaa on suorittanut joka ottaa rikosilmoituksen vastaan.

8

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+15

      Huokaus, kun ei näytä olevan mitään käsitystä mistään. Poliisihallituksella on velvollisuus valvoa alaistensa virkamiesten toimia. Nythän Poliisihallituksen tietoon tuli, että sen alaiset ovat urkkineet Myllylän tietoja, eli omat koirat purivat.
      Yksityisellä henkilöllä ei tietystikään ole tällaista intressiä, mutta kyllä hänkin saa rikosilmoituksen kautta asiansa vireille, kunhan nimeää epäillyn. Jos näin ei olisi, niin samaa kuin tekisi poliisillle ilmoituksen, että haluaa poliisilta selvityksen siitä, ketkä suomalaiset ovat rikkoneet joskus lakia.

    • näin menee.

      "Eli käytännössä kukaan ei uskalla tehdä rikosilmoitusta polisista, koska muutoin on riski että itse joutuu syytettyjen penkille ja maksamaan korvauksia poliisille?"

      Kyllä uskaltaa ja monet poliisit hermostuessaan sanovat mitä suuhun tulee, vaikka tosiasiassa jo itse laki kieltää heitä toimimasta tietyllä tavalla.

    • huoltopoliisi...

      Asun kaupungin vuokrataloyhtiössä. Yllätykseksesi tuli esiin tieto, että talon käyttämän huoltoyhtiön hallituksen varajäsenenä on poliisimies. Asia tuli esille kaupparekisteriotteesta, jossa aloin ihmetellä, että miksi kyseisellä miehellä on"osoitetietoja ei saatavilla"- merkintä osoitteen kohdalla. Kaupparekisteristä kysymällä selvisi, että miehellä on ns. turvakielto, jollainen on hyvin yleinen poliiseilla.

      Kyseinen mies ei asu lähelläkään taloja, joissa huoltoyhtiö hoitaa huoltotehtäviään eikä edes samalla paikkakunnalla.

      Tuo on näppärä keinä päästä käsiksi kaikkien asukkaiden tietoihin ja päästä jopa yleisavaimella asuntoihin sisälle, sillä "huoltoyhtiön hallituksen varajäsenellä" on osakeyhtiölain mukaan oikeus päästä asuntoihin sisälle "tarpeen vaatiessa"

      Tuossa olisi tutkivalle journalismille aihetta tutkia, että kuinka paljon Suomessa on tuolla keinolla tehty laittomia kotietsintöjä "huoltomiehen" toimesta....

      • huoltomies

        Vähän samaa luokkaa oleva kirjoitus kuin se, että poliisi surmaan Suomessa joka vuosi tuhansia, mutta niistä ei vain puhuta.


    • Anonyymi

      Eräänä päivänä asukasisännöitsijä puuhaili postilaatikkorivistön luona. Kun tulin paikalle, hän iloisena ilmoitti, että yleisavain käy myös postilaatikoihin. Meillä on asuntokohtaiset lukitut postilaatikot.

      Tulee kaikin puolöin epävarma olo, kun ei mitään yksityisyyttä omistusasunnossa ole.
      Mainittu hlö on ylensäkin uteliasta sorttia. Vaihtumusta ei ole enmpää pj:n kuin esännöitsijän kohdalla vuosiiin ollut. Pitävät kiinni "viroistaan" välillä vaihtaen päikseen, vaikka yhtuössä on ollut kiertävä vastuuhenkilösysteemi aiemmin.

      Kokouksiaa esityslistassa ei edes juuri ole kohtaa, missä tarkasteltaisiin henkilövalintoja.
      Yksin ei jaksa aina nostaa kissaa pöydälle. Pakko muuttaa pois.

    • Anonyymi

      Loiskyttä eli parasiitti on eliö, joka elää toisen eliön, isäntäeliön, kudoksissa, iholla, turkissa tai läheisyydessä aiheuttaen isäntälajille vahinkoa.

    • Anonyymi

      mika myllylä joutuin näiden loisten uhriksi JOUKOLLA RAADONSYÖJÄKYTÄT ISKIVÄT HETI VAINAJAAN KIINNI

    • Anonyymi

      nämä syövät ravinnoksi asiakkaiden salassapidettäviä tietoja ammentavat sieltä ENERGIAA ITSEENSÄ.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe