Tuollainen single tuli sitten vastaan iTunesissa. Popahtavaa iskelmäralli. Teema epäonnistunut ihmissuhde - adios.
Adios Rosario
19
1303
Vastaukset
- !!!
loistava uusi biisi!
- markkumak
hyvä aloitus mut parempaa odotellaan
- Omppuja
Nyt kun biisiä jo muutaman kerran kuunnellut. Biisi on mukava mixi vanhaa Valomerkkiä ja uudempaa Elossa Jouluna. Tunnelmissa ja sanoituksissa samaa henkeä. Instrumentit kuuluu kyllä; eritoten viimeisen osuuden rummut on komeat. Sanoitus on Nipamainen. Sankarin (herttasotila) kolhittua seikkailua elämän rannoilla ja jäähyväisiä. Adios amigos! Varmaan monen meidän keski-ikäisen kesäralleja.
- Oi voi!
"Meriaiheisia konsertteja - minun suruni on sanaton!" Neumannin koko ajatusmaailma pyörii sen ympärillä, että hän oli nuorena merimies, ja aivan liian moni laulu käsittelee merta ja kaukomaan rannikkokaupunkeja, kuten eteläamerikkalaista Rosarioa.
- Noh-joo et tommosta
Kitaristi on taidettu jättää vallan pois. Melkein yhtä hyvä kuin Sauli Niinistön onnittelulaulu tai mikä se oli.
Naumannin laulu on toki saatu pitkästä aikaa kuulostamaan laululta, joten siitä parit pojot. - ihan jeesss
Ihan kelpo biisi. Ainakin taso on noussut humisevan harjun paluusta.
- Omppuja
Tuotantoporraskin näkyy radikaalisti uudistuneen > "Adios Rosario on tulevan levyn ensimmäinen singlejulkaisu. Uuden albumin tuotannosta vastaavat Jimi Constantine ja Maki Kolehmainen. "
- ;;;;;;;;
miksi uusi levy-yhtiö? eikö soppari edelin kanssa enää jatkunut?
- Omppuja
EIks Edel jotenkin niinkun lakannut olemasta Suomen markkinoilla?
- pistoolisankari-84
Ihan kiva poppis-biisi, jossa ainakin kertosäe jä mieleen, mutta ei tämä tekno Dingolta kuulosta konerumpuineen. Tosin on mielenkiintoista kuulla tämä biisi livenä. Ainakin on nopeaa rytmiä ja tähän saisi menevän basso-soinnin. Neumannin nasahtava lauluääni haittaa alussa, koska mies laulaa taas hieman liian korkealta nykyiseen äänialaansa nähden. Kertosäkeistössä sitä ei huomaa, koska muut äänet peittää sen. Olisin mieluummin kuunnellut tämän aidoilla soittimilla ja enemmän rock-sovituksena tehtynä.
- Omppuja
AIka hyvin näkyy biisin ollen verkkokauppojen latauksissa!
- kaarina-76
vielä kun kuulisi edes joskus tämän radiosta...
- Ipes
Hyvä Dingo, lisää tällaista!
- nipanäidinnaapuri
hyvältä kuulostaa, uskosin että toimii hyvin livenäkin!
nipanäidinnaapuri kirjoitti:
hyvältä kuulostaa, uskosin että toimii hyvin livenäkin!
Voin kertoa että toimii livenäkin erittäin hyvin! näin lauantaina vihdoinkin Dingon livenä, ja yhtenä biisinä tuolla keikalla oli just tämä Adios Rosario, hieno biisi, oli muuten ensimmäinen kerta kun kuulin tuon biisin yleensäkään kokonaan, joskus aiemmin viime viikolla kävin kuuntelemassa pätkän tästä.
- !!!
Radio suomessa Viikon soitetuin biisi!
- Dingofani
Ahkerasti soittaa Suomipoppikin kyseistä biisiä. Eilen soi neljästi vuorokauden aikana.
- justus-76
Iskelmältä kun olen kuullut niin siinä kuulosti olevan oikeat rummut ja parempi basso kuin mitä mm. Spotifyssa mikä kuulosta ihan konerummuilta. Toivottavasti aito versio päätyy levylle.
Tässä kyseinen biisi:
http://www.youtube.com/watch?v=kXAwSFFc60M
:D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1332374Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451865- 401547
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311363Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281300Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104840Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752