Osaako joku sanoa mistä löydän pienen klapikoneen mökille. Sellaisen jossa kahdelle kädelle on puuhaa. Saisin halot tehtyä pikku hiljaa kesän aikana pölleistä.
Mulle riittäisi joku halpa vehje mutta sellainen joka ei menisi heti rikki.
Olisin kiitollinen vinkistä. K-raudassa ei ainakaan ollut. Enkä oikein ole netistäkään löytänyt.
Mulle riittäisi joku halpa vehje mutta sellainen joka ei menisi heti rikki.
Olisin kiitollinen vinkistä. K-raudassa ei ainakaan ollut. Enkä oikein ole netistäkään löytänyt.
Vastaukset 8
Vanhimmat
biltema tarjoustalo puuilo kodinterra bauhaus starkki rautia joku toinen k rauta motonet jne jne
tuosta voi sellaisen tilata kotiin, niin ei tartte kauppan lähtee, sen takia. : http://www.ltt24h.fi/tuote/halkomakone-5t-max52cm-haloille/6438168004273/?gclid=COWyoq_i3rACFUcwmAod51wTew
mulla samanlainen kone ja hyvin toiminut jo vuosia.
olen tehnyt pienia juttuja koneeseen. esim. kun haluat katkaista lyhyitä puita, niin laita työntömännän ja koneen väliin pieni laudankappale. siis kun työntömantä on ulkona täysin eteen työnnetty, niin sujauta puukappale väliin. näin mäntä ei palaudu alkuasentoon, koska puukappale estää sen. kone on silloin lyhyempi malli.
ja vielä..olen tehnyt koneelle puusta jalustan ja koneen alle mahtuu iso sylillinen puita, joita on sitten helppo katkaista. ei tarvitse jokasta pölkkyä noutaa maasta.
.
Paljonko tuo vaatii sähkötehoa watteina
.
Tässä pieni klapikone http://fin-fi.fiskars.com/Tuotteet/Puu-ja-metsatyot/Kirveet
Siinä riittää kahdelle kädelle puuhaa, ja toimii kaurapuuron voimalla.
Hae Puuilosta vuokralaite-viikon vuokra 50;-
-erittäin hyvä laite
Osta kunnon kirves
hongong 159e tarjouksessa